Dárek

Dárek Originální název: Dárek

Chrysos 26 - 2009
ISBN: 978-80-903145-5-9

Chrysos 26 (2009) 978-80-903145-5-9 192

Sbírka poezie Dárek obsahuje na 200 rozmanitých originálních básní i takříkajíc příběhů poezie ze života, které jsou různě zpracovány. Troufám si říci, že kniha zaujme jak fajnšmekry poezie, ale i ty, kterým verše až dosud nic neříkaly. Poezie, kterou sbírka předkládá, je leckdy drsná a možná až šokující, ale na druhou stranu většina básní sbírky je až neskutečně lyricky něžná, milá a zpěvná až tak, že svým podáním připomíná francouzského poetu Françoise Villona.
Kniha Dárek je plná myšlenek a nových nápadů, např. báseň s názvem Nadlidé je z jiného soudku. Je to téměř sociálně filozofickým příběhem o životě bezdomovce, ukazuje na krutost a odvrácenou tvář současné doby. Autorka, všestranná spisovatelka, publicistka a básnířka Stanislava Nopová v tomto příběhu vykreslila skutečnou událost bezdomovce, které se stala svědkem.

Její básně jsou vyprávěním o životě a pro jejich ztvárnění zvolila různou formu. Prokazuje vnímavost, i bohatost talentu, poetické vyprávěčské umění, i empatii citově i citlivě doslova prožívat náměty.

Ještě mě zaujalo: třeba něžně a romantické prožití přináší báseň o lásce Dva na všechno. Čtenář z veršů doslova cítí a vnímá sílu, cit a prožitek lásky a stává se jaksi účastníkem popisovaného příběhu. (Založil/a: Kiki_)

Jary
  15. 11. 2011, 21:15
Verše v Dárku mě naprosto nadchly. Originální se spoustou myšlenek. Útlá knížka, ale tolik radosti ze života.