Antropoložka na Marsu

Dybbuk - 2015
ISBN: 978-80-7438-131-7

Dybbuk (2015) 978-80-7438-131-7 288
Dybbuk (2009) 978-80-86862-81-1 288

Doktor Oliver Sacks na své průzkumné cestě za poznáním mozku a lidské psychiky tentokrát opustil nemocnici a vydal se za svými pacienty do prostředí, kde opravdu žijí. Seznámil se tak s ohromujícími a paradoxními lidskými příběhy o životě v často velmi radikálně změněných podmínkách, kdy přežít umožňují podivuhodné schopnosti rekonstrukce a adaptace, kterými jsme my lidé vybaveni.
V knize najdeme například příběh malíře, který se po autonehodě stal barvoslepým, přesto se ve své tvorbě nevzdal barevného zobrazování světa; dočteme se o osudech mladého muže, jemuž nádor v hlavě zničil „paměťový systém“, následně oslepl, ale v rytmu hudby byl přesto schopen svět vnímat; o chirurgovi s Tourettovým syndromem, který nekontrolovaně vydával zvuky a trpěl bizarními tiky, přesto však dokázal operovat a pilotovat letadlo; o případu muže, který byl od dětství slepý, po operaci začal vidět, ale nedokázal tento smysl plnohodnotně užívat; o geniálních autistech s neuvěřitelnými paměťovými schopnostmi; nahlédneme do života vědecké pracovnice, která není v soukromém životě schopna emocí a nedokáže se orientovat v nejjednodušších mezilidských vztazích, ale intuitivně rozumí chování zvířat.
Psychické defekty, poruchy a nemoci mohou mít často paradoxní význam: odhalují a uvolňují latentní schopnosti, jaké bychom jinak nepoznali a ani si je neuměli představit... (Založil/a: Kiki_)

teite
  1. 12. 2013, 19:34
Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla, a pak už jsem nemohla jinak než shánět další a další. Naprosto mě strhla.
DJDVD
  14. 4. 2016, 11:39
Kniha mě maximálně nadchla. Sacks má obdivuhodnou schopnost přinášet příběhy v lidském světle a přitom do nich vměstnat vysvětlení z hlediska vědy a psychiky. Po každé kapitole jsem se musel zamyslet, kolik věcí v našem životě považujeme za samozřejmé. Kolik věcí stále ještě nevíme o vazbách mozku a mozku samotném. Životní osudy lidí se vám vryjí do paměti a ještě dlouho vám budou hlodat v hlavě. Antropoložka je první knihou, kterou jsem od autora četl a věřím, že nebude ani poslední.