Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Člověk, který se stal Bohem

94%
5 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Člověk, který se stal Bohem Originální název: L’Homme qui devint Dieu

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 1992
ISBN: 80-204-0353-1
Počet stránek: 491
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 16x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 15x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (1992) 80-204-0353-1 491

Jednoho dne otvírá Gerald Messadié, věřící katolík, bibli ležící na nočním stolku hotelového pokoje. Pouští se do čtení evangelií… Nachází v nich mezery, nesrovnalosti, nepravděpodobnosti. Studuje evangelia zvaná apokryfní, až do 5. století církví přijímaná, Tomášovo evangelium (páté), nalezené v roce 1945 v Horním Egyptě. Studuje Rukopisy od Mrtvého moře i výsledky výzkumu současné archeologie…
Po patnácti letech vydává strhující historický román o muži jménem Ježíš a jeho době.
Kde trávil Ježíš své mládí? Proč se jeho učení tolik podobá učení sekty esejců? A proč se o nich nikdy nezmiňuje? Jaký byl skutečný důvod, že ho sanhedrin, nejvyšší židovský soud, odsoudil k smrti na kříži? A proč dva vážení členové tribunálu, který jej poslal na smrt, žádají na Pilátovi jeho tělo? Jaké vlastně byly poslední dny Ježíšova života?
To je jen několik otázek, na něž Gerald Messadié ve své knize odpovídá. Uchvacující Ježíšův příběh se odehrává na pozadí složité a výbušné situace v Palestině ovládané Římem, v Palestině, kde myšlenka o příchodu spasitele je stále živá, esejci očekávají brzký konec světa, kde dochází k třenicím mezi jednotlivými náboženskými směry i k vzájemnému ovlivňování kultur. (Založil/a: ana.art)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Tanmut
100% 100% 100% 100% 100%
  6. 7. 2013, 0:38
Snad ve třetí čtvrtině knihy román trochu tratí tempo a je rozvláčnější.

První, co zaujme, je demýtyzace křesťanských, novozákonných figurek. Po přečtení pár kapitol už neuvidíte ve vánočním betlému (viděli-li jste kdy) nic než na absurdní kýč. Biblický vrah nemluvňat Herodes je zde vylíčen jako tvrdý, avšak schopný vládce - jeho syn je z nejsympatičtějších postav knihy.
Jediné, co je tu z Tóry a evangelií zachováno jsou výroky, vše ostatní jsou variace na dané téma, a to autor zvládá s dokonalým přehledem. Žádné transliterace, původní názvy a jména - nevím o knize, která by mě donutila vyhledávat tolik dodatečných informací a vyvolala ve mně touhu přečíst si i onu sekundární literaturu (ani Ecoviny) - autor v doslovu sám říká, že jeho poznámky téměř dosáhly šíře románu samého.

Rozhodně čtivější, obraznější, přesvědčivější a pravděpodobnější než bible a její šablonovité výklady.

Pend
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 6. 2013, 18:29
Autora určitě nebude milovat katolická církev. Ve středověku by byl za své názory mučen a nejspíše upálen. Kniha je dobře napsaná a čte se jedním dechem. Ale nemusí vyhovovat každému.