Poustevník

Originální název: The Hermit

Trigon - 1996
ISBN: 80-85320-63-0

Trigon (1996) 80-85320-63-0 137

Kniha je detailním popisem zážitků starého poustevníka ze základny mimozemšťanů, která má údajně být někde v Tibetu. Celý děj se odehrává v jeskyni starého poustevníka.
S ním tu prožívá jeho poslední dny života mladý mnich Lobsang Rampa, který sem byl vyslán předními duchovními Tibetu se zvláštním posláním. Poustevník mu má sdělit "vědění", jemuž poustevník obětoval velkou část svého života a které má zachránit celé lidstvo před zánikem. (Založil/a: Kiki_)

jatox
  27. 8. 2013, 11:26
Asi jeden velkej SPOILER - resp. o čem to je: (i když v knize se nic nepředpokládatelnýho nedočtete:-D)
Čtvrt knížky zabírá popis, jak mnich dělá různý furt stejný práce. Fakt mě nezajímá, jak mnich musel pořád běhat pro dřevo, udržovat oheň a vařit čaj, a ani mě nezajímá, jak porcoval mrtvolu pro supy. U toho samozřejmě musíte číst, jak se tyhle magoři dobrovolně rozhodli trpět, a jak jsou teda hrozně hustý.

Další čtvrtina knihy je o tom, jak se mimozemšťani šťouraj mnichoj v hlavě, jak mu omejvaj péro, jak poslouchá zvuky posouvajících se dveří a je nasranej, protože nevidí a nic nechápe - bodejť by jo, když ani neví, co to je admirál.

Další čtvrtina nebo ještě víc, je naprosto nudná, blbá popisovací pasáž, kde mnich čumí na vesmír, světy, různý civilizace a jejich techniku. Tady jakože už mělo jít fakt do tuhýho. Já jsem ale nezpozorovala, že by na tom bylo něco extra zajímavýho. Fakt si totiž naivně nemyslim, že jsme jediný "lidstvo" ve vesmíru. Každopádně ten popis byl fakt dementní. Možná taky proto, že mnich byl tak mimo civlizaci, že ani neuměl popsat něco jako "ciferník", a opisoval to tam půl hodiny. I když pravda, nevim, kdy se ten příběh odehrával. Jestli to na západě bylo třeba běžný, nebo ještě jako né.

Na konci asi na pěti stránkách se dozvíte tu velkou Pravdu o tom, jak vznikl svět. Ale má to háček, dozvíte se jen jak údajně vznikla Země. Zní to i celkem pravděpodobně, dočtete se paralely s Biblí atd.
Jenže... já jsem furt nějak nepostřehla, co na tom je to hustý mrtě poselství, který musí starej mnich říct mladýmu mnichoj. Zaprvý, jako proč vlastně? Protože lidstvo konečně dospělo tam, že objevilo jaderný zbraně a mohlo by se zničit a zamořit tím vesmír, tak proto se musíme dozvědět, jak vzniknul svět (resp. život na Zemi)? A vlastně ne všichni, ale jen pár vyvolenejch mnichů... A čemu nám to jako pomůže?
Mně je úplně jedno, jak vzniknul život na Zemi. Jediný, čím by to mohlo trošku zacloumat, by bylo náboženství... Jenže! Kniha vůbec neřeší, kdo stvořil svět jako takovej. Kdo stvořil mimozemský civilizace, aby mohli stvořit nás? V tom případě se to zas až tak nerozchází s výkladama náboženství... Respektive, dá se to na to napasovat tak jako tak - asi jako se evoluce nerozchází s Biblí.
Když už byli mimozemšťani tak chytrý, taky mohli naťuknout něco o tom, co je s astrálním tělem po smrti, nebo jak to tam nazvali. Nebo tahle nejvíc "duchovní literatura" chce popřít všechny nadpozemský energie a entity a všecko je jůfou? Zajímavý... Nějaký vesmírný mimozemský lodě, to by bylo asi to poslední, co by mě zajímalo, kdybych se dala do řeči s vševědoucím mimozemšťanem.

No takže... byla to fakt nuda, příšerný popisný pasáže, nejzajímavější byly asi ty shodnosti s Biblí a jinejma legendama. Nic jinýho si z toho asi neodnesu. Leda možná nechuť k autorovi.:-D