Dva liangy rýžového vína

Originální název: Xu Sanguan mai xue ji

Dokořán - 2007
ISBN: 978-80-7363-135-2

Dokořán (2007) 978-80-7363-135-2 229

Jü Chuův román je sondou do života obyčejného člověka v jednom z nejbouřlivějších období moderní Číny: zobrazuje dobu hospodářského experimentu Velkého skoku, následující hladomor, chaotická léta Kulturní revoluce a postupné otevírání se Číny světu na konci 70.let 20.století. V dobách hladu je pro továrního dělníka Sü San-kuana prodej krve místní nemocnici často jediným způsobem, jak vydělat peníze. Uchyluje se k němu pokaždé, když se jeho rodina ocitne vinou politických a hospodářských katastrof na mizině. Situace se zhoršuje a Sü San-kuan stále častějším prodejem ohrožuje své zdraví. Kromě těchto problémů se dostává i do krize osobní...
Přestože Jü Chua zachycuje křehkost lidského života i ohromné odhodlání jedince čelit překážkám, nezapře ani svou zálibu v poněkud černém humoru. Jeho román umožňuje evropskému čtenáři alespoň nahlédnout do skutečného života v současné Číně - v zemi, jejíž kultura je pro nás téměř nepochopitelná. (Založil/a: Kordus)

Jü Chua Jü Chua
*03.04.1960

mosem
  16. 9. 2015, 22:10
Většina knih čínských autorů a odehrávajících se v současnosti nebo v minulosti nedávné pro mne představuje poměrně složitý čtenářský oříšek. Styl vyjadřování je velmi odlišný od naší "klasiky" a popisy zachycující kulturní specifika a odlišnosti často brání plnému pochopení autorem předložených myšlenek a záměrů. Tahle kniha je poměrně odlišná. Slova a události plynuly tak samozřejmě, že jsem si ani neuvědomoval ubíhající stránky. I když kulturní odlišnost a zachycení tradic bylo mnohdy překvapivé, neměl jsem pocit nevěrohodného popisu. Navíc specifický autorův humor dokázal i vážné momenty do jisté míry odlehčit a tak přijmout myšlenky autora. A tak kniha, která přerušila jistou hořkost předchozích knih se stává inspirací pro výběr dalších knih čínských autorů, protože zjištění že i "Číňané" mohou být pro mne čtiví bylo příjemné.