Bezpečná zóna Goražde

Originální název: Safe area Goražde

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-145-7

BB art (2007) 978-80-7381-145-7 227

V letech 1992–1995 se v Bosně, ne víc než 1200 kilometrů od nás, odehrávala velmi surová a špinavá válka, která si vyžádala na dvě stě tisíc životů. Zatímco my jsme ji sledovali z pohodlí domovů v třicetivteřinových klipech, Joe Sacco v Bosně strávil čtyři měsíce – z toho měsíc v Goražde, jedné z „bezpečných“ zón vyhlášených OSN, když tam ještě netekla voda, nešel proud a z města by neproklouzla ani myš (pokud zrovna nepatřila k mezinárodnímu tisku či personálu OSN). Své zážitky Sacco posléze zpracoval formou komiksové reportáže, v níž vylíčil každodenní život v Srby obleženém městě, které málem potkal osud Srebrenice. (Založil/a: ana.art)

Joe Sacco Joe Sacco
*02.10.1960

antoniana
  12. 12. 2015, 13:22
Bezpečnou zónou jsem byla naprosto nadšena. Vřele doporučuji všem. Skvělé pro čtenáře, kteří se o bosensko-srbské válce chtějí něco dozvědět, i pro lidi, kteří o tomto tématu již něco vědí. Sacco mi nedal spát, dost jsem o tom všem, co bylo v komiksu řečeno, uvažovala a na konci jsem si říkala, jak asi dopadl Edin, Riki a bláznivý holky. Myslím, že celý ten mikrokosmos jménem Goražde vykreslil naprosto perfektně.