Palestina

Originální název: Palestine

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-205-8

BB art (2007) 978-80-7381-205-8 286

Za první intifády, na přelomu roku 1991 a 1992, strávil Joe Sacco dva měsíce s Palestinci na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Na cestách si dělal poznámky a po návratu do Spojených států napsal a nakreslil komiks Palestina, v němž citlivě a přitom s humorem vylíčil, jaké je to žít, pracovat, cestovat, mít děti, přežívat a umírat jako Palestinec. Sacco pracoval přímo v první linii, na tržištích, kde se střílelo a létaly granáty se slzným plynem, na vlastní oči viděl, jak vojáci bijí civilisty, a stejně jako palestinci si nikdy nemohl být úplně jistý, jestli se dostane přes izraelský zátaras. Do svého komiksu pak zapracoval více než sto rozhovorů, mimo jiné s vězni, demonstranty, zraněnými dětmi, rolníky, kteří přišli o půdu, i s rodinami rozdělenými palestinským konfliktem.

Palestina je reportáž, ne politická polemika, Sacco v ní nenavrhuje žádná snadná řešení (ba vůbec žádná), jen dokumentuje bolest a utrpení lidí způsobem, jaký vám tradiční média jen těžko zprostředkují. I proto se Palestina stala milníkem komiksové žurnalistiky a získala Americkou knižní cenu. (Založil/a: ana.art)

Joe Sacco Joe Sacco
*02.10.1960

antoniana
  8. 9. 2015, 13:40
Neokážu napsat souvislý komentář, takže zde je pár mých postřehů:
- Saccův výtvarný styl je velmi svébytný a člověk si musel zvyknout na jeho pojetí perspektivy a úhlu, ze kterého osoby kreslí
- některé pasáže byly velmi emocionálně silné (praktiky ve vazbě a při vyslýchání)
- líbily se mi ke konci jeho rozhovory a Izraelkami a jejich vnímání konfliktu. Ukázalo se, že i Palestinci jsou démoni pro Izraelce a naopak.
- občas jsem z komiksu měla dojem (hlavně ke konci), že se pořád žene za rozhovory a prožité tragédie mu jakoby byly ve skutečnosti lhostejné, možná to ale bylo tou formou (reportáž)
- kdybych nečetla Jeruzalém od Delisle, asi bych hodnotila trochu jinak. Je mi jasné, že oběma autorům šlo o něco jiného, Saccův prvotní cíl bylo udělat rozhovory s Palestinci, které zasáhla intifáda, zatímco Delisle chtěl přiblížit běžný život v Jeruzalémě. Vím, že srovnávám nesrovnatelné, ale přesto se mi Delisle líbil více.