Nefertiti a Achnaton

Nefertiti a Achnaton Originální název: Néfertiti et Akhénaton

Domino - 2005
ISBN: 80-7303-222-8

Domino (2005) 80-7303-222-8 227

V této knize nás autor zavádí do Egypta 14. století před naším letopočtem, kdy zemi na Nilu vládla pozoruhodná dvojice: Nefertiti a Amenhotep IV. Tento faraon proslul zejména svou náboženskou reformou: ve snaze omezit obrovskou moc kněžstva se zřekl starého polyteistického kultu a zavedl víru v jediného boha Atona. Sám se přejmenoval na Achnatona a nechal vybudovat nové hlavní město, které nazval Achetaton, Město slunečního obzoru. Odvážná reforma sice nepřežila svého tvůrce, ale historie považuje Achnatona za jednoho z nejpozoruhodnějších vládců na trůně starověkého Egypta – a jeho manželce Nefertiti přisuzuje neméně významnou roli. Christian Jacq se zde snaží nalézt odpověď na řadu otázek: Kdo vlastně byli Achnaton a Nefertiti? Vzbouřili se skutečně proti Amonovým kněžím, měli v úmyslu vytvořit nové náboženství a novou společnost? Byli skutečně prvními tvůrci monoteismu? Byly jejich životní osudy dílem náhody, nebo přesně cíleným „programem“? Jaký byl jejich rodinný život? Autor jako vždy vychází z důkladného studia náboženských textů a nápisů, administrativních a diplomatických listin, ale i ze sochařských a malířských děl. Na základě zjištěných faktů věrně rekonstruuje veřejný i soukromý život Nefertiti a Achnatona i celé jejich rodiny a jeho erudice i poutavý vypravěčský styl zaručují, že i tentokrát se mohou milovníci starého Egypta těšit na mimořádný čtenářský zážitek. (Založil/a: lusinka)

Nefertari
  6. 5. 2013, 10:39
O Nefertiti a jejím manželovi Amenhotepovi IV. toho bylo napsáno mnoho, ale až díky této knize Christiana Jacqa jsem Achnatona (snad) skutečně pochopila a od jejího přečtení faraóna bráním přede všemi, co jej označují za kacíře. Dala mi mnoho užitečných informací a mohu ji jen doporučit těm, co se o starověký Egypt zajímají, obzvláště pak milovníkům 18. dynastie.