České snění

České snění Originální název: České snění

Torst - 2010
ISBN: 978-80-7215-393-0

Torst (2010) 978-80-7215-393-0 400

Kniha se věnuje kolektivním českým snům 19. a 20. století, které vypovídaly zejména o falešných představách, touhách
a iluzích, které Češi měli o sobě samých. Kniha je doplněna desítkami unikátních obrázků, které podtrhují mnohdy bizarní, někdy ale i dojemný rozměr snů, které český národ snil v uplynulých sto padesáti letech. (Založil/a: Kiki_)

vladislaus
  12. 5. 2014, 18:01
Tato Kosatíkova kniha mne nebavila tak silně jako jiné jeho tituly, ale vyzdvihl bych výborné kapitoly Sen o Rukopisech a Sen o životě bez Němců.
achilles
  18. 4. 2014, 9:39
Pěkně shrnuté české sny, o kterých jsem již slyšel, ale nikdy takhle komplexně nepřemýšlel. Zvláště Sen o Rukopisech mě zaujal, je v něm znázorněno mnoho druhů češství-hrdost,pýcha,čest,vlastenectví i za cenu podvodu...
V předmluvě píše Z.Zeman,že "České snění není uklidňující čtení". To možná není, ale není ani nijak zvláště zneklidňující, protože to je minulost a pro Česko je důležitá především budoucnost.
Kristýna de Brno
  24. 8. 2016, 22:08
Pokaždé, když čtu Kosatíka, si říkám, jak málo toho o české historii vím. A tím spíš, jak málo toho vím ze školy. Vždyť dokud jsem si nepřečetla České okamžiky, nikdy by mě nenapadlo o husitech přemýšlet jinak, než jako o národních hrdinech - pro naše učitele dějepisu na základních školách hrdiny evidentně pořád jsou!
České snění mi oproti tomu vzalo iluze snad o celých českých moderních dějinách. U žádné jiné knihy jsem nebyla tolik překvapená. To, že dějiny píší vítězové, všichni tak nějak tušíme, ale uvědomujeme si to, když o těchto dějinách přemýšlíme? Ano, je to zneklidňující čtení, pro mě osobně ve vztahu k tomu, jak jsou dějiny našimi školami zjednodušovány a barveny na černobílo. Až díky Kosatíkovi a jeho knihám mám pocit, že o našich dějinách vůbec něco vím. A tahle kniha je jedna z těch hodně dobrých.