Záhadný úsměv Polyxeny z Lobkovic

Záhadný úsměv Polyxeny z Lobkovic Originální název: Záhadný úsměv Polyxeny z Lobkovic

Euromedia Group - 2010
ISBN: 978-80-249-1385-8

Euromedia Group (2010) 978-80-249-1385-8 208

Záhadná komtesa Beatrix vypráví příběh z časů, pro něž se v Čechách vžil název doba pobělohorská. Bylo to období krutého pronásledování lidí jiného vyznání, vynucené přetvářky, neomalených lží a děsivých represí, jež jsou v našich dějinách vždy nerozlučně spjaty s vládou cizinců.
Na osudech šestnáctileté dívky, komtesy Beatrix, a jejím nikdy nekončícím „věčném útěku", důvěrně poznáváme poměry, jaké v naší zemi vládly na počátku 17. století. Přesto i v těchto dobách temna si dokázaly najít cestu ke světlu takové vzácné úkazy, jako je láska, soucit či vědomí lidské sounáležitosti.
Polyxena z Lobkovic, katolička tělem i duší, žena nejvyššího kancléře Českého království Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkovic, neváhá podat pomocnou ruku těm, kdo to zoufale potřebují. Její odvaha, s jakou po léta skrývá svou chráněnku Beatrix, dceru vůdce protestantských rebelů hraběte Jindřicha Matyáše Thurna, nicméně přináší lobkovickému domu řadu nesnází.
Náhlý převrat a naděje na svobodnější život, která vydržela opět jen několik měsíců, nám též připomínají leccos z našich moderních dějin. Není pravda, že historie se opakuje jen jako fraška. Naopak, v Čechách se historie s malými obměnami zopakovala o tři sta let později jako tragédie širších rozměrů, než byla porážka na Bílé hoře v roce 1620. (Založil/a: Mrs.O)