Třináct záhad

Knižní klub - 2016
ISBN: 978-80-242-5475-3

Knižní klub (2016) 978-80-242-5475-3 240
Euromedia Group (2010) 978-80-242-2638-5 208

Druhá kniha série Slečna Marplová.

Jednoho úterního večera zavítá na návštěvu postaršího domku v malé anglické vesničce St. Mary Mead pět různorodých osob - mladý spisovatel, umělkyně, penzionovaný komisař ze Scotland Yardu, místní farář a advokát. Přijmou pozvání milé a laskavé starší dámy a v její společnosti se rozhodnou pro příjemný způsob, jak se zabavit - založí klub a týden co týden se pokusí rozluštit nějakou nevyřešenou záhadu, kterou postupně převypráví každý ze zúčastněných. Ač jde o zapeklité případy, je to právě nenápadná, ale velice bystrá hostitelka, kdo si s nimi nakonec poradí.
Šesticí takto vzniklých povídek, vydaných časopisecky v roce 1928, uvedla Agatha Christie na pole detektivní literatury nejslavnější a nejpopulárnější vyšetřovatelku zločinů všech dob, slečnu Jane Marplovou. Později k nim přidala sedm nových příběhů - představených tentokrát za pomoci dalších několika postav v salonu přátel slečny Marplové, manželů Bantryových - a vznikla sbírka Třinácti záhad, jež se v této podobě dostává k českému čtenáři poprvé. (Založil/a: Mrs.O)

Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

Ilunka
  28. 12. 2014, 14:53
Asi po čtvrté povídce mě začal model "slečna Marplová celou dobu mlčí, ale nakonec všechno vyřeší" nudit. Nicméně to nemění nic na brilantnosti a promyšlenosti záhad.
muchy
  19. 6. 2016, 20:39
Výborná kniha, protože autorka před čtenáře předloží všechna fakta a můžete sami zkusit řešit. Uznávám, že koncept všech povídek je stejný, takže vás moc nepřekvapí, kdo nakonec záhadu vyřeší, ale rozhodě stojí za to číst.
Sharul
  4. 10. 2013, 15:53
Mně se to líbilo. Sice neobvykle kratší příběhy, ale o to víc mě překvapilo, jak to bylo skvěle vymyšlené a krásně to na sebe navazovalo.
Jitulka88
  24. 7. 2012, 14:07
Povídky jako takové jsou jednodušší a samozřejmě kratší, než celá kniha. Povídky také moc nemusím, ale na takové rychlé zabití času je to ideální.
Bastera
  17. 10. 2011, 16:26
Povídky s "nenápadnou" slečnou Marplovou, která "překvapivě" všechno rozluští, aniž by si to kdo pomyslel. Na nudnou cestu městskou dopravou to nejlepší, co může být, ačkoliv jinak tyhle krátké povídky nemusím, ale takový Modrý muškát je skvělý.