Robinsonův ostrov

Robinsonův ostrov Originální název: Wyspa Robinsona

Mladá fronta - 1963

Mladá fronta (1963) 221

Děj románu nás zavádí do počátků 18. století, kdy mezi Anglií a Španělskem zuří ostrý koloniální boj. Jedním z účastníků odboje proti anglickým kolonizátorům je potomek polských vystěhovalců do Severní Ameriky, Jan Bober. Pronásledován prchá a stává se nedobrovolným členem posádky pirátské lodi. Poznává zvrhlost a chamtivost bělochů a je svědkem neustálého, přímo nelidského týrání dvou mladých indiánů, kapitánových otroků. Při bouři se mu podaří oba otroky osvobodit, loď však ztroskotá a posádka zahyne. Jan se zachrání, když je vlnou vyvrhnut na skálu. Nastává mu těžký, krušný život trosečníka, tolik podobný prvním týdnům Robinsonova pobytu na opuštěném ostrově. (Založil/a: cheyene)

cheyene
  4. 8. 2010, 16:20
Pamatuji si, že tuto knihu jsem nedokázal na první pokus dočíst. Přišla mi tehdy strašně podobná Robinsonovi, tudíž jsem jí odložil. Vrátil jsem se k ní později a zjistil jsem, o co jsem se málem ochudil. Příběh je dokonalý, podobnost s klasikou Defoea je pouze na začátku a celých 221 stran jsem hltal jedním dechem. Velmi mě mrzelo, že se mi do ruk nedostala volná pokračování, která Robinsonův ostrov měl. Jedno z nich se jmenovalo Orinoco.