Svět včerejška

Originální název: Die Welt von Gestern

Torst - 1999
ISBN: 80-7215-083-9

Torst (1999) 80-7215-083-9 476

Paměti světoznámého rakouského autora jsou jednou z jeho nejlepších a nejdůležitějších knih, ale i jedním z pramenů pro pochopení novodobé evropské kultury. V knize jsou zachyceny formou očitého svědectví všechny nejdůležitější události novodobé evropské historie, atmosféra jejích měst a setkání s desítkami nejvýznamnějších evropských osobností. (Založil/a: Kiki_)

nana
  5. 9. 2010, 0:24
od Zweiga jsem zatím četla jen tuto autobiografickou knihu, a to ještě napůl povinně... ale nakonec se pro mě stala jednou z nejdůležitějších knih, které jsem četla... jeho životní příběh je tak silný, že se mi zaryl hluboko do kůže...
Zdekal
  17. 2. 2013, 23:12
Tahle kniha mě úplně uchvátila. Velmi inspirativní a hlavně poučná. Málo kdy jsem měl při četbě knih o určité historické době tak silný prožitek, jako u Zweiga. Na to, že ji psal v roce 1942, jako bych četl manifest evropanství, podstatu toho, o čem by měla být sounáležitost evropských zemí. A krásná ukázka humanismu.

Rozhodně povinná četba!
BGH
  30. 10. 2016, 20:18
Ctu prevazne literaturu faktu, historie, diplomacie... Basnicky jsem mel naposledy v ruce na gymnaziu. Kniha byla na doporuceni a vycet basniku na nekolika prvnich stranach me pomerne vydesil, jejich jmena se mi vybavovala jen mlhave. Vydrzel jsem a nejenze nelituji, ale jsem nadsen. Velmi ctiva kniha, ani ne tak o faktech, ale o zivote, osudech, pocitech, dojmech, nadejich a ztratach jednoho rakousko-uherskeho zidovskeho evropana. Nadherne mrazive vykreslen obraz doby a celkove depresivni obraz Evropy a lidstvi. Priznam se, ze jmeno Zweig jsem doposud neznal.. Po precteni teto knihy jdu svuj nedostatek napravit a jdu se ponorit do jeho knih...
Michall
  5. 10. 2016, 22:01
Asi nejlépe napsané paměti, jaké jsem četl. Pro českého čtenáře je obzvlášť zajímavé, že je to pohled na střední Evropu v první půlce dvacátého století z pohledu z Vídně. Zatímco Čech automaticky považuje za vrcholné období první republiky, pro Němce či Rakušana je to liberální období "Belle Époque" do začátku první světové války. Následuje už jen série katastrof; první světová válka, hyperinflace, ekonomická krize, nástup fašismu v Německu, likvidace demokracie, druhá světová válka. Paměti končí v roce 1939.

Velmi silné jsou části líčící atmosféru společnosti v jednotlivých obdobích a přelomových momentech. Atmosféru tolerance a ekonomický rozkvět před první světovou válkou, nacionální běsnění na počátku války, bída na jejím konci, rozpad morálky v době hyperinflace, teror skupin nacionálních socialistů a strach v Rakousku po té, co se Hitler dostal v Německu k moci, pronásledování židů a všech odpůrců Hitlera po připojení k Německu.

Zajímavou perličkou je líčení návštěvy v Moskvě v roce 1928, která přibližuje způsob, jakým se organizovaly návštěvy západních spisovatelů v sovětském Rusku. Poměrně přesvědčivě ukazuje způsob manipulace, která asi mohla vést některé zahraniční intelektuály k vychvalování Stalinova režimu. Předpokládám, že těchto pár stránek je důvodem, proč kniha před revolucí nikdy nevyšla, přestože Zweig byl oficiálně podporovaným spisovatelem.
julie_kapulet
  10. 1. 2014, 8:09
Úžasná kniha, kterou chci mít stále po ruce a vracet se k ní. Inspiruje, mnohé z událostí 20. století vysvětluje a také varuje. Obsahuje autorovy nadčasové humanistické ideje. Doporučuji.
študent
  17. 1. 2011, 22:30
Vynikající paměti, skvěle zachycený svět inteligence a obraz společnosti na počátku 20. století a proměna tohoto světa, napsáno strhujícím jazykem, nenudí ani chvíli.