Měsíční zahrady

Talpress - 2008
ISBN: 978-80-7197-328-7

Talpress (2008) 978-80-7197-328-7 575
Talpress (2002) 978-80-7197-328-7 576

První kniha série Malazské knihy Padlých.

Město Dřevnov bylo dobyto. Nyní v Genabakis zůstává už jen jedno svobodné město Darúdžistán, které však císařovna Laseen chce získat taky, ale ne otevřenou válkou, tak do tohoto města vysílá malou skupinku svých elitních veteránů v čele se seržantem Whiskeyjackem, čarodějem Rychlým Benem a asasínem Kalamem, aby připravili příchod tím, že zajistí povraždění místních hodnostářů. Vše ale nejde tak lehce, protože musí čelit tajemným asasínům. Zároveň do tohoto města císařovna pošle i svou pobočnici Lorn, která má přivést na svět ve smrti uvězněného mocného jaghutského tyrana, který je uvězněný nedaleko města. Plány císařovny jsou jasné. Jaghutský tyran bude chtít jen zabíjet a Darúdžistán je blízko. To by se ale nesměl nad Darúdžistánem objevit Měsíční kámen. Prastará létající pevnost s Tiste Andi a jejich vládcem - synem noci - Anomanderem, který se může postavit jaghutskému tyranovi. (Založil/a: Parm)

Richie
  2. 11. 2012, 12:46
Chvilku mi trvalo, než jsem se začal orientovat ve složitém ději. Erikson nic nevysvětluje, rovnou vás ponoří do dokonale promyšleného světa Malazské říše. Tento první díl ságy byl skvělý, ale teprve s dalšími díly jsem ho do dalších detailů správně pochopil. Je to výborný rozjezd celé série knih a já rychle začal shánět další díly.
illy
  8. 6. 2012, 13:09
Erikson vám nedá nic zadarmo a čtenáře prahnoucí po jednoduchém čtení spolehlivě odradí po prvních sto stranách. Kdo vytrvá bude oměněn. Čtenář je vhozen do děje, žádné vodění za ruku - zorientovat se v tom musí sám. A pak to přijde. Kniha vás pohltí a nepustí. A i když záleží dost i na vaši představivosti, možná právě proto zjistíte že jste něco podobného dlouho nečetli a budete se sápat po dalším dílu. Já tedy určitě!
Všivák
  16. 3. 2014, 15:03
Tak prvních 200 stránek bylo fakt krušných. Rozvětvený děj, tuna informací. Knížka Vás nemilosrdně hodí přímo do víru událostí. Kolikrát jsem se přistihl, že u toho stěží udržuju pozornost. Trpělivost se ale vyplatila. Najednou mi všechno začalo zapadat. Jednotlivé smyčky se krásně prolínají. A to finále bylo prostě skvělé. Už se těším na další díl. Výborné čtení. Škoda toho trochu brakového vydání.
HPL
  3. 3. 2015, 0:10
K této knize (sáze) mě přivedla mnohá tvrzení, že proti ní je Píseň ledu a ohně trapas pro malé děti. Přestože za toto prohlášení bych rozdával facky, bylo třeba jej blíže prozkoumat.
Jak všichni varují, už jen dostat se k úvodu a udělat si domácí úkol (tzn. zorientovat se kde to sakra jsme) dá zabrat víc, než jsem kdy měl tu čest. Hned od začátku je třeba přiznat, že Ericson má svůj svět vymyšlen skutečně neskutečně obsáhle. Jestliže mě (Vás) rozhodila mapa Genebakis na začátku knihy, tak si schválně najděte na gůglu mapu celého světa... mno, popravdě jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo brečet Jo a když je řeč o gůglu, číst knihu (napoprvé) bez něj by byla hodně silná káva! Dále skutečně často přišly chvíle, kdy jsem chtěl knihu odložit (některé nudnější pasáže v kombinaci s neustálým přívalem nových jmen - a to mi to většinou nevadí), ale bylo mi Líto ságu zavrhnout, když do ní Erikson očividně tolik vložil. Prvních sto stran ale bylo peklo! Na rejstřík názvů (to, že půlka je vepředu a půlka vzadu nebyl dobrý nápad) jsem listoval častěji, než v první Duně! Někde před druhou stovkou se to ale začalo zlepšovat.
Rozehraný příběh má skutečně velké ambice a stěžovat si v prvním díle z deseti, že se vyskytly nudné chvíle, by přes svoji pravdivost určitě nebylo fér, neboť i neznalec jako já si v textu povšiml, že jestli ho budu někdy znovu číst, určitě v něm toho najdu mnohem víc. Ascententi jsou super a moc dobře vymyšlení. Části s nimi mě bavili nejvíc. A co se zákonitostí magie týče, přestože jsem si na začátku stěžovat, na konci jsem zvědavě hltal. Co mě ovšem mrzelo, že jsem si vpodstatě neoblíbil žádnou postavu (možná až na Apsalar). Přestože byly dobré a rozhodně nebyly ploché, či černobílé, pořád mi u nich něco chybělo, neměl jsem o ně strach - tuto otázku ovšem vyřeším až s druhým dílem. Navíc mi to zas tak "temné a depresivní" rozhodně nepřišlo (holt ta očekávání).
Na závěr musím dodat, že překlad se Daně dost povedl. Překlady podobně komplexních děl nejsou nikdy lehké, proto je třeba ty dobré ocenit. Naštěstí oproti GRRM to Ericson překladatelům trochu víc ulehčil, takže doslovné překlady kupodivu nervou uši.
Celkově tedy velmi povedený úvod do nového světa, přestože zůstává menším zklamáním kvůli přílišným očekáváním (GRRM pro mě zůstává nepřekonán!). Další díl si ale rozhodněpřečtu, a ten u mě teprve rozhodne.

PS: přílišnou kritiku sveďte na to, že mě klasická fantasy moc nebaví.
TomToman
  9. 10. 2014, 18:23
Tuhle ságu miluju. Myslím si ale, že je pro poněkud náročnějšího čtenáře, který nespoléhá na to, že mu Erikson vše polopatě vysvětlí. V jeho díle je hromada fantazie, prostor pro čtenáře. Fascinuje mě množství linií, které dokáže na začátku díla vytvořit. A jak se pak linky protínají, sbíhají, obohacují a nebo končí. Sága je jednou z nejlepších ve fantasy žánru. U Eriksona je zvláštní, že mu buď někdo přijde na chuť a zhltá tu kupu stránek deseti dílů, nebo to nedá a s hrůzou zahodí, že je to zmatek. Nevím, ale přišlo mi čtení Eriksona jako studium nějakého světa. Obohacující.
I když si toho s odstupem pamatuji málo, některé postavy, scény se mi zapsali pod kůži a někdy bych se k tomu chtěl vrátit. Určitě bych svého koupeného Eriksona nedal do bazaru:)))))
Tomáš Fiurášek
  31. 1. 2015, 22:19
První díl Malazské knihy padlých "Měsíční zahrady" na mne udělal obrovský dojem. Přiznám se, pouštěl jsem se do něj víceméně se strachem, neboť při pohledu na rozsáhlost díla a vyslechnutí kritik jsem byl dost skeptický vůči Malazské knize padlých a zrovna dvakrát se mi do toho nechtělo. Nakonec jsem ale jeden z nejšťastnějcíh lidí na světě, že jsem se do toho pustil, protože výsledek byl úchvatný.
Jedno po přečtení prvního dílu ságy mohu říci jistě - tohle je nejlepší fantasy, co jsem kdy četl. Nedá se vůbec srovnávat s jinými fantasy vypravěči, jako například Tolkien, neboť nese zcela ojedinělý způsob vyprávění, a styl, jakým autor promítá děj do čtenářovy mysli, je opravdu úchvatný. Občasné filozofické narážky na život činí dílo ještě honosnějším a více zamyšleníhodným. (Dovoluji si uvést příklad: „Slova jsou jako mince – vyplatí se je shromažďovati.“
„Dokud neumřeš na posteli ze zlata,“ utrousil Paran.) A jako třešnička na dortu, nebo spíše, jako "korpus" sám, tomu dává honosnou mohutnou korunu ten naprosto dokonale propracovaný svět. Máte možnost se setkat s tak dokonalou dějovou linií, postavami a městy, že si občas říkáte: "Sakra, proč jsme se o tomhle neučili v dějepise?" Ten svět Eriksonovi prostě "baštíte". Je skvěle promyšlen a propracován ve všech ohledech, jak dějová linie, tak národy, bohové, démoni, básníci, filozofové... zkrátka, každá postava má svůj život, svou historii a svou povahu. (V přívalu tolika postav je to opravdové umění.)
Ano ano, je pravdou, že bez slovníku a seznamu postav bych se v tomhle veledíle asi nejspíš ztratil (a také samozřejmě, bez Malazpedie - doporučuji každému, kdo s Malazem začíná...), ale rozhodně se tato "námaha" (dá-li se to tak vůbec nazvat) nedá srovnat s tím, co mi Malaz dal. Erikson má nadání na popisování a některé souboje mezi protivníky jsem si četl vícekrát, abych si užil "tu sílu slov", přiznám se, četl jsem i dvakrát některé kapitoly, abych pochopil souvislosti, ale jak říkám, pochopí-li to člověk, přečká-li prvních kritických pár desítek stran, začne mu vše do sebe zapadat a dávat obrovský smysl. Skládanka se začne spojovat a Malaz začne žít. Žít ve vaší hlavě, jako už žije v hlavně mnoha Eriksonových fanoušků. A ačkoli to není oddychová kniha, má opravdu co dát ze sebe.

Takže shrnutí: Složitější fantasy se stoprocentním propracováním. Není co vytknout - rozhodně hodnotím plným počtem.
Malaz nelze jinak než doporučit.
Streamline
  3. 2. 2014, 12:02
Pekný rozbeh na začiatok série. Nie je to ľahké čítanie a na každú jednu stránku sa musíte poriadne sústrediť a hlavne VNÍMAŤ, čo a o čom čítate! Zaujala ma hlavne úvodná časť odohrávajúca sa v Drevnove, ktorá bola viac než perfektne napísaná. Obľúbené postavy: Pán Mesačného kameňa Anomander Dlouhý Vlas, assasín Rallik Nom, mág Besana, pobočnica Lorn, alchymista Barúk, podivín Kruppe, mág Rychlej Ben, Dujek Vrchní Pěst, dvojica sapérov Šumař a Křovák a samozrejme Líto, z tej šiel v určitých momentoch až strach. Btw. jaghutský tyran bol desivý.
Broza
  31. 1. 2014, 19:59
Jak píší všichni, autor Vás bez milosti vrhne do rozběhlého příběhu a nic Vám nevysvětlí. Prvních asi 100 stránek jsem měla pravidelnou záložku na úvodu s vysvětlivkami(popisy jmen, ras). Ale už od začátku jsem věděla, že tenhle příběh mě vtáhne a už nepustí. Nejvíc se mi zamlouvá autorům přístup k černobílému vidění DOBRA a ZLA. Nikdo není čistě kladná a záporná osoba. Všichni mají nějaké své důvody. Prostě bomba :)
colore
  21. 1. 2016, 22:22
Naprosta pecka! V postavach jsem neplavala tolik, jak jsem ocekavala, a dokonce jsem si jich i par oblibila, tak doufam, ze mi jeste aspon par dilu neumrou, jak se to vetsinou mym oblibencum stava. Je to ctivy, je to promakany, je to plny magie a tu ja mam moc rada. Hned jdu do dalsiho dilu a doufam, ze bude minimalne tak dobrej jako tenhle.
Methat
  6. 6. 2015, 15:39
"Vždy opatrně zacházej s informacemi, jež vlastníš. Slova jsou jako mince - vyplatí se je shromažďovati" - Kabrňák

Druhýkrát prečítaný prvý diel obrej desaťdielnej ságy od majstra Eriksona. Započal som u seba tak svoj "osobný maratón" (keďže chcem za rok stihnúť prečítať všetkých desať kníh, čo sa mi určite nepodarí), no neskutočne sa teším na ďalšie knihy. Měsíční zahrady sa mi druhýkrát čítali podstatne lepšie (aj keď som pri prvom raze nemal s postavami nejaký väčší problém ako niektorí tu komentujúci - pomohol zoznam postáv, kto kde patrí a slovníček na konci), keďže som už poznal postavy aj z nasledujúcich troch pokračovaní, pri ktorých som aj skončil (a čakal na posledný desiaty diel, ktorý vyšiel na Vianoce 2012). Každá postava je tak špecifická, že by sa o nej mohol natočiť vlastný dokumentárny film a napísať niekoľko kníh - Whiskeyjack, Rýchly Ben, Kalam, Dujek (ktorý mi pripomína môjho deda), Kvítko, Líto, Besana, Šumař, Paran, Líto, Lorn, Toc, Kruppe (tak toto je asi najtajuplnejšia a najzaujímavejšia postava), Anomander, Caladan Chmur a kvantá ďalších postáv. Každá jedna veta má u Eriksona svoj význam, takže je treba čítať pozorne (a v mojom prípade dvakrát, aby sa všetko vstrebalo), pretože sa nejaký malý bezvýznamný detail môže znovu ukázať napr. v tretej knihe a vám to zrazu všetko dopne. Erikson je pre mňa prvým autorom, pri ktorom som bol čítaním uchvátený - samozrejme, nič nevysvetľuje, no všetko do seba tak krásne zapadá, že máte pocit kričať a skákať nadšením. Bitka o Dřevnov bola neskutočná. Doslova som cítil Anomanderovu silu zo stránok knihy. V knihe je toľko scén, toľko súbojov, postavy chodia sem a tam a následne sa stretnú a poznajú navzájom a to je na tom to najlepšie - ako sa (ne)náhodne stretnú. Rozhovory sú na knihe určite to najlepšie. Erikson má v sebe tú vlastnosť, že nedáva do knihy vatu (až v posledných častiach tejto série) - ak nejaká postava cestuje, jednoducho nudnú cestu preskočí a skočí k ďalšej postave, u ktorej píše zase nejakú jej zaujímavú udalosť. A o použití mágie ako o chodbách, by sa dala napísať diplomová práca. A to nevravím o rasách, ktoré sa od klasických fantasy líšia vo všetkom, no zatiaľ sa neukázali v plnom svetle. Nemôžem prvému dielu dať plný počet, pretože ďalšie knihy sú ešte o triedu lepšie.

Prvé čítanie môže veľa ľudí odradiť, pretože sa tu nezačína klasickým fantasy klišé: "Kde bolo, tam bolo...", ale autor vrhne čitateľa priam do stredu gigantického oceánu a povie mu: plávaj. Buď sa utopíš a odhodíš knihu do kúta, kde sa na ňu bude prášiť alebo budeš plávať a plávať a plávať a nakoniec nájdeš najlepšie fantasy pod slnkom. Nezostáva mi nič iné, než dodať: Nenechajte sa odradiť množstvom postáv! Plávajte!

"Pracovat pro pobočnici bylo jako být žížalou na háčku. Pobočnice byla háčkem a na druhém konci šňůry byla císařovna. Ať se chlapec hezky kroutí."

"Otáčej se stříbro. Otáčej!"
hEROic
  13. 12. 2011, 13:21
Hned úvodem musím říci, že kniha Vás vrhne rovnou do děje a to do světa tak složitého, že vyznat se v něm od začátku snad ani není možné. Dávám 4 hvězdy, ale jenom proto, že další díly Malazských knih Padlých tento díl dalece přesahují. :) Ovšem postavy jako Rychlej, Kalam a Anomander jsou kapitoly sami o sobě, takže mě ta 5. hvězda nechutně přitahuje...
ssassi
  19. 8. 2014, 10:04
prvních třicet procent jsem plavala v guláši. byla jsem vržena doprostřed bitvy očividně dlouho trvající války, mezi spousty postav, na různá místa.... chvíli jsem měla pocit, že je toho prostě moc, že je knížka zbytečně přecpaná mágy, bohy, chodbami, ohaři, loutkou, lítajícími šutry a lidmi, kteří jsou buď živí podezřele dlouho nebo nejsou živí vlastně vůbec. ale pak jsem se rozkoukala a knížka mě zaujala. nečekejte dva hlavní hrdiny a jednu zápletku s happyendem. rozjíždí se tu rozsáhlejší záležitost, do které se celkem ochotně pouštím.
brigand
  1. 12. 2012, 13:38
recenzemi teto knihy jsem byl tak nadsen, ze jsem si koupil hned dva dily teto sagy. chyba. s problemy jsem se prokousal prvnim dile. V hlave mi zustal jen velky zmatek. Pro me to je fantasy gulas, dort pejska a kocicky. Tuny ras, tuny ujetych jmen a nazvu, prekombinovany dej a nuda. Do druheho dilu jsem se ani nepoustel a sel to prodat do bazaru. dnes je to tak dva tri roky a v pameti mi nezustalo z teto knihy vubec nic.
Gopaz
  23. 4. 2016, 19:52
Čtenář musí přežít prvních pár stránek, které můžou připadat jako hrozný chaos. Pokud vydržíte, čeká vás skvělý příběh plný zvratů a zajímavých postav.
Welena
  21. 3. 2016, 8:48
Obsahuje spoiler spoiler Tak jsem dnes v noci dočetla první díl "Malazské ságy". Když mě nějaká kniha nenechá jít spát, tak je to co říct. A tuhle jsem si prostě zamilovala. Věděla jsem, že mi autor předhazuje všechny informace z nějakého důvodu, že pak do sebe začnou jednotlivé kousky zapadat, takže jsem ani moc neřešila rozvětvenost děje. A jak jsem se knížkou pročítala, bylo to pořád lepší a lepší. Každá z postav, se kterými trávíme více času, má své motivy, každou z nich si můžete v nějakém bodě příběhu oblíbit, nebo alespoň pocítit soucit a odpustit. Já jsem v různých pasážích knihy sympatizovala s různými postavami. Pan autor má opravdu dar...SPOILER nechápu, jak se mu mohlo povést, že jsem skoro oplakala smrt démona, který byl na scéně pár minut (když se otočí na Rychlýho Bena a zeptá se ho: "Lituješ mě?" a on zašeptá "Ano") nebo s ohaři, kteří měli na svědomí nechutná lidská jatka a já najednou nechci, aby jejich duše zůstaly uvězněny v okovech meče. Všechny postavy miluji, protože zapadají do celého děje naprosto dokonale a nemůžu se dočkat, až začnu číst knihu další. A pro ty co by se báli složitého děje: nebojte, nechte to na autorovi, on vás dějem postupně provede, jen vás nesmí demotivovat, že nepochopíte všechno na prvních stránkách knihy :-)
Hanculeee
  17. 1. 2016, 16:28
Ze začátku jsem měla trochu problém vyznat se ve všech postavách, názvech a dějových liniích, ale asi po 200 stranách to všechno začalo zapadat, no a závěr to už byla lahůdka nakonec :) Erikson vytváří celý nový svět, který má parádně promyšlený, ale zároveň nechává čtenáře, aby využil vlastní představivost. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu :) Zatím dávám 80 % za někdy až přílišnou složitost děje (což nemusí vyhovovat každému) - možná po přečtení dalších dílů to zvednu na 100 % Rozhodně to je skvělý start nové ságy.
Samuel
  2. 1. 2016, 17:24
Děj i svět jsou skvěle promyšlené, o tom není pochyb. Bohužel jsem se v tom vůbec nedokázal orientovat. I střídání dějových linií mě tu dost rušilo, přestože ho mám obvykle rád. Tady to bylo ale až příliš časté a nepřehledné. Mrzí mě, že nemůžu dát vyšší hodnocení, ale vzhledem k tomu, že jsem se do čtení přímo nutil, neoblíbil si žádnou postavu a po přečtení pořád netuším, o čem to vlastně celé bylo, nemůžu jít výš. A to mi jinak problém orientovat se v postavách a ději moc nedělá. 7/10
Ziriath
  14. 8. 2015, 23:26
K Malazské knize jsem se dostala skrz doporučení na diskuzích o ASOIAF. A víte, co mám například ráda na ASOIAF? Uvedení čtenáře do světa a děje. Tohle je Arya, žije na Zimohradě, ráda bojuje s mečem. Tohle je lord Ned Stark, její otec, strážce Severu. Támhle Dany za mořem. Tady Bran, rád leze. Jinde Tyrion, ošklivý malý skřet. Atd. No a právě tohle představení postav tady chybělo. Vydržela jsem tak dvě stě stran a pak mi došlo, že autor po mně zřejmě chce, abych přetrpěla knihu nebo i víc, a pak si tu mozaiku nějak dám dohromady a osvítí mě pravda a já zavřu knihu s pocitem uspokojení. A to ne, knihu přece nečtu kvůli konci- to mezi začátkem a koncem by mělo bavit také.
elvira
  27. 3. 2015, 9:02
Několik let jsem v různých knihkupectvích kroužila kolem Malazu, nechala se oslovovat přebaly knih, představovala si, jaké úžasné příběhy musejí skrývat. Vzpomínala na všechny chvalozpěvy, které jsem četla a pak jsem si přečetla první díl a ono kouzlo vyprchalo. Raději se vyhnu srovnání s Písněmi ledu a ohně, protože jde o naprosto odlišný druh fantasy, tak je zbytečné srovnávat nesrovnatelné, ačkoli i to byl důvod, proč jsem se rozhodla si tuto knihu přečíst - údajně má jít o rozlehlejší svět, mraky postav a ještě složitější děj...v tomto ohledu jsem neměla problémy. Rychle jsem pronikla do tohoto světa, jeho popis mi však přišel nudný. Chápala jsem kam které postavy patří a směřují, ale jejich počínání i osud mi byl lhostejný. Nehodlám se nudit u dalších dílů, protože by snad některý z dalších mohl být lepší. Když jde o sérii, od první knihy očekávám, že to trochu "nakopne" a já budu hltat stránky po desítkách. Pozitivně ale hodnotím, že i přes rozsáhlost díla si to zachovalo strukturu (má to alespoň hlavu a patu).
Riokai
  15. 2. 2015, 14:38
"Malá rybka s ještě menší ploutví se ocitne uprostřed oceánu. Oceánu plného neznámých zákoutí, míst a bytostí. Plná strachu a zmatení se snaží proplavat skrz vodu, která se ji zpočátku zdá poněkud hutná a těžkopádná. Postupem času se ovšem rozkouká, začne se více orientovat a v oceánu se ji začne více líbit. A přesto je na konci zmatená a plno věcí nechápe. A v té chvíli se střetávají dvě alternativy. Buďto se rybka vydá skrz další bouří událostí a nebo jen odevzdaně naposled vydechne."
Já si připadám přesně jako ta rybka. A upřímně nevím, kterou alternativu zvolit. Je to už nějaký měsíc, co jsem měsíční zahrady četl, poté jsem celý Malaz odložil trošku k ledu a čekám, kdy na mě ze svého ledového vězení znovu udeří. Zřejmě si budu muset přečíst měsíční zahrady ještě jednou a pak si teprve budu úplně jistý, kam se vydat.
Laša
  31. 1. 2015, 15:22
Bohužel tento první díl byl pro mě utrpení. Po celou dobu jsem se ztrácel v ději, a když už jsem si myslel, že jsem našel konec niti, tak mě autor hodil do zcela nového příběhu s hodně novými postavami. Na mě to bylo bohužel moc překombinované a přehuštěné.
rightname
  7. 9. 2014, 12:26
Jak píší mnozí, prvních 200 stran bylo náročných, ale bohužel v mém případě neplatilo, že potom přišlo prozření a všechno do sebe zapadlo... Sice jsem moho pochopil, ale i tak mi to přišlo hodně překombinované. Věřím, že v dalších dílech se mnohé objasní, ale ani tohle vědomí zážitek z přečtení samotné knihy nedokázalo vylepšit...
bobkulisek
  27. 6. 2014, 12:13
Po přečtení poslední vydané knížky od G.R.R.Martina (Tanec s draky) a démonské trilogie od P.V.Bretta jsem se těšil, že budu mít na nějakou dobu vystaráno co číst. Dle hodnocení tomu tak mělo být i s Měsíčními zahradami. Omyl. S žádnou postavou jsem se nedokázal ztotožnit, děj překombinovaný, žádné zákonitosti, prostě nic co by v této knize drželo pohromadě. Vedle Bretta se to nemůže ani postavit. Plně to vystihuje komentář briganda. Z tohoto šíleného dortu mě bolí hlava ještě teď a to jsem tomu dal šanci ještě v dalším dílu. Pro mě tedy Eriksonova MKP obrovské zklamání.
Neru79
  3. 2. 2014, 16:51
Nemyslím že by se jednalo o tak složité čtení jak spousta lidí píše. Pokud pozorně čtete a jste schopni si zapamatovat kdo je kdo tak si knížku náramně užijete. První polovina knihy trochu chaos, druhá polovina knihy neskutečná jízda. Palec nahoru a těším se na další díl.
Noxyk
  13. 11. 2013, 22:28
Ze začátku, asi 150 stránek, na mě tahle knížka působila tak že se jí nechce abych jí četl. Bohudík jsem dal na recenze a dočetl to do konce páč to finále, i když jsem to trochu čekal ,bylo monumentální :) Erikson je spisovatel který nemá slitování jak s postavami, ale i s čtenáři. Začne nevinně, nechá vás aby jste přemýšleli co jsou ty postavy vůbec zač jenže pár dalších stránkách se tam začnou hromadit jejich mrtvoly a vy stále víc a víc chcete pochopit proč se tam vlastně děje to co se tam děje, jenže jak jsem poznamenal výše, děj je tak složitý že musíte číst pomalu jinak se v něm začnete ztrácet.
wolfstone
  6. 1. 2013, 10:13
Děj je složitý. Mnoho postav může čtenáře mást . Kniha se ale čte perfektně, ani vteřinu nenudí. Těším se na druhý díl.
johnyc
  10. 12. 2012, 21:39
Perfektní kniha. Je sice pravda že mohou existovat lidé kteří mají problémy s pochopením složitého děje a také že toho autor ze začátku moc nevysvětluje, ale pokud se přesto dostanete zjistíte že držíte v ruce jednu z nejlepších fantasy knih vůbec.
Laexa
  31. 8. 2012, 10:56
Má oblíbená sága. Kamarád se vyjádřil, že je to hnus a návod pro pána jeskyně. Je to zamotané, složité, všechno je několikaúrovňové. Člověk musí přemýšlet a koukat se kdo to asi tak zamotává a kdo za tím vším je.. V podstatě je to opravdu hodně úvod ságy a ani začátek této knihy přitažlivý není.. Ale jakmile člověk pochopí, tak ho budou postavy (většina z nich jsou hrozní filozofové :) i děj velice bavit.. Není to úplně oddechová četba, ale je to něco jiného.
pod96
  28. 8. 2012, 0:57
Ve chvíli, kdy zvládnete přelouskat tenhle díl, tak vás celá série neuvěřitelně pohltí. Skvělý start pro celou tuto epickou ságu, kterou podle mě nic dlouho nepřekoná.
Kaze79
  23. 10. 2011, 14:48
Těžké hodnotit. Kniha zajímavá je, zápletka nejspíš taky (jedná se přeci o první díl). Jenže mě přišla složitá, zamotaná. Možná to bude tím, že jsem knihu četl na iPhonu a nemohl tak kdykoliv listovat na začátek, na seznam postav. Každopádně, na 4 hvězdičky to je, časem, až všechno zapadne dohromady, možná zvýším...
Freedgy
  14. 7. 2011, 22:00
Zajímavé fantasy.. Bohužel po 40 stranách mám velké výhrady k českému překladu. Nejen že je to chaotické, přecpané spojkami a čárkami, ale k tomu se najdou i pravopisné chyby. Nejvíce mě ovšem rozčiluje částečný překlad jmen. Buďto bych přeložila všechny, nebo žádné, ale na půl to působí podivně. Musí to bejt skvělá kniha, ale v tomto překladu ji čtu velice pomalu a nejednou se vracím zpět že jsem něco nepochopila.. Nicméně ji určitě dočtu.. Snad se skore vylepší a zvědavost mne vyžene pro další díl..