Přízeň Fortuny

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Ikar - 1997
ISBN: 80-7202-085-4

Ikar (1997) 80-7202-085-4 783

3. část sedmidílného cyklu z doby antického Říma. Po vládě konzulů Gaia Maria a Lucia Cornelia Sully vystupuje do popředí mladý Caesar. Intriky a politické zvraty přibližují pád římské republiky. (Založil/a: Kiki_)

Richie
  28. 1. 2013, 14:48
Třetí díl historického cyklu ze sklonku republikánského antického Říma. Úspěšný vojevůdce a politik Sulla dosahuje vrcholu své kariéry a stává se diktátorem a neomezeným vládcem Říma. V knize se můžeme také dočíst o osudech takových antických veličin jako Pompeius, Sertorius, Crassus nebo mladý Gaius Julius Caesar. Rovněž Spartakovo povstání je zde velmi pěkně popsáno.
Román je opět velmi historicky věrný a zároveň nesmírně čtivý.
achilles
  19. 4. 2016, 7:31
Další díl a zase o něco lepší. Jestli je to dáno stále zajímavějšími postavami nebo tím, že se autorka stále lépe rozepisuje, to nevím, ale každopádně zatím nejlepší dílo. Sulla i přes své diktátorské sklony (jak jinak ale lze nastavit pořádek po občanské válce), zavádí mimojiné i zajímavé zákony, zejména v soudnictví.
Caesar je na vzestupu a velice me upoutala tato část s Luciem Decumiem, kdy diskutují o nepotrestaných zločinech Hybridy:
"Tenhle Antonius Hybrida, to je přeci římský aristokrat, jak ty říkáš. Chrání ho soudy a chrání ho i lidé jeho druhu. Čeho ten se má bát, když si s něčím takovým začne? Jediné, co většině lidí brání, aby něco podobného také sami nezkusili, je strach, že budou dopadeni. Být chycen znamená být potrestán. Jenomže čím výš člověk stojí, tím dál to má k pádu. A čas od času se najde někdo, kdo má takovou moc, že může dělat, co chce, a kdo se i stane, čímkoli chce. Jako právě Antonius Hybrida. NA jednom místě se takovýchhle lidí, pravda, nevyskytuje příliš mnoho najednou. Příliš mnoho! Ale přesto vždycky a všude nějací jsou, Caesare. Vždycky se jich pár najde."
Knihomolka
  15. 6. 2014, 19:53
Ani třetí díl nezklame. Na počátku šokuje fyzická proměna Sully a v průběhu baví dětinské chování Pompeia i sebevědomé vystupování Caesara. Dílčí působivé pasáže zpracovávají další velmi známé události té doby: boje v Hispánii, soudní proces s Verrem a Spartakovo povstání. Kniha vygraduje dvěma dojemnými pohřby.
MariusDee
  1. 2. 2011, 21:51
Výborná psycholgie postav, a to barvité vykreslení tehdejší doby! Jen mne mrzí, že se mi do rukou nedostalo pokračování McCulloughové - Césarovy Římanky.