Originální název: Deadhouse Gates

Talpress - 2008
ISBN: 80-7197-327-0

Talpress (2008) 80-7197-327-0 720
Talpress (2003) 80-7197-218-5 720

Druhá kniha série Malazské knihy Padlých.

V Sedmiměstí, podrobeném císařství, dochází k povstání. Ve Svaté poušti Raraku, věštkyně šai'ik sbírá vojsko, které by vyhnalo všechny přívržence císařství z pouště pryč. Pěst Coltain, generál císařské armády v Sedmiměstí, se musí pokusit zachránit všechny před vojsky apokalypsy a tak se vydává napříč poustí, spolu se svými klany a císařským vojskem, v doprovodu mnoha desítek tisíc civilistů. Musí čelit obrovské přesile, žízni, hladu a všemu, co poušť a vojska šai'ik představují.
Mezitím císařovna zvolila novou pobočnici Tavore a její sestra Felisín je poslána do dolů, odkud se jí podaří uprchnout do pouště. Věštkyně šai'ik je však zabita. Kdo nastoupí na její místo, aby byl schránkou bohyně apokalypsy? (Založil/a: Parm)

Richie
  2. 11. 2012, 13:02
Popisů fantasy bitev a válek jsem přečetl již mnoho, ale Coltainův pochod (Coltainův řetěz) překonal vše. Ještě dlouho po přečtení knihy mi v hlavě dozníval především heroický závěr - přestože mnozí hlavní hrdinové padli, bylo to strhující a geniální. A to se v této knize jedná spíše o vedlejší příběh celé ságy. Tímto druhým dílem jsem zcela propadl kouzlu Eriksonovy Malazské říše.
20.11.16 - druhé čtení - a opět vynikající! 95%
Všivák
  21. 5. 2014, 21:48
Naprosto skvělá kniha. Narozdíl od prvního dílu jsem tu i už věděl co se děje. Několik dějových linek by si možná zasloužilo trochu zpřehlednit. Začínám mít pocit, že jsem se potkal z neuvěřitelně rozsáhlým a propracovaným dílem. Jenom to chce trochu trpělivosti. Nejvíc jsem se samozřekmě těšil na kapitoly popisující Coltainův psí řetěz. Je to hodně naturalistické a neutěšené. Někdy i s hororovými prvky. Citlivky, pryč odtud.
Tomáš Fiurášek
  25. 4. 2015, 12:23
Hodnocení druhého dílu Malazské knihy padlých bylo opravdu těžké dát dohromady. Kniha je značně objemnější než její první díl, takže hodnocení vzít postupně je docela "záhul". Ale co, těžší to bude u třetího dílu... nu, ale teď už k tématu.
Hodně krve. Hodně utrpení. Proroctví a apokalypsa - těmihle hesly bych shrnul Malazskou knihu padlých 2. Erikson se zde ukázal nejen jako skvělý vypravěč ale také jako do jisté míry drsný naturalista. Není mu cizí popis utrpení dětí, znásilňování žen a dalších prasáren, které dělaly vzbouřenecké armády. Autor zde často popisuje utrpení takovým způsobem, že se mi buď to zvedá žaludek nebo je mi zle z lidských činů. Celá tahle kniha se vlastně točí okolo válek a okolo povstání bohyně Šaik. Kdo mi ale v knize trošku chyběl byl Whiskeyjack a jeho kompletní oddíl Paličů mostů, ale to samozřejmě není chyba knihy. Setkáte se se svatou poští Raraku a okusíte její "drsné písky", dále se také dozvíte podstatné informace o Stínupánovi a poodhalí se Vám tajemství magických chodeb. Zkrátka - dost dobré.
V knize opět nechybí všudy přítomná filozofie a poezie - celkově bych ale knihu hodnotil o stupeň horší oproti prvnímu dílu.

Hodnocení:85%. Tady ovšem dávám tři hvězdičky.
RenataHopsinka
  1. 3. 2014, 10:47
Pokud by autor z této jediné knihy udělal dvě až tři samostatné, tak by to byly úžasné a napínavé knihy. Tato kniha je svým přeskakovaným dějem strašně chaotická. Když už se začtete do příběhu postav, tak vzápětí končí a nastupují jiné postavy. Když už se autor vrátí k pokračování života těch postav předchozíh, tak většinou to už úplně na sebe nenavazuje a strácíte se. Jediné plus je opravdu překvapivý a velmi dramatický závěr. Tomu se nedá nic vytknout.
colore
  8. 2. 2016, 16:59
Musim priznat, ze prvni dil se mi teda libil o neco vic. Asi to bylo tim, ze jsem k prvnimu dilu pristupovala trosku s neduverou, kdezto tady uz jsem vedela, ze ctu dobry fantasy a mela jsem uz nejaka ta ocekavani. Trochu mi chybel Rychlej Ben, to je fakt neskutecnej typek :-) No uvidime, jak to bude pokracovat, ale doufam, ze uz se neobjevi zadna protivnejsi postava nez Felisin a zadna, ktera by byla jeste vic na pest nez Iskaral Pust (i kdyz to uz snad ani nejde). I presto ale stale petihvezdickova kvalita :-)
Methat
  6. 6. 2015, 15:40
Obsahuje spoiler spoiler Smrt bude mým mostem - Toblakajské pořekadlo

"Lepší je vlézt do pasti, kterou vidíš, než do té, kterou nevidíš." - Kalam

"Posmívají se našim urozeným, věděl jste to, dědo? V debrálštině pro nás mají jméno. Víte, co znamená? Psí řetěz. Coltainův psí řetěz. On vede, ale cení zuby, ale kdo mu poštěkává za patami, jestli ne ti, o kterých přísahal, že bude chránit? Á, taková jména mají hloubku, nemyslíte?" - Lull

********Spoilers! ********

Druhá kniha Eriksonovej Malazskej série je zasadená do úplne nového piesočnatého sveta "Sedmiměstí". Zo starých postáv stretnete len Kalama, Kvítka, Šumaře a Apsalar a pár ďalších a práve táto dejová línia so starými známymi vás bude baviť najviac, pretože po čase sa stretnú s legendárnym Icariom a jeho spoločníkom Mappom a mimo iného aj s Iskaralom Pustom, čo je IMHO najzaujímavejšia postavička v tejto časti. Časť s Felisín ("Felisín z rodu Paranů, jejíž sestrou je pobočnice Tavore, jejíž bratr jezdil s pobočnicí Lorn. Urozená, rozmazlená holčička. Kur*a."), Heborikom a Baudínom bola podstatne slabšia a rozvláčnejšia, dočkáte sa neustáleho putovania po púšti. Tretia dejová línia sa zaoberá hlavne historikom Kalousom, ktorý bude svedkom krutého povstania a zažije veľa krušných chvíľ uprostred boja medzi Záchlumčanmi, ktorých vedie Coltain. Strhujúce dielo, čo vám budem hovoriť. Erikson nešetrí telami ani dušami civilistov alebo vojakov a podsúva čitateľovi temné dielo krvavého povstania, v ktorom mi veľakrát vyrazil dych - napríklad Coltainovou smrťou, Pormqualovou tuposťou a zbabelosťou a konečným ukrižovaním tisíciek vojakov na Arenskej ceste. Môže sa zdať, že v knihe je málo krutých a temných pasáží, no keď Erikson o nich raz začne písať, majú silu a dostanú vás do kolien a vy rozmýšľate, či je naozaj v ľuďoch taká krutosť a prestáva vám z toho rozum stáť ako hlavným postavám.

Uvediem príklad pre silné žalúdky: "Kalous videl, že tady propuklo skutečné šílenství. Muže rozpárali, vytáhli jim střeva a omotali je kolem žen - manželek, matek, tet a sester - které nejdřív znásilnili, než je uškrtili na vnitřnostech. Historik videl děti s rozraženými lebkami, nemluvňata naražená na špízy pouličních prodavačů tapu."

Pár výtok mám hlavne k dosť neprehľadným bojom, takže som sa v nich nedokázal vyznať. Kvítko a ani Apsalar sa k "slovu" moc nedostali, zato Šumař hviezdil a strieľal zo svojej kuše jednu svietivku a práskavku za druhou. Na druhú stranu sú niektoré pasáže veľmi dojemné - vzťah Mappa s Icariom, tam som skoro uronil slzu.

********

Záchlumčané jsou démoni. Dští oheň. Jejich šípy se ve vzduchu kouzlem zmnožují. Jejich koně bojují se zlověstnou inteligencí. Vyvolali mezlovský ascendent a poslali ho do Sedmiměstí, kde teď čelí bohyni Smršti. Záchlumčany není možné zabít. Už nikdy nevyjde slunce.

"Nemůžeš něco předělat, dokud to nejdřív nerozbiješ." - Felisín

"Jestli nás povýšíte, pane, tak vám jednu vrazím, takže budete mít obě strany obličeje stejný. A až skončím, Bouřlivák vás nejspíš nakopne. Pane. - Gesler

"Žádný z vás není hoden ani toho, aby čichal prdy mého koně!" - Šumař
hEROic
  13. 12. 2011, 13:44
Je to už moc dlouho na to, abych dokázal přesně zařadit jaký děj byl v kterém díle. Ale co si pamatuji dokonale, je to, že tato kniha naprosto změnila má měřítka a chápání fantasy všeobecně. Zde Erikson poprvé naznačil čeho je schopen a co vše může jeho svět nabídnout. Coltainuv řetěz je nezapomenutelný. Naprosto úžasné Vzpomínky ledu pak už jen dokonaly začátek mé závislosti na této sáze...
ssassi
  3. 9. 2014, 19:57
tahle knížka umí být docela drsná. a to se panu autorovi povedlo i bez tupého násilí a popisování litrů krve. rozpačitost z prvního dílu (vržení přímo doprostřed událostí a množství postav) vystřídalo čtenářské pošušňáníčko v podobě coltainova řetězu. a postavy z předešlého dílu - šumař, kalam... - nezklamaly. opravdu dobré.
tomaskuv
  17. 11. 2016, 21:49
První díl jsem ještě dokázal dočíst, tady v polovině odkládám celou sérii. Postavy pořád někam jezdí, chodí, pořád narážejí na další, s nimi si popovídají nebo se pozabíjejí a všechno se tak nějak děje pořád bez důvodu.
ellin
  29. 7. 2016, 10:06
Díky, díky, díky. Nic víc není třeba k této knize psát. Dozvuky pochodu budou ve mě rezonovat ještě dlouho....
Gopaz
  9. 6. 2016, 20:03
Skvělý příběh! Už s první knihou jsem se rozhodl, že chci znát celou ságu a tento díl to potvrdil. Coltainův příběh byl heroický a zároveň místy tragický. Někoho by mohla brutalita jistých pasáží v ději odpuzovat, ale věřím, že by knihu nikdo nezahodil. Touha po závěru příběhu je velká. Autor se s ničím nemazlí. Přirovnal bych k Písni ledu a ohně (Hra o trůny).
Riokai
  9. 9. 2015, 15:11
Malaz se rozjel teda pořádně. Syrová krutost z tohoto díla přímo jen čiší, rozsáhlé je zde filozofování a jeden velký pochod, který válečným utrpením dává úplně nový rozměr. Rozjezd je oproti Měsíčním zahradám ještě pomalejší, ale vyvrcholení, to má grády! Myslím, že kdo se prokousal prvním dílem a rozhodl se zkusit ještě jeden, od série už se jen tak neodtrhne.
Laša
  31. 1. 2015, 15:29
Tak toto bylo zcela jiné kafe než první kniha. Už jenom proto, že příběh na mě působil uceleněji. Pravdou je, že zde vystupuje opět spousta nových postav, ale převážně jsem již věděl, kdo kam patří, a většina cest hlavních hrdinů se v průběhu knihy střetne, takže dějová linie je mnohem pochopitelnější. Nakonec bych vypíchnul přesun Coltainových vojsk, který patří mezi to nejlepší, co jsem kdy četl.
Noxyk
  3. 12. 2013, 22:34
Kniha od které toho očekáváte strašně moc a pak jen zjistíte že naproti realitě to "moc" je ve skutečnosti malé "nic"
Lexion69
  19. 10. 2013, 22:58
Co napsat a neopakovat? Psí řetěz se nečte, ten se prožívá, bolestivě prožívá... Tohle se zakousne a nepustí.
Laexa
  31. 8. 2012, 11:00
Když člověk dočte první díl, tak chvíli nechápe, proč najednou dostal do ruky toto.. Až pak mu dojde, že ta sága je prostě jiná. Tento díl se mi líbil asi nejvíc ze všech. Z pokusu o to všechny zachránit mrazí, nechápala jsem jak se to mohlo dopustit. Ale jsou to knihy padlých a tento díl je dokonalý.