Faun

Faun
Originální název: Stein und Flöte und das ist noch nicht alles

Argo - 2007
ISBN: 80-7203-950-0

Argo (2007) 80-7203-950-0 396

V závěrečné části alegorické trilogie autor líčí další obtížné hledání tajemství kamene, který hrdina Naslouchač kdysi získal od svého dědečka Jemného Flétnisty. V podobě fauna s kozlíma nohama bloudí hlubokými, temnými lesy, skrývá se před lidmi, ale rozumí řeči zvířat. Připomíná někoho, kdo uprostřed své životní cesty ztratil směr, neví kudy kam a propadá zoufalství. Jako nehybný kámen-socha stojí nad lesní studánkou, v myšlenkách se pohybuje na odvrácené straně času a prostoru, prožívá kouzelné i hrůzyplné sny a je v nich svědkem události, u nichž nikdy nebyl. Přátelé ze světa zvířat – lasička, užovka a myšák – mu v boji se sokolem prokáží cenné služby, stejně jako stará a moudrá borovice limba se svým odlišným pojetím času. Naslouchač nakonec najde svou vytouženou Arnilukku, osud je však opět neúprosně rozdělí. Po dlouhých letech strávených u Lidí krvavých seker ještě naposledy navštíví Barla a postupně dochází k přesvědčení, že lidské poznání nikdy nekončí. Potkává starého Hledače kamene, který se mu zjevuje pokaždé, když propadá zmatkům a nerozumí sám sobě. Ve světle své pestré minulosti se stává obrazem nesnadno uskutečnitelné lidské touhy po štěstí, poznamenané lží a zlobou, ale provázené i upřímnou snahou dobrat se pravdy. Je svědkem lidské nesnášenlivosti a bojuje proti předsudku, že lidé přicházející odjinud představují pro naše životy nebezpečí. Když se na závěr opět setká s Jemným Flétnistou, zjišťuje, že to, co se dosud o životě dozvěděl, ještě zdaleka není všechno. (Založil/a: Mrs.O)

Hans Bemmann Hans Bemmann
*27.04.1922 - †01.04.2003

hawranek
  27. 11. 2012, 19:49
S Naslouchačem jsme prožili celý jeho život a i když asi ne vždy šel cestou, kterou měl, bude mi chybět...