Půlnoční vlny

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Talpress - 2007
ISBN: 978-80-7197-276-1

Talpress (2007) 978-80-7197-276-1 736

Pátá kniha série Malazské knihy Padlých.

Kmeny Tiste Edur byly po mnohaletých bojích sjednoceny pod vládou krále zaklínače Hannana Mosaga, ale ten musí ustoupit do pozadí ve schvíli, kdy se mladý bojovník Rhulad Sengar s pomocí Chromého boha prohlásí císařem. S tím, že Tiste Edur budou vládnout světu. A jeho první cíl má být Lederské království, které se na úkor druhých, díky svojí síle, rozpíná už věky a od kterého Tiste Edur vždy cítili jen útlak, ale doposud nebyla válka, která však přichází nyní. Moc magie a síly na obou stranách je nezměrná. Tiste Edur, jejich nesmrtelný císař a zaklínač Hannan Mosag spolu s démony, které povolal proti bohatému Lederu a nejmocnějšímu známému čaroději s titulem ceda. Kdo nakonec zvítězí v tomto souboji mocností? (Založil/a: Parm)

Richie
  2. 11. 2012, 13:45
Sága Malazské říše je obohacena o další kontinent, další rasy a národy. Opět skvěle propracované a promyšlené. Lederské království je jedinečné a my jsme vtaženi do mocenských intrik a bojů.
A v pozadí všeho nenápadný Tehol a jeho sluha Bugg. Genialita s mocí ruku v ruce. Jejich dialogy jsou prostě skvostem.
LuciusWlk
  12. 8. 2012, 11:07
Další vynikající zážitek se světa Malazu. Půlnoční vlny, ala svět Tiste Edur nás odvádí trochu stranou a ukazuje další nový svět. Tentokrát jde více než o masakr a monumentální souboje, spíše o intriky a pletichářské hry kolem Lederského království a vládců Tiste Edur. Jestliže se o G.R.R. Martinovi říká, že je králem intrikaření, pak Erikson ukazuje, že je stejně zdatný, ne-li zajímavější. Záplava nových postav zprvu trochu mate, ale Erikson nikdy nenabízel nic jednoduchého a nutí k soustředění, se kterým se záhy dostaví i příběhový přehled. Opět výrazné postavy a Tehol se sluhou Buggem mě nepřestávali udivovat. Jejich dialogy a humor byl odzbrojující!
Půlnoční vlny jsou trochu klidnější, přesto nepostrádají nic a drží laťku kvality stále hodně vysoko.
Všivák
  18. 12. 2014, 15:57
Nový svět. Nový děj. Opět mi trvalo nějakých 200 stránek, než jsem se dostal do děje, který naskočil doprostřed víru událostí. Až jsem si říkal. Mam já tohle zapotřebí? Opravdu mě první půlka moc nebavila. Samé nové postavy, málo akce. Už jsem chtěl dát o hvězdičku míň. Pak ale kniha krásně vygradovala. Měl jsem veliké dilema, kdo je lepší. Leder nebo Tiste Edur? Všichni to jsou zmetci. Leder mi ještě k tomu až bolestně připomínal naší civilizaci. Autor stále posouvá styl psaní. Je to přímočařejší. Má to spád. Dokáže to vyvolat vlnu pocitů. A díky Teholovy z Buggem i smích. Škoda, že tu Brys Beddikt nedostal větší prostor ukázat své bojové umění. Možná by mohl konkurovat i Karsu Orlongovi. Velemág Ceda by si zase určitě nezadal s Rychlým Benem. Zajímavé by byli tyhle konfrontace.
Tomáš Fiurášek
  1. 9. 2016, 18:43
V příběhu se octneme na novém kontinentě, obývající převážně rasou Tiste Edur. Ještě bych chtěl k začátku dodat, že vzhledem k tomu, že jsem četl Vzpomínky ledu - dávám 4 hvězdy ale v ohledu k ostatní fantasy literatuře (od Hry po trůny počínaje po Tolkiena konče), MKP5 naprosto vede.
Tato kniha mne naprosto vtáhla do děje - jak svým těžším příběhem - politikařením Tiste Edur apod. tak i odlehčením v podobě Tehola a Bugga. (Nutno říct, že takhle jsem dlouho při čtení knihy neřval smíchy.)
Konec je značně temnější a myslím, že si čtenář na Tiste Edur začíná dělat vlastní názor... Erikson opět použije svůj mistrný způsob manipulace se čtenářem a připraví hojnou půdu pro chtíč po MKP6. Nu a co já na to? Jdu ji číst... :)
colore
  31. 3. 2016, 23:09
Mistama mi pripadalo, jako bych uz ani necetla Malaz, hlavne kdyz byli na scene Tehol s Buggem, ti me fakt dostavali, neskutecne vtipna dvojka :-) myslim, ze zatim nejmene nechutny dil (i kdyz u popisu nekterych zraneni jsem stejne musela svou bujnou fantazii v ramci zachovani vecere v zaludku vypnout) a taky nejjednodussi na cteni, clovek uz se uplne v pohode ve vsem orientuje. Jsem zvedava, jak moc me jeste pan Erikson prekvapi v dalsich dilech, protoze tady me docela (prijemne) prekvapil.
Methat
  6. 6. 2015, 15:49
"Chceš, abych ti vyzvrátila i večeři? Uďelám to, protože představa, že do sebe přijímáš to, co bylo původne ve mňe..." - "Tělesné funkce jsou úžasná, dokonce smyslná věc. Dokonce i pouhé vysmrkání je možným zdrojem extáze, jakmile jednou pochopíš jeho flegmatické kouzlo." - vrchní vyšetrovatelka Ruket

"Musíme se bavit o sexu? Z toho tématu začínám být nostalgický" - Tehol

"Hlavně tu pokliď. Je tu strašný nepořádek" - Tehol "Jestli si najdu čas." - Bugg

"Myslím, že jsem ještě na nikom neviděl tolik jizev. Co vlastně děláš ve volným čase, Buggu? Pereš se se vzteklýma kaktusama?" - Tehol

"Kalený meči, jen se snaž udržet naživu co nejdýl - třeba umřou námahou." - Korlo

"Rozhovor s tebou rozhodně stojí za víc než s tím naparujícím se hlupákem, jehož vznešenost pochází pouze z faktu, že se na svět vyplazil mezi nohama královny. - cisár Tiste Edur

*******************

Budem trošku kráčať proti vlnám nadšenia ostatných komentárov. Tento diel sa mi páčil zatiaľ asi najmenej. Erikson nám tu predstavuje úplne nový svet a rasu Tiste Edur a Ledeřanov. Obe národy majú svoje plusy a mínusy a obom budete držať palce a nebudete chcieť, aby sa tieto národy stretli vo vojne, kde páchne surová a nespútaná mágia a stratégia generálov ide mimo. Celá kniha je taká komornejšia oproti prvým štyrom dielom, príbeh tu rastie pozvolna a nedá mi nenapísať, že občas som zachytil vatu. Niekedy kniha nudí, no keď začne baviť, autor prejde k inej postave a vy sa zase musíte rozbehnúť, než vás to začne baviť. Z postáv tu budete poznať vlastne len Trulla Sengara, ostatných cca 80 postáv je zbrusu nových, takže človek si za jednu knihu k nim urobí len horko-ťažko vzťah. Dvojicu Tehol-Bugg by ste si obľúbili už po jednom rozhovore, Šurk-Ublala-Konývka je sympatická trojica, bratov Sengarovcov som mal rád čoraz menej, hlavne Rhulada a neskôr to, čo sa z neho stalo a keby som mal ako Boh rozhodnúť, ktorý národ (z týchto dvoch) by som vymazal zo sveta raz a navždy, nevedel by som. Na konci ma dostalo, ako ľahko a jednoducho vie Erikson zabiť svoje postavy, ktoré si hýčká celých 700 strán. Zaujala ma nová rasa démonov menom Kenyll´rah aj severný kmeň Džhekovia, o ktorých som sa toho ale dozvedel málo. Linka s Kaleným mečom bola naozaj osviežujúca a priviala do nového sveta starý známy pach. Bolo naozaj krásne sledovať ten rozdiel medzi temnotou Edurov a humorom Lederčanov. Je pre mňa veľkou úľavou, že sa Erikson v ďalšej knihe vráti do známeho sveta so známymi postavami, pretože tento kontinent som si až tak neobľúbil ako napr. Genabakis alebo Sedmiměstí.

*******************

Na kamenité pláži se muž podívá na zem a vidí jeden kámen, pak další a další. Žena se podívá na zem a vidí... kamení.

Trull se díval, jak jí po lících stéká déšť, jako by svět plakal místo ní.

"Tento válečník mi ukradl smrt. Nyní ji já ukradnu jemu." - Kenyll´rah Šeřík

Trull došel k jednomu balvanu a posadil se na něj. Dal hlavu do dlaní a rozplakal se. Démon se po nějaké době postavil vedle něj a položil mu na rameno těžkou tlapu.
hEROic
  13. 12. 2011, 14:11
Zatím asi nejslabší díl, ale možná mi jen nesedl svět Tiste Edur ;) I tak se ale v porovnání s konkurencí jedná o těžký nadprůměr. Já to beru jako úvod k Vichru smrti...
ssassi
  10. 10. 2014, 9:52
mně se svět tiste edur naopak zalíbil. sice bych si dala další várku karsy orlonga, ale tahle knížka byla skvělá i bez něj ;-) trull sengar je pro mě perfektní postava. tehol a bugg? nepřekonatelné. svět dlužníků, otroků a nakonec rhulad sengar ve svém šílenství. knížka se mi líbila možná kvůli většímu zastoupení intrikaření a menšímu podílu válčení na bojišti. velmi se těším na vichr smrti
buchtys
  27. 1. 2015, 23:18
Lederský motiv byl, je a bude vždy jen jeden - majetek. Dobývání jako příležitost. Příležitost jako pozvání. Pozvání jako spravedlivý nárok. Spravedlivý nárok jako předurčení, jako osud. Osud jako vítězství, vítězství jako dobývání, dobývání jako majetek.
Mohl bych vybrat více vět a odstavců, které knihu charakterizují, tento se mi líbil protože ten řetězec až moc připomíná dedukci civilizace naší. I tato celá kniha mi přijde jako největší přiblížení západní logice uvažování, myšleno lederska "kupecká " kultura oproti například malazské, imperiální.
Opět krásná kniha, méně bitev a hrdinství, mnihem více reflexe, úvah o střetu kultur a pomilenosti soudů. Dávám jí v trilogie na 1-2.místo. :)
Valentak
  17. 1. 2016, 8:13
Tak me teda rise Tiste Edur a Lederu naprosto dostaly! Kniha me ohromne bavila a pro me predcila zatim vsechny ostatni dily!!! Nejslabsi dil pro me byla 4ka - Dom retezu.

Leder je smutne lec pravdive zrcadlo soucasnosti A Tiste Edur pod vedenim tyrana ukazuji ze i "dobri lide" se snadno nechaji zfanatizovat. Opet analogie dneska.

Nove postavy jsou skvele - Tehol a Bugg se svym humorem, Udinaas se svou necekanou moudrosti, Seren se svou dobrotou, Brys megasermir, podivin Ceda no a bratri Sengarove s vycnivajicim Trulem - proste parada.
Stve me te dalsi dil se vraci do Malazu a musim tedy vydrzet s pokracovanim az do 7 dilu:-)
Laexa
  31. 8. 2012, 11:14
Mě tento díl nebavil, četla jsem ho jen proto, abych se dostala zpět k hrdinům z Malazu. Ale kniha je to zajímavá, úplně jiná strana světa, v magii se kromě chodeb prolínají držby, destičky a další spousta bohů. Je vysvětleno jak všemožně spousta věcí vznikla a Rhulada člověk prostě musí litovat.. Nebo se bát a lítost až v dalším díle?
A ano Tehol a Bugg jsou dokonalé postavy, dialogy které zdánlivě nedávají smysl. Ale bacha, ve všem mají prsty bohové.