Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Smrt si nevybírá

90%
5 6
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Smrt si nevybírá Originální název: Smrť si nevyberá

Nejnovější vydání:
Nezjištěno / Jiné - 2005
ISBN: 80-86942-13-9
Počet stránek: 228
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 8x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nezjištěno / Jiné (2005) 80-86942-13-9 228

Mrtvým na památku, živým pro výstrahu! Tak zní motto na symbolickém hřbitově ve Vysokých Tatrách. Zároveň však může být nejstručnější a nejvýstižnější charakteristikou této knihy, jejíž autor, PaedDr. Jaroslav Švorc, je dlouholetým členem horské služby ve Vysokých Tatrách. (Založil/a: cheyene)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Barabura
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 5. 2015, 11:51
Obsahuje spoiler spoiler Knížka je napsaná věcně, ale čtivě. Ono číst o neštěstích a záchraných akcích je samo o sobě zajímavé. Ale teda zvedala mě ze židle (teda spíš postele ) taková všudypřítomná arogance a neúcta a obviňování všech obětí, že si za to můžou samy svojí blbostí, nepřipraveností a podceňováním počasí atd. Jako taky mě serou lidi, co si v letních teniskách vyjdou na ledovej kopec a na svojí blbost doplatěj a prakticky mi jich ani není moc líto, když si za to můžou sami. Ale neštěstí a smůla potká i připravené. Chápu, že záchranáři jsou naštvaný a unavený z lidí, co se z vlastní blbosti zraní a oni pak musí vynaložit hodně úsilí a riskovat vlastní zdraví kvůli takovým "blbům". Ale o to víc mě potom zarazila kapitola o tom, jak cca třicet záchranářů šlo v noci v podmínkách, které autor popisuje jako nejhorší co kdy zažil, pro mrtvolu chlapa, pro kterou klidně mohli dojít až se počasí umoudří Ale ne, oni věděli, že je mrtvej a když vyráželi tak už bylo hrozný počasí, který se po cestě zhoršilo. Došli na chatu a tam se poradili a rozhodli, že budou riskovat naprosto zbytečně svoje životy a pujdou dál. Kvůli mrtvole??? A to je najednou hrdinskej kousek a ne blbost a nerozvážnost a podceňování počasí??? Káže vodu, pije víno. V jiných kapitolách je to zase úplně naopak. Dostanou k večeru hlášení o ztracené osobě v naprosto přístupnym terénu v dobrym počasí a klidně se na to vykvajznou a vyrazej až ráno!!! Kniha je plná takových protiřečení si. V druhé půlce knihy se to buď zlepšilo nebo jsem si zvykla. Každopádně kniha je zajímavá a pro mě obzvlášť, protože se mě a mojí rodiny dotýká osobně. Alespoň jsem si udělala obrázek, jak asi probíhaly poslední chvíle v životě mýho táty, který je jednou z obětí svého životního koníčka, horolezectví, a zahynul právě v místech, o kterých pan Švorc píše. Zřejmě to byl právě on, kdo byl u akce ten osudný den a kdo dával mýmu tátovi pod popruh na nosítkách větvičku......
VerenaLord
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 2. 2013, 9:58
Miluji Vysoké Tatry a stejně tak i různé přírodní i lidské katastrofy. Proto jsem s velmi příjemným mrazením tuto knihu otevřela a četla až do posledního slova. Autor píše velmi čitelně a příjemně.
cheyene
100% 100% 100% 100% 100%
  5. 8. 2010, 14:04
Hory zbožňuji a Vysoké Tatry znám velmi dobře. Není veřejnosti přístupný vrchol ze slovenské strany, na který bych nevystoupil. Měl jsem tu čest zdolat za asistence horských vůdců i veřejnosti nepřístupné vrcholy. Tato kniha je tedy moji srdeční záležitostí. Příběhy, které napsal sám život, jsou napínavé, kruté a poutavé, především díky stylu autorova psaní.
Lean
100% 100% 100% 100% 100%
  1. 2. 2016, 21:47
Horská dramata, ze kterých mrazí. Rozhodně jsem se do četby nepouštěla s názorem, že za tragickými osudy musí stát nezodpovědnost a přecenění vlastních sil. Souhlasím s autorem, že čert nikdy nespí a neštěstí může potkat i připraveného.
Pousmála jsem se nad bizarností závěrečných situací a oceňuji, že i zde se připomíná vážnost jakékoliv záchranné akce, jakkoliv banálně nebo komicky může působit.