Kozlova slavnost

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1151-8

Mladá fronta (2006) 80-204-1151-8 416

Uranie Cabralová se po pětatřiceti letech vrací domů do Dominikánské republiky, kde se chce konečně vypořádat s minulostí. Na kraji silnice však číhají večer v autě čtyři ozbrojení muži. Slavný peruánský spisovatel z těchto dvou situací splétá mnohovrstevnatý, krutý a místy až tragikomický příběh dominikánského diktátora Rafaela Leonidase Trujilla řečeného Kozel. Kde končí nedotknutelný Vůdce a začíná obyčejný člověk? Jak může rozmar jednoho muže zničit životy tisíců lidí? Román o diktatuře jako o stavu mysli, který v mnohém připomíná naši nedávnou minulost. (Založil/a: umelec)

ladka
  1. 7. 2016, 12:29
Tuto knihu jsem měla dlouho ve "chci si přečíst" - od té doby, kdy jsem se vrátila z Dominikánské republiky. Moc se mi ale do ní nechtělo. Nemám ráda knihy ani filmy o politice a prezidentech. Nakonec jsem se do ní dala a vůbec nelituji. Zajímavé, čtivé. Právě jsem dočetla. Nenacházím slov.
filda_sejcek
  8. 9. 2011, 17:06
Pro mě téměř dokonale vyvedený obraz toho, jak funguje "autoritativně-byrokratická" diktatura latinoamerického střihu, postavená na machismu a egu vůdce, již zaštiťuje představa pokroku a udržuje při životě mimořádně kruté ministerstvo strachu.

Nejvíc si asi cením posledních několika kapitol, které ukazují, jak špinavý proces může být přechod k demokracii, kdy paralelně ve věznicích umírají na mučidlech hrdinové atentátníci, zatímco vůdčí byrokraté předvádějí politické tanečky a uzavírají pakty mezi různými politickými silami.
umelec
  5. 7. 2011, 15:20
Co říct? už klasický Llosa, několik časových a dějových linií které do sebe skvěle zapadají, jako zuby ozubených kol. Určitě taky zajímavý pohled na život jednoho stárnoucího diktátora a jeho přisluhovačů.