Bohyň

Bohyň Originální název: Bohiń

Paseka - 2004
ISBN: 80-7185-687-8

Paseka (2004) 80-7185-687-8 244

Příběh osudové epizody v životě autorovy babičky Heleny Konwické, zasazený na litevský venkov období ruských represí po povstání z r. 1863, patří k nejlepším dílům známého polského prozaika. Konwickému se v něm podařilo skloubit tragické milostné vzplanutí třicetileté hrdinky k židovskému mladíku Eliášovi s mistrným vystižením dobové únavy a sugestivními popisy divokého přírodního rámce celého příběhu. Autorova imaginativní rekonstrukce osudů kraje vlastního dětství a ženy, kterou sám nepoznal a již se snaží dostihnout „přes prostor předtuchy, přes jezera tužeb, přes hustou mlhu nejistoty“, zůstává ve čtenářově paměti jako živý obraz dávno minulého, a přece znepokojivě hmatatelného světa. (Založil/a: Kiki_)

Tadeusz Konwicki Tadeusz Konwicki
*22.07.1926

inhalium
  17. 7. 2011, 20:56
Konwicki se občas nechává strhnout až ke kýči v podobě zdrobnělin a srnek a čápů, děj je velmi předvídatelný a má takovým být, příběh by se dal vypovědět na pěti stranách a vlastně by se nic nezměnilo, jen těch zbytečných vsuvek by bylo míň.

Tak proč se mi to tak líbí?