Originální název: Ungeduld des Herzens

ISBN: 978-80-7335-312-4

Leda (2013) 978-80-7335-312-4 400
Euromedia Group (2006) 80-86938-40-9 333
Odeon (1984)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1968)

Děj se odehrává na rakousko-maďarském pomezí těsně před 1. světovou válkou. Mladý poručík rakousko-uherské armády se seznámí s mladou invalidní dívkou z bohaté židovské rodiny. On se s ní přátelí ze soucitu, ona k němu vzplane skutečnou láskou. Poručík se opájí pocitem vlastní důležitosti, připadá si téměř svatý... (Založil/a: Veruska)

Rames
  9. 4. 2014, 8:43
Mladý poručík plný síly a kypící zdravím se seznámí s invalidní dívkou.Jeho soucit ho dožene ke slibům které není schopen splnit.
Autor rozebírá pocity hlavní postavy která se zdá značně přecitlivělá.Po každé návštěvě u ochrnuté dívky propadá depresím a výčitkám. Popisy těchto stavů jsou značně realistické ale po dvěstěčtyřicáté stránce zevšední.
Bookworm
  8. 2. 2013, 11:32
Nadherný Zweigův román. Opět spouší sondu do lidské duše, ukazuje jak nás naše rozhodnutí a i ty nejpatrnější činy mohou ovlivnit na celý život. Ukazuje člověka, který je pod tlakem svého okolí vržen do bezvýchodné situace. Objeví se tu i otázka co je lidský soucit, kam až sahá a jak po čase neuvěřitelně vyčerpává a ničí...
Děčínský
  21. 8. 2016, 12:49
Po zběžném nahlédnutí do předchozích komentářů se již předem stydím za moje zklamání S. Zweigem. Toto téma je jistě zajímavé (ale ne ojedinělé) a ve skutečném případě jistě smutné, ale jako literární cvičení nevhodné. Autor nepřekvapí bohatostí písemného projevu a svého hlubokého vniknutí do různých povah a charakterů, ale, pro mne, zcela banální příběh, který, v jiných souvislostech, se stává často předmětem práce spisovatelů, ale vždy smutným čtením. Toho přináší i skutečný život dost. Ani jsem knihu nedočetl.
Asjadah
  3. 7. 2013, 10:16
Neuvěřitelně emocionálně silný zážitek, který ve čtenáři přetrvá ještě dlouho po dočtení knihy. Ani tak podle mě nezáleží na ději, který je jakoby odsouván do pozadí za neskutečně silný popis citů, pocitů a soucitů hlavních hrdinů. Podle mě je to kniha o srdci – o lásce, která může být vášnivá a ničivá, o lásce otcovské, která bývá obludně přehnaná i o lásce milosrdné, která člověka nutí obětovat se pro druhé. A pak je to samozřejmě příběh o lásce soucitné, která nikdy nemůže být láskou, nebo ano?
jirrant
  15. 3. 2014, 21:16
Jedna z nejhezčích knih, jaké jsem ve svém dlouhém životě přečetl. Bylo mi smutno, když jsem dočetl. Bylo mi líto obou hlavních hrdinů, a také mi bylo líto, že už je kniha u konce. Četl bych dál.
jirrant, 15.3.2014
Prankster
  24. 1. 2014, 16:39
Už počáteční motto, které bylo v knize řečeno i později z úst lékaře, mě zaujalo a donutilo mě si knížku koupit. Příběh se četl vážně dobře, člověk jej skutečně prožívá s vypravěčem - poručíkem. Láska ze soucitu není pravou láskou a člověka sužuje více, než si zpočátku dokáže představit.
kovaja
  28. 12. 2013, 14:37
Zweigův román je krásný ve své udernosti a přímosti.Děj se točí kolem vily,kasaren a nic víc.Někdo si může myslet že je to málo jenže autor nás dokonale zatáhl do děje.Kniha se moc dobře čte.