Srovnávací ústavní inženýrství

Srovnávací ústavní inženýrství

Podtitul: zkoumání struktur, podnětů a výsledků

Originální název: Comparative Constitutional engineering

SLON - 2001
ISBN: 80-85850-94-X

SLON (2001) 80-85850-94-X 238

Autor v knize na základě systematického srovnávání volebních systémů a forem vlády v mnoha zemích světa zkoumá vhodnost, výhodnost a účinky jednotlivých volebních systémů, podmínky politické stability, parlamentní, prezidentské a poloprezidentské formy vlády apod.

Přeložila Jana Ogrocká. (Založil/a: HawkeyeSaw)

Giovanni Sartori Giovanni Sartori
*13.05.1924

Ducii
  22. 7. 2014, 17:19
Část věnovaná volebním systémům je z dnešního pohledu dost nepřehledná. Dnes už je lépe ujasněná terminologie a členění. No a co se týče Sartoriho alternativního politického systému - to jsem si hodně klepala na hlavu, ale tak trochu se tím potvrzuje, že největší krávoviny (jako byla třeba zmiňované přímá volba premiéra v Izraeli) vymýšlejí politologové, nikoliv politici. Sartoriho systém je podle mne děsivý a jsem jen ráda, že se tohodle žádný politik nikde na světě nechytl. Nějakému diktátorovi by se to ale rozhodně líbilo. Aneb jak vzít parlamentu jakoukoliv moc:-D