Originální název: Catching Fire

ISBN: 978-80-253-2045-7
v přečtených 2009x v přečtených

Fragment (2013) 978-80-253-2045-7 336
Fragment (2010) 978-80-253-1110-3 335

Pokračování prvního dílu, kde jsme společně s Katniss mohli procházet drsné Hladové hry pořádané pro potěchu hlavního města Kapitolu, nám přináší nové překvapení v podobě výročních her Quarter Quel, které se konají jen čtyřikrát za sto let. Prezident Snow se pokusí zasadit ránu bouřícím se dvanácti distriktům a proto soutěžící pro výroční Hladové hry nejsou vybráni z řad obyčejných lidí ale mezi ještě žijícími vítězy. Z každého distriktu muž a žena. Distrikt 12 má ale vítěze jen tři, z čehož dva jsou muži. Katniss musí opět do arény. (Založil/a: Katniss)

Suzanne Collins Suzanne Collins
*10.08.1962

vladislaus
  17. 3. 2015, 13:52
Víc než 3 roky je tomu, co jsem přečetl 1. díl této série a ohodnotil jej dvěma hvězdičkami. Z nedostatku vhodného čtení jsem sáhnul po tomto pokračování. Jeho úroveň je sice vyšší, ale stále se potýká s naivitou děje a slovních spojenía neúctou k životu. Neúcta k životu je v dnešním globálním světě tak obrovská, že nevidím důvod přidávat k tomu další. Přesto nyní začnu číst i závěrečný díl, ať už mám tuto sérii za sebou.
Barabura
  28. 11. 2016, 11:21
Tak jsem dočetla druhý, neméně zajímavý, napínavý a akční díl. Musím podotknout, že jsem zcela akceptovala, že je to prakticky zábavná, akční červená knihovna a určená pro tenaggery (protože tak to prostě chtěla autorka), ale jako Katniss mi je víc a víc nesympatická. Je to sobecká kravka, která celou dobu mele o tom, jak musí všechny zachránit, ale v první řadě myslí jenom na svoje pocity a svoje plány. No uvidíme jestli se nakonec vzchopí, zatim je to taková nanynka co neví co chce :-) Jo musim si pořád připomínt, že je jí teprve 17 a to je přece v tomhle věku normální :-)
janeicka
  3. 2. 2014, 12:28
Druhý díl se mi líbil o hodně víc než první, především kvůli nastupující psychologii hlavních postav. Já bojovat v aréně a muset zabíjet, tak se asi zhroutím dřív než Katniss, a ona se ještě k tomu obávala o své blízké a milované, neustále se musela přetvařovat, aby je chránila, no to by odrovnalo i daleko silnější osobnosti. Jsem jen ráda, že autorka její postavu napsala právě takhle, druhý díl se ihned stal mým nejoblíbenějším ze série. Velmi dobrý nápad se třetími Čtvrtohrami a s vrácením bývalých vítězů do arény, klobouk dolů.
Tiwala
  1. 10. 2012, 19:09
Oceňuji hlavně zajímavý nápad arény v podobě hodinek. Není to sice tak dobré, jako první díl, ale to je opravdu málo co.
Keatin
  6. 4. 2013, 8:52
Nemůžu napsat, tak jako většina tady, že by byl druhý díl horší. Byl jiný, protože šlo v prvé řadě o něco jiného, než o Hunger Games jako takové. U mě jsou první a druhý díl na stejno. První má v sobě jakési kouzlo z neznáma a druhý usiluje o posun kupředu a tak to má ostatně být. :)
zoro2
  25. 9. 2016, 21:50
Dvojka je prostě malinko slabší, než jednička. Bohužel. První třetina knihy by se dala co do obsahu smrsknout do několika stránek a i celkově dílo více méně kopíruje první díl s tím rozdílem, že na konci je jasné, že to tímto dílem ještě nekončí..
Bastet
  24. 9. 2012, 17:06
Druhý díl je oproti tomu prvnímu o dost slabší. Najde se pár světlých chvilek (třeba návrat do hladových her a příprava na ně), ale těch opravdu moc není. Z původně zajímavé postavy Katniss se stává dost nepříjemná postava a vzhledem k tomu, že jde o hlavní postavu, tak je to věc nemilá. Abych jen nekritizovala, kniha je čtivá a má pár nových zajímavých postav.
anishta
  14. 12. 2013, 23:16
Druhy dil se mi asi libil jeste vice nez dil prvni, ale myslim, ze to bylo tim, ze jsem nevedela oproti jednicce co se bude dit. Po stech stranach jsem musela hned videt film, jak me to navnadilo. Tesim se na dalsi dil. ;) Plati to o knize i filmu.
Rames
  25. 6. 2015, 13:35
Akčnější druhý díl nás vrátí spět do arény kde nejsou děti ale dospělí a mě zoufale chybí jiný pohled . Jsme ochuzeni o myšlenky prezidenta Snowa, vlastně kohokoli krom ukňourané hlavní postavy která zabíjí každého koho potká a pak upadá do výčitek svědomí. Opět hodně čtivé.
achilles
  14. 10. 2013, 18:52
O malinko horší, nebo spíše, první díl o trochu lepší. Nepostrádalo to však nic z toho prvního dílu. První díl byl lepší pouze tím, že to byl skvělý námět, druhý už tak překvapit nemohl.
Bloodym
  30. 11. 2013, 1:19
Katniss události prního dílu změnily. Najednou chápe, co dříve nechápala. Jejím cílem se z vlastní záchrany stává záchrana milovaných. Druhý díl nám ukáže více o fungování Panemu. A představí nám předchozí vítěze Hladových her, se kterými je zajímavé se setkat. O malinko lepší kniha než první díl.
Jadelaine
  12. 11. 2015, 19:47
První polovina knihy mi přišla slabší, trochu naivní a plochá, druhá polovina to ale celkem vynahradila. Přesto hodnotím první díl jako lepší.
Potulný mnich
  18. 3. 2013, 6:36
Druhý díl se mi zdál slabší oproti prvnímu dílu. Všechno se tam skoro opakuje a až na konci knihy se tam opravdu něco nového děje... Trochu jsem byl zklamaný.
ondrasek
  10. 1. 2016, 11:57
První díl mě neskutečně uchvátil a já vůl hned letěl zkouknout film. Nebyl špatnej, ale já jsem si ve své fantazii vytvořil jiný svět hladových her se svými postavami. Film mi mou fantazii překopal a já v této knize viděl místo mé Katniss ( s přibližnou vizáží mladé Shannyn Sossamon) jen protivnou a pro mě neatraktivní Jenifer Lawrence. Ale to je moje chyba, není to poprvé, co mi film zničil knižní sérii a stejně se nepoučím.
Ale kniha je super, perfektně navazuje tam, kde skončila a v ději se vrací do arény, s čímž jsem nepočítal a což pro mě bylo příjemné překvapení.
Těším se, jak to dopadne.
Bernadette
  16. 8. 2014, 11:44
Opět čtivé a propracované do detailů, jen Katniss mě rozčiluje ještě o dost víc, než v prvním dílu... Na takhle nesympatickou hlavní hrdinku jsem už dlouho nenarazila... Rozhodně jí nefandím, spíš doufám, že se někam nadobro vytratí a její místo zaujme někdo jiný, což se ovšem samozřejmě nestane, vzhledem k tomu, že je to taková "obětavá superhrdinka, bez níž by vlastně revoluce vůbec nemohla být"... Díky bohu aspoň za postavu Peety...
scajo
  24. 4. 2014, 12:40
Nejdřív mi trochu vadilo časté připomínání událostí prvního dílu, což bylo zbytečně repetitivní (stejně by nikdo normální nečetl dvojku dřív než jedničku), ale tenhle pocit rychle vytlačil svižný děj, který jde oproti arénové jedničce více do hloubky. Vražedná pomsta konečně přináší bližší pohled na život ve Dvanáctém kraji a také dává větší prostor vedlejším postavám, které si to rozhodně zaslouží (např. Hurikán). A samotný návrat do arény (bohužel nesmyslně vyzrazený v anotaci knihy) je naprosto geniální, tudíž žádnou kopírku jedničky nečekejte. Druhý díl už sice nepřinese žádný "wow moment", to si logicky vybrala úvodní část této odvážné série, ale na druhou stranu je dějově bohatší, krapet drsnější a hlavně ke konci doslova srší originálními nápady. Takže i v tomto případě super. :)
wwwhisk@s
  17. 2. 2013, 15:17
Říkala jsem si, o čem tak asi druhý díl bude, když se už všechno vyčerpalo v prvním. A musím říct, že jsem návrat do Arény skutečně nečekala. Dobré, ale ne tak dobré jako jednička. Katniss se dostává do nové dimenze otravnosti a její vnitřní válka tu už začíná lézt na nervy. Slabší, ale pořád lepší než další pokračování.
Ajka13
  25. 2. 2013, 9:30
I druhý díl série (i přes kritiky některých čtenářů), se mi celkem líbil, i když je pravda, že jedničce se to nevyrovná. Ani aréna nebyla již tak dobře propracovaná, ale to proto, že jejich pobyt tam nebyl nejdůležitějším tématem tohoto dílu. Naopak mi lezl až mráz po zádech z rebélie Katniss a Peety při jejich soukromém vystoupení. Nemluvě o přeměně svatebních šatů. Pro mě to tedy pořád bylo velice příjemné a záživné čtení.
Ailees
  9. 9. 2014, 22:48
Originální, rozhodně originální. Katniss nemůže být sympatickou kladnou hrdinkou v pravém slova smyslu už proto, že jí být nechce. Je sobecká a technicky vzato i zbabělá. Nechce být reprodrozdem, chce utéct – ale nemá na výběr. Mohu zde pouze opakovat svůj názor k 1. dílu, že Katniss chápu... Co se mi velice líbilo, byla již zmíněná originalita příběhu, nečekané zvraty a svižné tempo (a Finnick...:-) – i proto dávám 4*.
Gereth
  8. 12. 2012, 16:37
Můj nejoblíbenější díl serie. Už to totiž není pouze obyčejný last (wo)man standing. Začíná se to brát více zeširoka a konečně se dozvídáme o pozadí hladových her. Jejich vliv na jednotlivé kraje, rozložení sil a celkovou politiku. Boj v aréně je ale stále zachován a dostáváme tak rozumný mix akce a politiky. // 85%
Veronika
  16. 11. 2014, 13:21
Obsahuje spoiler spoiler Druhý diel bol pre mňa jednoznačne lepší. Stále je to krásne čitateľné, nehanebne amorálne, ale pre mňa záživnejšie ako prvý diel. Po celú dobu sa už existujúce postavy krásne vyvíjajú a nové postavy spoznávame. Katniss je fascinujúca postava. Citovo chladná, zmätená, nedôverčivá, nevie, komu ani čomu veriť. Snaží sa zachrániť seba, rodinu aj Peetu a pritom sa čím ďalej, tým viac, zamotáva do niečoho, čomu nechápe a od čoho chce dať ruky preč. Rozhodne lepšie ako jednotka.
SPOILER:
Hviezdička navyše za premenu šiat na pódiu v predvečer hier:-)
Vikyna
  5. 10. 2013, 20:34
Zapomínala jsem i dýchat. Pravda, první část knihy se poněkud víc táhne, než jsme zvyklí, protože šlo víc o "pletichaření" než samotnou "akci". Druhá část knihy to ale v plné míře kompenzuje, takže mi nezbývá nic jiného, než rychle pokračovat dalším dílem.
wendieta
  29. 3. 2012, 20:44
Čekala jsem, že druhý díl už nebude tak dobrý jako první. Říkala jsem si co víc by ještě autorka mohla vymyslet, aby čtenáře zaujala. Ale mile mě to překvapilo a opravdu jsem ji zase zhltla během pár hodin tak jako první díl.
svenny
  6. 11. 2012, 21:57
Dej se da stejne jako u prvniho dilu rozdelit na svizne a ctive kousky (zde mozna jeste lepsi a rozhodne napaditejsi nez v prvnim dile) a desne nudne neustale premilani pohnutek a myslenek hlavni hrdinky, pripadne popis jidel a odevu (ze bohuzel delsi a nudnejsi nez v prvnim dile) a k tomu desive klisoidni zaver...
Trochu se bojim otevrit 3. dil, ale jelikoz ted zrovna nemam po ruce nic jineho ke cteni, asi to budu muset zkusit.
Radka Pařízková
  16. 3. 2015, 8:21
Druhý díl trilogie mi připadal ze všech nejlepší. Propracovanost arény byla fantastická. I když někdy zdlouhavé pasáže mě kolikrát až uspávaly, dostaly mě ty ostatní pasáže, které byly skvěle provedené a pěkně napsané. Sice mě to občas svádělo.... jo přeskočim stránku a nic se nestane.... Byla to pravda. Konec mě ale dostal.
Rumbelle
  24. 2. 2015, 14:55
Kniha je pro mě slabší než první díl, ale ten konec stál za to. Postavy jsou pro mě moc dokonalé vždy Katnis vycítí to co se od ní vyžaduje, v každé situaci si ví rady.Ale už se moc těším až se pustím do dalšího dílu.
RenataHopsinka
  23. 11. 2014, 19:12
Druhý díl je o kapánek slabší než ten první, ale i tak je to výborná kniha, která stojí za přečtení. Miluji tuto sérii.
Nikolka001
  2. 9. 2013, 21:43
Musím říct, že takový konec jsem vůbec nečekala. Doslova mě rozsekal.Knížka byla ze začátku slabší než první díl, ale po 100 straně jsem tajila dech. Každou stránku jsem četla s očekáváním. Jsem opravdu překvapena. Kdo knihu nečetl, tak ať to co nejdříve napraví. Nevíte a co přicházíte. :)
Poison_Ivy
  20. 8. 2013, 9:58
"He offered me sugar and wanted to know all my secrets."

První knížka se mi líbila, nevěděla jsem, jak by ji mohla druhá překonat, ale to bylo dokud jsem nezačala číst.

Potom co se Peeta a Katniss vrátili jako vítězové zpátky do 12. kraje, zjišťují, že jejich činy v aréně vzbudili v obyvatelích země naději, což se pochopitelně nelíbí presidentu Snowovi, který vyhrožuje, že pokud to na nadcházejícím Vítězném turné nenapraví, nechá zabít rodiny obou dvou vítězů.

Pravda, během první části jsem si myslela, že to nebude nic moc. Svým způsobem se tam toho děje hrozně moc a přitom to zase není tak zajímavé. Jenomže s částí druhou celá knížka nabere grády, kterým pak ještě pomůžou nové postavy.

Suzanne Collins dokázala vytvořit nejen knižní sérii, na kterou jen tak nezapomenu, ale podařilo se jí vymyslet i postavy, které se mi probojovali tak hluboko do srdce, že si je chráním (obzvlášť jedna postava mě naprosto dostala, můžete hádat, která tak asi).

Aréna, která se objevuje v tomhle díle mi příjde naprosto úžasná. Je nápaditější a originálnější. Navíc stránky rychle ubíhají, víte, že se blíží konec a přitom netušíte, jak to proboha může dopadnout.

No můžu být jen ráda, že jsem nemusela čekat až dopíše další díl, protože bych to čekání snad nevydržela. Styl, kterým druhý díl skončí vás donutí odhodit knížku a rychle se sápat po dalším díle.

Kdybych nějaké knížce mohla dát dvacet hvězdiček, bude to zrovna tahle, ale protože jich mám jen pět.

Ruxandra
  30. 4. 2012, 17:49
V podstatě mě to začalo bavit, až když se příběh začal odvíjet v aréně, do té doby nic moc. Celý druhý díl mi připadal takový... zrychlený. Jsem opravdu zvědavá jak to dopadne, doufám v nějaký nečekaný a překvapivý konec. Snad ne marně.
Ruffy
  23. 1. 2014, 12:02
Tak tohle tedy vůbec nebylo o nic horší než první díl! :) Oba dva díly jsou naprosto fantastické a já je oba přečetla během tří dnů. Tak dlouho už mě nic nezaujalo. Děkuju téhle autorce, že jsem se zase mohla vžít do Katniss a přemýšlet taky nad jinými než svými problémy.
hous.enka
  9. 6. 2016, 9:57
U Hanger games mi chvíli trvá (tak 50 stran), než se začtu, ale pak nedokážu přestat. Čtu vestoje, vsedě, vleže, za chůze, pořád, dokud knížku nedočtu. Nevidím v Hunger games knihu, která neměla vzniknout, protože je plná násilí. Násilí je dnes úplně všude. Vidím Katniss, která, i když se pokaždý topí v úplném bahně, věří, že ona něco změní. Ať už chce někoho ochránit, zachránit, anebo svrhnout Kapitol. Závěrečná konfrontace se Snowem je perfektní a myslím, že třeba právě tím nakročuje Hunger games z žánru young adult do dospělácké literatury, kdy dobro a zlo není jen černo-bílé.
honzik10
  6. 12. 2014, 22:31
Knížka byla super, stejně jako film a taky stejně jako film, lepší než jednička. Jednička byl sice dobrý úvod, ale tady je to jiný. Suprová aréna...hodiny, koho by to napadlo?? A taky plusový body za víc hlavních postav, jako například Finnick nebo Diod. Tímto dílem jste mohli ihned změnit názor na lidi v Hunger Games a taky si určit novou oblíbenou postavu jako já. Já si oblíbil Dioda, je to machr. Mám knížku 3 v 1 a tak se hrozně těším na závěrečný třetí díl, ikdyž film je rozdělený...
Gigant
  22. 4. 2014, 17:11
Obsahuje spoiler spoiler

Autorka v zásadě opakuje stejné chyby, jako v prvním díle. Dramaticky narůstá nesympatičnost hlavní hrdinky Katniss, kniha se stále více proměňuje do podoby dívčího románu a opět je zpackán závěr příběhu. Naopak lze vyzdvihnout nápad Quarter Quellu, ze kterého se dalo vytřískat mnohem více - skutečně by bylo zajímavé, kdo by uspěl v bitvě vítězů. Naproti tomu závěr zvolený autorkou je antiklimaktický, účelově zvolený pro navázání další knihou. Co mě mrzelo byl fakt, že Peeta byl pouze unesen a ne zabit, což by Katniss velmi usnadnilo nekončící psychologické trauma.

3* - 50/100.

PS: To vážně přeložili jméno "Gale" na "Hurikán" ? Probůh.
Shifer
  30. 7. 2012, 12:22
Druhý díl se mi z celé trilogie líbil nejvíce. Je to neuvěřitelně napínavé a strhující čtení! Mám ráda knížky, u kterých si myslím, že vím, jak to dopadne, a pak je to úplně jinak.
Lerenika
  20. 3. 2011, 19:21
Opravdu tuto knihu nemůžu nazvat zklamáním. Strhující čtení, které vás vezme sebou do Panemu. Skoro nemám slov. Není to jen o tempu, ale o příběhu. Schylující se poovstání jde cítit v každé větě. Odhodlání, síla charakterů postav. Nebudete litovat, už se nemůžu dočkat poslední knihy.
Artep524
  24. 6. 2016, 12:30
Druhý díl už je o něco lepší než předchozí. Ale představa, že jsem donucena jít do arény a zabíjet lidi, jen proto, že tak rozhodl nějaký prezident, však stále přebíjí veškerá pozitiva, která tato kniha má.
Svatoslav.Svatomír
  3. 3. 2011, 19:49
Oproti první části obrovské zklamání. Autorka se přímo s ďábelskostí vyžívá v podrobném mučivém popisu téměř všeho, že přitom zapomíná na děj. Přitom stačilo tak málo. Celou knížku shrnout v jedné kapitole a zaměřit se závěr, který jako jediný má tempo a graduje odstrašující rychlostí. Takto Vražedná pomsta funguje pouze jako přemostění - vata mezi prvním dílem a závěrečným finálem. Smutné.
MiriamBlahova
  12. 2. 2016, 12:03
Musím přiznat, že mám tuhle trilogii fakt ráda! První díl byl pecka a druhý nekulhal až zas tak pozadu. Moc se mi líbí prostředí Ostrova. Bavil mě nápad s hodinami... a co bylo ještě lepší? Vývoj hlavních postav, emoce a psychika Katniss a nečekaný závěr knihy. Každému, kdo nečetl, doporučuji!!!
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:18
mezi prvními dvěma díly nějak nemůžu srovnat, který byl lepší a který horší. Přišly mi tak plus minus na stejno. Jsem zvědavá na třetí díl a už se moc těším.
yanniss
  28. 9. 2012, 20:09
Z této série se mi líbil pouze první díl. Druhému dílu dávám 3 hvězdičky jenom proto, že ze začátku se mi kniha líbila, a proto, že je lepší než díl 3.
tomdra
  31. 8. 2012, 18:56
Tato kniha mě docela bavila, ale první díl Aréna smrti byl podle mě lepší. Tak jsem zvědavej jakej bude třetí díl.
thierry
  8. 1. 2012, 17:04
Výborný pokračování, od kterýho jsem se podobně jako od prvního dílu nemohl odtrhnout, protože jednotlivý kapitoly končí většinou tak napínavě, že prostě musíte vědět, co se stane dál. Pravda, tentokrát to trvalo trošku déle, než se to opravdu rozjelo, ale celkově jsem z toho opět nadšený. Trošku mi vadila jenom relativní předvídatelnost děje. Teď hurá na finále.
Lenitschka
  3. 8. 2011, 12:28
Pro mě je tento díl o dost lepší než první...Navíc závěr takový, že nelze odhadnout, jak se bude vyvíjet poslední díl... Začátek se trochu vlekl, ale pobyt v aréně... SUPER! Běžím si koupit trojku ;-)
Katniss
  8. 8. 2010, 18:36
Vcelku pěkné a poutavé pokračování první knihy, nemohu hodnotit český překlad, jelikož zatím není k dispozici, ale od anglického originálu jsem se nemohla odtrhnout. Stejně jako první díl, tak i druhý si svá procenta zaslouží.
PandaGirl
  15. 4. 2016, 19:37
I jako první díl, byl čtiví. Sice se tu objevovaly nezáživné scény, Katniss mě štvala nebo to bylo zdlouhavé. Ale nic z toho nebylo tak hrozné, aby mi to zkazilo celkový dojem. Myslím, že je to vážně skvělé kniha a příběh. Příběh vás dokáže vtáhnout, dokáže, aby jste s postavami soucítili nebo prožívali jejich osud. Navíc umí být překvapivá i strhující.
bungalov
  13. 2. 2016, 22:38
V mnohém lepší než první díl, v mnohém horší. Opakující se hry, nic inovativního, jiné obsazení...ale proč ne. Zajímavější děj kolem her. Z konce knihy se dá předpokládat, co přinese díl třetí. Zatím mám pocit, že tento se dal s klidem přeskočit.
katheriin
  28. 2. 2014, 23:02
Poslední díl nám přináší nepokoje a neohroženou Katniss, která je reprodrozd povstání, ale nejdříve se musíme prokousat pomalejším začátkem a rozhovory s Hurikánem. Peeta se vrátí s vymytým mozkem a pokusí se Katniss zabít. Už jsem říkala, že je citově chladná? Nechá ho totiž ostatním na krku a nezajímá se o něj. A víte co je ještě smutnější? Že si musí nechat vymýt mozek, aby se do něj zamilovala.

Moc se mi líbí slova Haymitche, kdy jí řekl, že i kdyby žila stokrát, tak si ho stejně nezaslouží. A to asi vypovídá o všech jejich milostných vztazích všechno.
Dex
  27. 9. 2013, 20:39
Hunger Games je druh fantasy série, který má jeden primární cíl. Dobro musí přemoci zlo. Stejně jako například u Pána Prstenů nebo Harryho Pottera. Druhý díl vám konečně ukáže jak to bude. I když je slabší než jednička tak se čte stejně lehce. Teď už se jenom vrhnu na trojku, a uvidím jestli to bude epické zakončení už tak epické série.
jirkam
  17. 8. 2012, 17:13
Druhý díl sice nepřevyšuje první, ale je mu zdatný sekundantem, což je přesně to, co jsem od něj očekával. Nečekaný dějový zvrat mě potešil a s radostí jsem se nořil do undergroundu celého dění.