Clařina válka

Clařina válka

Podtitul: Skutečný příběh dívky, která zázračně přežila holocaust

Originální název: Clara’s War

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-249-1286-8

Ikar (2009) 978-80-249-1286-8 379

Když v roce 1941 dorazili do polského městečka Żołkwi nacisté, patnáctileté židovské dívce Claře se definitivně hroutí svět. Po letech sovětské okupace, během níž agenti NKVD odvlekli řadu lidí neznámo kam, začíná soustavné pronásledování. Rusové na útěku stačili pozabíjet a znetvořit všechny politické vězně, ale s příchodem Němců propuká nové peklo. Lidé jsou deportováni do koncentračních táborů či zabíjeni přímo na ulici. Po masovém vraždění, při němž gestapo postřílelo tři tisíce židovských obyvatel městečka, se Clara s příbuznými ukryje v maličkém bunkru pod domem Beckových. A tam, ve stísněném prostoru, kde se mačká osmnáct lidí, stráví téměř nepřetržitě nekonečný rok a půl. Valentin Beck je záletník, alkoholik a vyhlášený antisemita, přesto riskuje život, aby zachránil tři židovské rodiny. Jen sehnat jídlo pro osmnáct lidí představuje v přídělovém systému téměř nadlidský úkol. Dny pod podlahou plynou jednotvárně, jeden jako druhý, dole je slyšet každé slovo, kroky, cvaknutí vypínačem, dech. Existuje jen jediná možnost, jak zajistit, aby uprchlíky nikdo neobjevil: mlčet a sedět celé hodiny bez hnutí. Jako by to nebylo dost, jejich utrpení zhoršují nečekané zvraty, počínaje požárem domu přes noční pitky, které s policisty pořádá pan Beck, až po nucené nájemníky přidělené Němci a dočasně ubytované příslušníky SS. A špehové se nacházejí všude. Nastává závod s časem a pro Claru i její blízké se život mění v trýznivé čekání na smrt... či záchranu. Zhruba z 5000 Židů z městečka jich přežilo šedesát. Po válce se Clara s rodinou dostala přes Slezsko a Německo do Izraele a roku 1957 se odstěhovala do USA. V bunkru si psala deník, v němž zaznamenávala podrobnosti každodenního života. Nyní ho uchovává Muzeum holocaustu ve Washingtonu. Zcela unikátní svědectví, které bere za srdce, je příběhem plným hrůzy a utrpení, ale také lidskosti i jedinečnou výpovědí o naději.

Clara Kramer Clara Kramer
*??.??.1927

lensha95
  8. 3. 2012, 17:58
Báječná kniha, pravdivě popisuje situaci za 2. světové války a ukazuje, že i ti, co se nedostali do koncentračních táborů to neměli lehké.
Zároveň ukazuje slitování a pochopení od člověka, od kterého byste to nečekali.
Karolína.K
  5. 10. 2013, 11:01
Velice zajímavá kniha s šokujícím, ale poutavým lidským příběhem. Velice obdivuji autorku a její rodinu. Každému, kdo se zajímá o osudy Židů za 2. světové války, velice doporučuji.
rosavtrave
  1. 11. 2011, 19:59
Určitým způsobem mi tato knížka připomínala Deník Anny Frankové, i když děj skončil jinak :) Doporučuji :)
eval
  28. 6. 2013, 17:39
Nechápu, jak mohli v tom sklepě vydržet tak dlouho a nezbláznit se. Jestli byly horší fyzické útrapy, nebo psychika. Neustálé vědomí, že jsou všichni závislí na panu Beckovi, který mohl kdykoliv odejít a nechat je tam umřít hlady.
Lucielle
  4. 3. 2012, 11:04
Kniha, která vás opravdu chytne za srdce a kterou stojí za to si přečíst. Na celé knize mě nejvíc zdrtila smrt nebojácné dívky Manii :-( Období holocaustu neznalo slitování, spravedlnost ani úctu k životu, bohužel. Doporučuji.
Gabri-ela
  18. 8. 2011, 20:24
Jedna z nejlepších knih, jež formou memoárů podávají výstižný popis holocaustu. Příběh, který Vás chytne a nepustí, až Vás nakonec vyplivne naprosto vysílené, ale vlastně šťastné, protože budete vědět, že na světě jsou lidé, kteří mají srdce ze zlata.
LuciaT
  11. 6. 2014, 13:19
Když člověk čte skutečné příběhy války,staví se mu dech, srdce přestává fungovat. Říkám si jak nespravedlivé to muselo být. Knížka je krásná (pokud se o knihách z války dá vůbec říci,že jsou krásné),díky ní pochopíte, jak si židé cítili.. Příběh vypráví malá holka a proto je to tak.. silné.