Zrádkyně

Originální název: My Life as a Traitor

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-249-1160-1

Ikar (2009) 978-80-249-1160-1 191

Po přednášce na teheránské univerzitě se Zarah zastavila s kamarádkami na nádvoří, chvíli si s nimi povídala a potom se vydala domů. Tam však již nedošla. Cestou u ní zastavilo auto, vyskočili z něj dva policisté a dívku násilím vtáhli dovnitř. Nasadili jí pásku přes oči a odvezli neznámo kam. Tak začíná strašlivá noční můra, na niž Zarah nikdy nezapomene. Jako vzdělaná dívka z dobře situované rodiny se pohybovala v lepší společnosti, ale zároveň vyznávala pokrokové myšlenky. A právě nezávislost, s níž neváhala vyslovit své názory, ji přivedla až do nejstrašnějšího teheránského vězení. Tam se ocitla na milost a nemilost krutým a perverzním praktikám dozorců, pro něž lidský osud neznamená nic a kteří slepě a oddaně plní úkoly s jediným cílem: zlikvidovat všechny, kdo by se snad jen náznakem postavili proti vládnímu systému postavenému na náboženském fanatismu. Zarah musí protrpět nelidské výslechy, bití, mučení, několikrát jen těsně unikne znásilnění. Pouze vzpomínky na milující rodiče a sourozence ji drží při životě...

Zarah Ghahramani Zarah Ghahramani
*??.??.1981

marcellia
  12. 1. 2013, 17:08
Oproti jiným knihám tohoto žánru je to slabší,autorka si jistě zažila své,ale četla jsem už zajímavější........
rosavtrave
  1. 11. 2011, 19:45
Bohužel tato knížka se mi moc nelíbila, bylo v ní příliš mnoho politiky než bych očekávala a text tím pádem nebyl tak záživný.
karce
  8. 2. 2012, 10:24
Tato kniha nebyla ta, ke ktreré bych se vrátila. Autorka popisuje víc politického dění v Iránu než svůj příběh ve vězení, není ani pořádně zřejmé jak se do něj dostala.
coccinela
  3. 7. 2014, 11:03
Dle komentářů jsem byla připravena na něco horšího. Je pravda, že jsou v knize popisovány politické kontexty více, než samotný pobyt ve vězení Evin. Vždy jsem se tedy těšila na pasáže z Evinu, ale nedá se říct, že by politické pasáže byly vyloženě nudné. Kniha je pojatá jinak, než jsem u tohoto tématu zvyklá, ale nedělalo mi žádný problém ji číst a dočíst. Vzhledem k žánru patří spíše k průměru.