Originální název: Backstabber
Poprvé vydáno celosvětově: 2004

BB art - 2010
ISBN: 978-80-7381-735-0

BB art (2010) 978-80-7381-735-0 760 Knihy Vražda prvního stupně, Nůž v zádech a Červený pohřebák vyšly jako omnibus
BB art (2006) 80-7341-817-7 323

Další pokračování série příběhů, kdy je nejvyhledávanější pohřebák města Baltimore zapleten do vyšetřování vražd… Jeho takzvaný přítel ho přivolá na místo činu v naději, že Hitch jako pohřebák laskavě odstraní mrtvolu z kuchyně jeho milenky ještě před příchodem policie…
K problémům se schyluje v okamžiku, kdy mrtvola ještě nestačila vychladnout a Hitchcock Sewell už se ocitá na místě činu, dřív než policie. Jde o vraždu – bodnutí kuchyňským nožem do zad – a nejblíže podezřelý chce po Hitchcockovi, aby odstranil tělo a pokud možno je pohřbil někde v neoznačeném hrobě. Náš hrdina možná někdy reaguje zbrkle a svévolně, nicméně není úplný blázen: nehodlá se nechat do případu zatáhnout. Bohužel je už pozdě. Policie se o jeho přítomnosti na místě činu dozvídá a žádá vysvětlení – vysvětlení, které Hitch není schopen poskytnout.
Krátce nato upoutají Hitchovu pozornost podezřelé praktiky vedení a personálu v pečovatelském domě pro důchodce na druhém konci města, když u jedné z jeho klientek, Hitchovy dávné přítelkyně, dojde k náhlému zhoršení zdravotního stavu s fatálním koncem… Podezřelý z účasti na první vraždě a zaneprázdněn úsilím rozplést okolnosti kolem úmrtí v léčebně Hitchcock téměř nestíhá věnovat se svému povolání obstaravatele pohřbů. Přesto nepolevuje. A nikdo nedokáže rozvířit bahno s větší vytrvalostí, důvtipem a šarmem než náš Hitchcock Sewell. Za pomoci svojí stále půvabné exmanželky Julie, mazané tetičky Billie a jisté štíhlé blondýna, doprovodné zpěvačky z místní country kapely, nás zábavným způsobem provede temnými zákruty boje se zločinem i taji pohřebnictví.

ratte8
  5. 9. 2014, 11:10
Moje první setkání s Hitchem Sewellem a určitě ne poslední. Kniha nesází na násilí ani zběsilé tempo, naopak má spoustu epizodních odboček, které s kriminální linií hlavního příbehu nesouvisí. Několikrát mi vytanulo na mysli srovnání s Cormoranem Strikem, novým hrdinou Rowlingové. Ze srovnání vždy vyšel Sewell vítezně.