Obyčejné lásky

Originální název: Liebe heute

Labyrint - 2010
ISBN: 978-80-87260-07-4

Labyrint (2010) 978-80-87260-07-4 160

Berlín, Mnichov, Frankfurt, Hamburk, Praha, Lublaň, Jeruzalém, Tel Aviv, Paříž a New York – města na třech kontinentech jsou dějištěm krátkých, brilantních povídek. Jejich protagonisté jsou muži a ženy, jež spojuje touha po lásce. Míjejí se, rozcházejí, žijí spolu a někdy se znovu potkávají. Nesentimentální, jiskřivé, vtipné příběhy o vztazích dnešních třicátníků a čtyřicátníků různého původu a rozmanité osobní historie s překvapivými dějovými zvraty. Dvacet sedm povídek z dnešních dnů populárního německého spisovatele, který se narodil v Praze. (Založil/a: borghi)

Maxim Biller Maxim Biller
*25.08.1960

Millie
  15. 8. 2011, 11:25
Soubor melancholicky laděných povídek o vztazích mezi muži a ženami. Vztahy jsou komplikované a často něčím poznamenané, komunikace složitá. U dialogů se nemůžete zbavit pocitu, že se mužský a ženský svět zcela míjí, neboť mnohé z toho, co by hrdina chtěl říct, zůstává nevyřčeno. Povídky začínají stejně jako končí, jsou bez úvodu i závěru. Jedná se vlastně o výřezy z příběhů. Někde začnou, a když už začínáte mít pocit, že se orientujete, náhle skončí. Ale žádná z povídek nekončí happyendem. Přestože se to někdy může na první pohled zdát, následně si uvědomíte, že ten vztah vlastně není zcela v pořádku a je otázkou, zda se nejedná jen o oddálení nezvratného konce.
Přesto si všimněte, že jsem nepoužila pojmenování "depresivní". Obyčejné lásky jsou obyčejné jak jen mohou být. Jsou pravdivé jen s trochu beznadějnějším laděním, tak, jak je vidí muži.
Vřele doporučuji všem odpůrcům červené knihovny.