Klíč k minulosti

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Ikar - 2007
ISBN: 978-80-249-0915-8

Ikar (2007) 978-80-249-0915-8 310

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně...

Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo.

Tatiana de Rosnay Tatiana de Rosnay
*28.09.1961

Keatin
  24. 3. 2012, 17:13
Naprosto špičková kniha. Prolínání dvou příběhů, které se (ne nepřekvapivě) prolnou v jeden. Celkově je tato smutná kniha něčím, co mě nad míru překvapilo, rozesmutnilo, naštvalo tak, jako všechny příběhy, které zaznamenávají období šoa.
Fabienne
  19. 7. 2011, 15:23
Už velmi dlouho se mi nestalo, že bych kvůli knize nemohla v noci usnout - tak hluboce na mě příběh zapůsobil. Jsem velmi vybíravý čtenář a málokterou knihu si kupuji (většinou mi
stačí si ji půjčit) - ale "Klíč k minulosti" si koupím určitě.
Rutsuka
  7. 2. 2015, 22:16
Jak už bylo řečeno, je to úžasná knížka s velmi silným příběhem. Moc se mi líbilo prolínání dvou dějových linek a jejich propojení. I když se nejedná o skutečný příběh ale o beletrii, donutilo mě to přečíst si nějaké informace o Vel´d´Hiv a trošku si rozšířit obzory o téhle smutné době. Tuto knihu bych doporučila i těm, kdo nechce číst vyloženě o koncentrácích, ale chce si tu dobu alespoň trochu přiblížit. 90%
olla
  5. 1. 2014, 21:30
Úžasná knížka. Zaslouží opravdu to nejvyšší hodnocení. Ačkoli se zajímám o druhou světovou válku, události z 16.7.1942 mi zůstávaly nějak utajené.
cikyt
  7. 7. 2012, 12:33
I když musím vzít v potaz, že kniha nestaví na skutečných událostech, což trošku knize ubírá právě díky tématu holocaustu, přesto je to silný příběh, nad kterým se člověk určitě zastaví a popřemýšlí.
Juditha
  10. 8. 2016, 11:06
Nádherná, nádherná kniha, která mě zasáhla. Vyprávěla jsem příběh tak jak jsem ho postupně četla přátelům a ti se mně pak ptali, jak to dopadlo. Dopadlo to smutně. Vůbec jsem nevěděla o událostech, které se staly v Paříži roku 1942, jak sami francouzští policisté napomáhali při holocaustu. Ten příběh je tak dojemný, že i když je kniha přečtená, hodně se k němu v duchu vracím. Každému tuto citlivou knihu doporučuji k přečtení. Průběžně jsem na internetu četla info k historickému pozadí příběhu.
hrosik
  2. 2. 2013, 14:15
Bezvadná knížka, která chytne za srdce, hlavně mě dostalo, jak se Sarah vrátila domů:o( Silný příběh, patří mezi mé srdeční záležitosti.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:06
Úžasná kniha o 2. světové válce. Vehnala mi slzy do očí. Četla se krásně, rychle a bez problémů. Je až neuvěřitelné, že je to vymyšlený příběh. Samozřejmě až na některé události, které se opravdu stali. Z knihy jsem nadšená :)
Sab
  13. 8. 2016, 19:39
Tak tohle je přesně to co se čte jednim dechem napínavé opředeno tajemstvím,smutné,dojemné a poutavé.Za tohle díky.Plný počet.
Marunik
  9. 10. 2012, 19:35
Skvělá kniha, kterou doporučuji všem, kdo rádi čtou o křivdách minulosti, koncentračních táborech, 2. světové válce... Ale i nejen jim. Člověk se mminimálně zamyslí nad tím, jaké věci řešíme v našem životě my a jaké řešili lidé během války :-( Kniha se líbila nejenom mě, ale i všem, kterým jsem ji půjčila. Byť neměli třeba ani zrovna náladu na válečné scény...
kiwi24
  16. 4. 2012, 19:20
Těžko napsat, že je to krásná knížka, vzhledem k tématu, o kterém pojednává.. četla jsem ji krátce potom, co vyšla a od té doby jsem neměla odvahu ji opět otevřít, ačkoliv ji mám v přihrádce oblíbené. Myslím si, že s každým citlivým člověkem hodně zacloumá, taky jsem po ní nemohla spát a dlouho jsem přemýšlela o tom, jak je něco takového vůbec možné.. hodnotím 5*, snad se k ní ještě jednou vrátím. Doporučuji!
makulkaaaa
  20. 2. 2012, 6:16
Opravdu silný příběh, jehož četba Vás natolik ohromí, že nebudete schopni odložit knihu, dokud nepřečtete poslední list.