Výjimečný trest

Výjimečný trest Originální název: Cruel and Unusual

Ikar - 2000
ISBN: 80-7202-636-4

Ikar (2000) 80-7202-636-4 349

Případ se odvíjí od pitvy brutálního zločince, popraveného za vraždu televizní moderátorky. Po jeho popravě se vyskytnou další případy, provedené stejným způsobem, a zpochybňují tak totožnost odsouzeného pachatele. Hrdinka zjistí, že záhadným způsobem zmizela veškerá dokumentace k tomuto případu a že se ani ve vlastním úřadě nemůže spolehnout na všechny spolupracovníky. Vědomí, jak nebezpečné individuum se beztrestně pohybuje po městě, jí dává sílu vyřešit obtížný případ přes všechny překážky ze strany oficiálních míst.

Pend
  8. 8. 2013, 8:19
Čtvrtá kniha s Kay Scarpettovou. Hodně zamotaný případ, do kterého jsou zapleteni i její podřízení zaměstnanci, ředitel věznice i guvernér. Kromě toho se setkává se svou teď už 17-ti letou neteří Lucy, ze které se stává skvělá programátorka. Upozorňuji ostatní čtenáře, že vztah mezi Kay a Lucy tvoří jednu z podstatných linií celé série, a že i tady doporučuji číst knihy chronologicky.
Adam Walder
  5. 5. 2013, 13:58
Ke knížce jsem přistupoval po skvělých referencích, ale celkem mě zklamala. Na knížce je vidět, že ji napsala žena; zatímco v pozadí řádí vrah, autorka se zaměřuje na pocity jednotlivých postav, vypráví ich-formou a řeší mezilidské vztahy, což knížce bere jakýkoli spád (hovory na dlooouhé strany mezi hlavní hrdinkou a její neteří Lucy mě neskutečně nudily až jsem je začal přeskakovat). Hlavní hrdinka sice dělá pouze soudní lékařku, ale de facto sama se pouští do vyšetřování ala Agatha Christie. Do děje je na sílu zaroubovaných několik vražd, které se stanou jakoby mimochodem (proč vrah vraždil všechny okolo, když mu stačilo zabít hlavní hrdinku a měl by zajištěný spokojený život až do smrti:). Ani finále není nijak překvapivé nebo napínavé, knížka prostě skončí. Co se týče hodnocení, knížka pro mě byla podprůměrná, tak nemůžu dát jiné hodnocení než 40%.