Originální název: L´Arbre de Noël
Poprvé vydáno celosvětově: 1967

Mladá fronta - 1980

Mladá fronta (1980) 188
Mladá fronta (1976) 23-064-76 192

Vánoční stromek je emotivní drsný příběh posledních měsíců života otce a jeho desetiletého syna umírajícího na leukemii po náhodném ozáření při pádu letadla s jadernou bombou do moře poblíž místa, kde tráví dovolenou. Kniha byla zfilmována s Bourvilem v hlavní roli. (Založil/a: nightlybird)

Michel Bataille Michel Bataille
*25.03.1926 - †28.02.2008

Introvert
  16. 1. 2015, 14:41
Téma knihy je smutné a alarmující. Autorovy úvahy o škodlivosti lidstva jako takového jsou výstižné a trefné. Přes to všechno jsem celou dobu četby měla pocit, že je knížka psána velmi naivním stylem a chování hlavních postav bylo často velmi nepravděpodobné. Právě ta naivita vyprávění způsobila, že se mi příběh nedostal ,,pod kůži", jak bych u takovéhoto tématu očekávala...
Barabura
  6. 4. 2011, 10:10
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Sice je kýčovitá, ale pro mně jedna z nejsilnějších. Hodně k tomu teda přispěla moje velká láska k vlkům. Hodně jsem po přečtení knihy chtěla mít taky svoje vlky :o)
s-reader
  12. 8. 2010, 9:42
Na druhé straně si citlivější povahy dokáží toto dílo vychutnat mnohem více, protože hlavním nástrojem autora jsou právě emoce a pokud knihu čtete s nadhledem a emoce neprožíváte, odfiltrujete právě to, co dělá Vánoční stromek Vánočním stromkem. Četl jsem ho ve věku, kdy na mě zapůsobil tak, že si ho budu pamatovat celý život, což se o mnoha knihách říct nedá. Přesto nedávám plný počet hvězd, protože s odstupem času si myslím, že dílo balancuje na okraji kýče.
alpinka
  24. 12. 2015, 1:15
Lidské utrpení "je přítomno v každém jeho díle". O velkém utrpení, jehož příčinu člověk sám sotva ovlivní, nejde dost dobře mluvit, to jde jen cítit a částečně vyjádřit mimoslovně. Pro mě bylo utrpení číst o zabíjení myšky. Autor daleko lépe popsal a do příběhu mě to více vtáhlo až od momentu boje vlků s ... (poslední část knihy). Taky se mi líbila chlapcova dětská přímočarost a uvažování. Kniha mě chvílemi bavila/zajímala, chvílemi jsem se těšila, až pokročím a až se dočkám jejího konce. Téma je dobré, ale určitě existují i silnější - lépe zpracované příběhy. Některá zamyšlení mi byla blízká, ale opět tím zpracováním se mě dotkla jen částečně, některá byla i zajímavá a těch mohlo být víc.