Schola Alternativa

Schola Alternativa Originální název: Schola Alternativa

Mladá fronta - 2004

Mladá fronta (2004) 144

Tato próza jistě zaujme všechny čtenáře, kterým nejsou lhostejné názory, životní postoje a chování příslušníků dnešní generace „náctiletých“. Ale pochopitelně nejen je. Schola alternativa nutně osloví i znalce a milovníky literatury. Originální příběh o „škole sebevrahů“ a jeho neméně originální ztvárnění (text opět místy více než připomíná zdařilou báseň v próze) řadí toto dílo po bok špičkovým výtvorům našich současných prozaiků. V žádném případě nejde jen o pouhou reflexi prožitého či prožívaného. Autorčina citlivost, všímavost a potřeba hledání (Boha, pravdy, smyslu života) dodává textu nezbytný přesah a přináší především poselství o tom, že je třeba jakýmkoli způsobem čelit pocitu marnosti a bezvýchodnosti. (Založil/a: Folle)

nef7
  13. 3. 2011, 22:22
Myslím, že v této knize se najde dost zajímavých obrazů, které si pohrávají se surrealismem. Zároveň mi připadá, že narozdíl od knihy Monarcha Absint, v sobě Schola alternativa nese určité poslání a myšlenku. Monarcha Absint na mě působil spíše jako spleť halucinačních imaginací, které v sobě neukrývají žádné poselství. Knihu Monarcha Absint jsem však četla ještě v úplně jiném věku, je tedy možné, že dnes bych to vnímala jinak. Klidně nabídněte vaše vnímání :)
cmuchal
  8. 4. 2014, 8:46
Natalie Kocab jako osoba je pro mě velice zajímavá a inspirativní. Schola Alternativa je druhou knihou, kterou jsem měl tu čest a příležitost přečíst. Kniha přímo překypuje informacemi a musím přiznat, že jsem nestíhal místy vnímat kompletně všechny detaily a podněty, kterými mě autorka překypovala. Toto dílo bych neoznačil vůbec za oddechovou, u které si odpočinete. Text jsem si musel číst velmi pozorně, někdy určité pasáže i několikrát za sebou, abych je dostatečně zanalyzoval a zamyslel se nad jejich významy. Je to nezvyklé - pro čtenáře, jež zbožňují regulérní beletrii to určené opravdu není, depresivně laděné. Je tu poskytnut velký prostor k zamýšlení se nad transcendentem, politikou, smyslem života. První knihou mi ukázala divnou, vůlgární - pro mě těžce stravitelnou literaturu, druhá se k mému srdci přiblížila o něco více a způsobila, že přemýšlím o tom, že věnuji čas ještě této knize a ostatním z dílny této spisovatelky, protože ještě spoustu jejich myšlenek nechápu, jsou pro mě cizí neuchopitelné a chci poznat jejich skrytou symboliku a čeho se týkají.