Zlomek celku

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-751-6

Jota (2010) 978-80-7217-751-6 748

Většinu svého života nebyl Jasper Dean schopen přijít na to, jestli má svého prokazatelně paranoidního otce Martina litovat, nenávidět, milovat, anebo zavraždit. Teď, když už je starší Dean po smrti, dokáže se ten mladší konečně zamyslet nad potřeštěncem, který ho vychoval v intelektuálním nevolnictví, a uvědomuje si, že jejich dobrodružství bylo vzdor vší své potrhlosti velkolepé.
Jasper vypráví o svém dětství plném šokujících plánů a neuvěřitelných objevů. Je to příběh, jehož hrdinové putují z australské buše do kaváren bohémské Paříže, z thajské džungle do striptýzových barů, psychiatrických léčeben, labyrintů a zločineckých doupat a z výšin první lásky do hlubin zklamané ctižádostivosti. Výsledkem je divoká jízda jako na kolotoči, během níž se z dvojice nýmandů stanou neblaze proslulé osobnosti prožívající pamětihodný příběh o otci a synu. Zlomek celku je obžalobou moderního světa a jeho mravů, ale zároveň je i k popukání.

Užší nominace na Man Booker Prize 2008

Steve Toltz Steve Toltz
*??.??.1972

prkali
  3. 2. 2013, 10:09
- jestli si někdo chce umotat depku jak Macocha - nemám lepší typ na knihu - je příšerná a zároveň úžasná, brilantní - ale je to dřina, nejen proto, že váží přes kilo - kdyby šel autor náhodou okolo, dal by se tím možná umlátit... zbývá mi posledních 200 stran - snad to přežiju - a pak - již nikdy více! ... (- přežila jsem, už se k ní nevrátím, ale STÁLO TO ZA TO!)
Hejhula
  22. 11. 2012, 18:40
Tak tohle byla teda nálož! Musím říct, že se mi chvílemi při čtení "vařil" mozek. Úžasně filozoficky nadupaný román, co věta, to perla...Nedá se to zhltnout za odpoledne na kanapi při sledování motokrosu. Mě to úplně pohltilo, donutilo mě to přemýšlet a energeticky mě to nakoplo. I přes malinko docházející dech v závěrečné části musím dát 5 hvězd...