Bledý oheň

Profil knihy je v jiném jazyce

Originální název: Pale Fire

Slovart - 2010
ISBN: 978-80-8085-568-0

Slovart (2010) 978-80-8085-568-0 296

Bledý oheň je román napísaný ako komentované vydanie 999-veršovej poémy, autorom ktorej je básnik John Shade. Zavraždili ho prv, než mohol dopísať posledný tisíci verš. Spolovice próza, spolovice báseň, je Bledý oheň obrovskou skladačkou s množstvom riešení. Šialený profesor Kinbote, keď sa zmocní poémy zavraždeného básnika Johna Shadea, ju vydá spolu so svojím komentárom, ten je však všetkým iným, len nie komentárom onej lyrickej básne. A zrazu sa vynoria temné, znepokojujúce otázky... Vymyslel si vari profesor Kinbote básnika Shadea a je sám vôbec tým, za koho sa vydáva? Kde sú ukryté korunovačné klenoty zem-blanských kráľov? Vladimir Nabokov (1899-1977), americký spisovateľ a kritik ruského pôvodu, emigrant. Jeho najznámejším dielom je román Lolita (SLOVART 2001). (Založil/a: Veronika)

Veronika
  5. 9. 2010, 13:38
Čítala som ju už dávno a pamätám si, že som z tej knihy bola veľmi "paf". Bohužiaľ, teraz si už na to ledva spomeniem - asi to nebolo až tak "paf", takže tým pádom som upravila aj hodnotenie.