Originální název: Ich gestehe alles

Ikar - 2008
ISBN: 978-80-249-1046-8

Ikar (2008) 978-80-249-1046-8 310
Exact service (1993) 80-901380-2-0 270

Tento příběh se odehrává v Německu a Rakousku padesátých let. Hrdinou není tvrdý muž, který si se vším poradí a všechno zvládne, ale spíš „smutný, nemocný mužíček, který si sám zoufá, ničemu nevěří a má strach". Tajným trikem se dozví, že jeho dny jsou sečteny, další život a až hektickou aktivitu určuje už jen nevyléčitelná choroba. Veškeré úsilí věnuje tomu, aby se vyvázal ze všech společenských a osobních vztahů, aby i za cenu podvodu a vraždy dosáhl vnější a vnitřní nezávislosti. Zaskočen neočekávanou úlohou otce duševně narušeného, asociálního dítěte sepisuje pod ochranou ředitele dětského ústavu a psychologa historii svého života a přiznává všechno, čeho se dopustil, a teprve nyní, na prahu smrti, si to plně uvědomuje.

ToVy
  7. 2. 2014, 9:25
Trochu jsem se po Tajném chlebu bál, že třetí kniha JMS bude znovu tak trochu začátečnická, ale mýlil jsem se. Po pár stránkách mě pohltila a u této knihy jsem JMS poznával. Dostala mě pasáž o lidech, kteří mají velkou fantazii a na závěr mě rozesmála hláška, která byla pronesena v plné vážnosti: Aspociál se spojí s debilem, aby pomohl jinému debilovi.
Závěr knihy se dal očekávat, i když přece jen byl spetřen odhalení nového přítele Waltera Franka pana Hohenberga.
Toto knihu bych s klidným svědomím doporučil nováčkům s JMS.