Ortely a milosti

Československý spisovatel - 1979

Československý spisovatel (1979)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 105
Československý spisovatel (1958)

Sbírka básní Ortely a Milosti vyvolala značný ohlas pro svou tehdy neobvyklou důslednost při vyjevování rozporů lidského nitra i lidského společenství (např. báseň Vyvolavač). Mučivý rozkmit mezi tragikou samoty, citové okoralosti a smrti na jedné straně a extatickým prožitkem milostiplné vzájemnosti na straně druhé zde básníkovým veršům propůjčil nevšední naléhavost. (Založil/a: Paya888)

Luci-ye
  12. 11. 2015, 17:43
Poezii nerozumím, ale tahle sbírka se mi líbila - nechá se číst. :-) V části Ortely jsou takové neveselé motivy (U soudců růžového (řezníci), Vyvolavač, První bolesti (nešťastná láska), Finále (rozchod), Vesnický pohřeb), Milosti jsou veselejší, třeba Jarní bubnování je hezké:

Bylo tak krásně / v městě brněnském / a všechno vycházelo / nějak do páru, / že starý čaroděj, / jak do vousů by hráb si / a napravit chtěl křivdy - / řekl, můj brachu, / aspoň něco přej si, / ať jsi jak tramvaj / trochu červenější. :)