Držíce v drzých držkách cigarety

Držíce v drzých držkách cigarety

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-074-0

BB art (2007) 978-80-7381-074-0 178

Výbor Držíce v drzých držkách cigarety představuje poezii expresionismu, moderního uměleckého směru, možná spíše hnutí, které se v nejčistší podobě projevilo výhradně v Německu a Rakousku v letech 1910–1920. Za jeho názvem stojí počáteční životní postoj jedné generace, konfrontované s překotným rozvojem německého hlavního města Berlína s jeho továrnami, prvními auty, biografy a s rušným nočním životem. V tíživé napjaté atmosféře očekávání se rodily dodnes živé apokalyptické vize Georga Heyma, velkoměstské grotesky Jakoba van Hoddise a Alfreda Lichtensteina i šokující básně-pitevní protokoly Gottfrieda Benna. Expresionistické desetiletí vychrlilo nevídané množství literárních talentů i různorodé literární produkce, jejíž zlomek v nových překladech předkládáme českému čtenáři. Antologie klade důraz na raný velkoměstský expresionismus a na autory, kteří zasluhují samostatné výbory v češtině (většinou se jim jich také dostalo), v druhé části pak přináší nejproslulejší a nejpozoruhodnější básně, kterými toho hnutí obohatilo dějiny literatury, seřazené podle tří hlavních tematických okruhů.
Autoři:
Jakob Van Hoddis, Georg Heym, Alfred Lichtenstein, Gottfried Benn, Else Lasker-Schulerová, Georg Trakl, August Stramm, Franz Werfel, Johannes R. Becher, Gerrit Engelke, Alfred Wolfenstein, Paul Boldt, Klabund, Ernst Blass, Ernst Wilhelm Lotz, Paul Zech, Armin Wegner, Albert Ehrenstein, Walter Hasenclever, Oskar Loerke, Edlef Köppen, Ernst Toller, Wilhelm Klemm, Yvan Goll, Ferdinand Hardekopf, Theodor Däubler, Albert Ehrenstein, Ernst Stadler, Gustav Sack, Kurt heynicke, Arthur Drey, René Schickele, Karl Otten. (Založil/a: Kiki_)

Abigor
  17. 1. 2014, 18:13
Uvedených autorů je dost, mnohé kusy jsou silné, jiné ještě silnější... Nechybí ani krutý naturalismus, to mám rád. Celkově povedené dílko.
alyssa18
  27. 8. 2010, 11:49
Život není jen černý a bílý a není dobré si ho představovat ani líčit příliš růžově, proto mi nevadí brutalita, naturalismus a morbidita obsažené téměř ve všech básních. Velmi dobrá práce.