Nahoru po schodišti dolů

Originální název: Up the Down Staircase

Ivo Železný - 1997
ISBN: 80-237-2156-9

Ivo Železný (1997) 80-237-2156-9 320

Humorné vyprávění americké autorky Bel Kaufmanové je jakýmsi zámořským protějškem u nás tak oblíbených Študáků a kantoru či Školy základu života Jaroslava Žáka. Zachycuje poměry na newyorské střední škole, ne na té moderní a vzorně vybavené kdesi na prosperujícím předměstí, ale na stařičké škole v nitru velkoměsta, kam chodí děti černochů, přistěhovalců a různé problémové případy. Poněkud svérázné pojetí demokracie ve vztahu mezi učiteli a žáky, snaha vedení školy i nadřízených úřadů řídit vyučovací proces pomocí oběžníků a výnosů, propast mezi papírovými představami o škole a střízlivou skutečností - to vše vede k řadě neodolatelně komických i vážných situací, které autorka zachytila vskutku brilantně. Její jakoby dokumentární přístup - výroky žáků, jejich úkoly a dopisy se v pestrém sledu střídají s oběžníky a příkazy i se vzájemnou korespondencí vedením i žáky uštvaných kantorů - je velmi autentický a působivý. (Založil/a: Cardinal)

Bel Kaufman Bel Kaufman
*10.05.1911