Originální název: Niemand ist eine Insel

Ikar - 2003
ISBN: 80-249-0199-4

Ikar (2003) 80-249-0199-4 645
Melantrich (1993) 80-7023-145-9 668

Stejně jako ve svých ostatních románech se i zde autor zabývá ožehavou společenskou otázkou, a to stále aktuálním problémem mentálně postižených dětí. Tento osud nečekaně zasáhne i rozkošnou a chytrou devítiletou Babs, dceru slavné filmové hollywoodské hvězdy Sylvie Moranové, která onemocní zánětem mozkových blan.
Vypravěčem neobyčejně dramatického příběhu, jenž nás zavádí do světa showbyznysu nabitého intrikami a nemilosrdným bojem o moc, lidí kteří žijí "ve světle", ale i těch druhých, co tráví většinu času " ve tmě", v prostředí nemocnic, a obětují soukromí ve prospěch těžce nemocných dětí, je playboy Philip Kaven, jenž si hraje na Babsina milujícího otce a léta se nechává bohatou herečkou vydržovat. Sylvia Moranová však není jedinou ženou, která vstoupí Kavenovi do cesty. Nabízí se mu i španělská kráska Carmen - filmový dubl Moranové, příležitostně ho obšťastňuje prostitutka Suzy, až posléze Philip poznává seriózní, hluboce lidsky založenou lékařku Ruth, do které se opravdu zamiluje a díky níž si konečně uvědomí, v čem spočívá skutečný smysl života.

Morgan81
  25. 8. 2013, 10:53
Asi v půlce jsem přemýšlela, jestli nemám knihu odložit, ale na databazeknih.cz jsem našla docela dobré recenze, tak jsem si řekla, že vydržím a třeba budu mile překvapena. Bylo pár momentů, kdy mě knížka celkem chytla, ale celkově se mi moc nelíbila.. Žádné překvapení, které by knížku v mých očích vyzdvihlo, se nekonalo. Děj nebyl špatný, ale vzhledem k tomu, že je ze začátku 70. let, už spousta věcí funguje jinak, proto mi to možná nepřišlo tak zajímavé. Jinak styl psaní byl dobrý, dávám 3*.
ToVy
  29. 6. 2014, 15:19
Čtrnáctá kniha JMS. Musím říct, že mě dost překvapila. Společensko kritické romány od JMS nejsou pro mě příliš aktuální, jelikož JMS popisuje ve svých dějích aktuální společenskou situaci, která pro nás po 40 letech je už řekněme přežitá. Navíc ony společensko kritické romány ... mno nevím, já se vždy přiměju k tomu, abych sledoval děj a tu omáčku prostě jen přečetl. Nicméně Nikdo není ostrov je oproti takovým společensko kritickým knihám jako byla Všichni lidé bratry jsou nebo S láskou k vlasti nejdál dojdeš, úplně něčím jiným a toto téma je i současné, nebo nepříjde mi že by bylo nějak neaktuální, jelikož pohled na eutanázii či pohled na postižené děti a to kam se světem takové děti dál properou je pořád současné.
Zajímavá hra osudu, ať už v ráně osudu pro hlavní hrdinku (nepočítám-li Phila), nebo zajímavé rozuzlení některých pasáží je ba až nečekané a dosti mě překvapilo. Knihu rozhodně doporučuji.