Originální název: Západ

Akropolis - 2004
ISBN: 80-903417-1-3

Akropolis (2004) 80-903417-1-3 269
Odeon (1966)
Česká grafická Unie (1939)

Raisův román Západ (1899), stěžejní dílo velkého spisovatele, se dosud v literárním oběhu ocitalo ve stínu autorových románů "líbivějších" (Zapadlí vlastenci) a "čtivějších" (Kalibův zločin). Je otázka zda zcela právem — plodný autor mnoha populárních povídek a románů, řazený v učebnicových přehledech mezi realistické zpodobitele venkova — zde v komorním příběhu starého faráře zachycuje nejen atmosféru zapadlého koutu Vysočiny, ale i psychologické drama stáří, zodpovědnosti k obci a vlastní práci pro ni. Dosavadní vydání Raisova románu doprovázely tradiční, románu poněkud odlehlé, ilustrace Kašparovy. Současné vydání, připravené edičně Robertem Adamem a opatřené komentářem prof. Jaroslavy Janáčkové, vyjde poprvé s ilustracemi Raisova osobního přítele Antonína Slavíčka. Ilustrace z fondů roudnické Galerie moderního umění, reprodukované po vzoru starších na zvláštním křídovém papíře, tak zpřítomňují drsný a přece poetický kraj Hlinecka. (Založil/a: borghi)

Pend
  27. 8. 2013, 6:33
Kdysi Rais patřil do povinné četby, což bude patrně pro řadu čtenářů problém. Přitom píše krásným stylem. Jenom bych Západ nedoporučil číst těm, co se chtějí pobavit. Realistické vylíčení závěru života devadesátiletého faráře Kalouse totiž mnoho důvodů k optimismu nenabízí - kolem něj umírají jeho bližní, má zdravotní problémy, jeho mladší kaplani po chvíli odcházejí za lepším...
Luci-ye
  29. 8. 2016, 16:58
Ano, povinná četba, která mě bohužel víc potrápila než potěšila a nadchla. Možná bych teď s odstupem času hodnotila jinak, ale v těch 17, kdy jsem Západ četla k maturitě, mi knížka vůbec nic neříkala a téma mě nebavilo. Čtení pro mě bylo zdlouhavé a nudilo mě to. Utkvěla mi jen jména postav a to, že děj byl protkaný samou nepříjemností a problémem (učitel Pondělíček, nový farář Prokop, který nakonec nenastoupil, smrt Kalousovy sestry Kristinky...). Výpovědní hodnotu doby bezpochyby má. :-)