Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Západ

72%
4 17
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Západ
 Všechny obaly
Západ
 Všechny obaly
Originální název: Západ

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Akropolis - 2004
ISBN: 80-903417-1-3
Počet stránek: 269
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Akropolis (2004) 80-903417-1-3 269
Odeon (1966)
Česká grafická Unie (1939)

Raisův román Západ (1899), stěžejní dílo velkého spisovatele, se dosud v literárním oběhu ocitalo ve stínu autorových románů "líbivějších" (Zapadlí vlastenci) a "čtivějších" (Kalibův zločin). Je otázka zda zcela právem — plodný autor mnoha populárních povídek a románů, řazený v učebnicových přehledech mezi realistické zpodobitele venkova — zde v komorním příběhu starého faráře zachycuje nejen atmosféru zapadlého koutu Vysočiny, ale i psychologické drama stáří, zodpovědnosti k obci a vlastní práci pro ni. Dosavadní vydání Raisova románu doprovázely tradiční, románu poněkud odlehlé, ilustrace Kašparovy. Současné vydání, připravené edičně Robertem Adamem a opatřené komentářem prof. Jaroslavy Janáčkové, vyjde poprvé s ilustracemi Raisova osobního přítele Antonína Slavíčka. Ilustrace z fondů roudnické Galerie moderního umění, reprodukované po vzoru starších na zvláštním křídovém papíře, tak zpřítomňují drsný a přece poetický kraj Hlinecka. (Založil/a: borghi)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Pend
60% 60% 60% 60% 60%
  27. 8. 2013, 6:33
Kdysi Rais patřil do povinné četby, což bude patrně pro řadu čtenářů problém. Přitom píše krásným stylem. Jenom bych Západ nedoporučil číst těm, co se chtějí pobavit. Realistické vylíčení závěru života devadesátiletého faráře Kalouse totiž mnoho důvodů k optimismu nenabízí - kolem něj umírají jeho bližní, má zdravotní problémy, jeho mladší kaplani po chvíli odcházejí za lepším...
Luci-ye
60% 60% 60% 60% 60%
  29. 8. 2016, 16:58
Ano, povinná četba, která mě bohužel víc potrápila než potěšila a nadchla. Možná bych teď s odstupem času hodnotila jinak, ale v těch 17, kdy jsem Západ četla k maturitě, mi knížka vůbec nic neříkala a téma mě nebavilo. Čtení pro mě bylo zdlouhavé a nudilo mě to. Utkvěla mi jen jména postav a to, že děj byl protkaný samou nepříjemností a problémem (učitel Pondělíček, nový farář Prokop, který nakonec nenastoupil, smrt Kalousovy sestry Kristinky...). Výpovědní hodnotu doby bezpochyby má. :-)