Výminkáři

Výminkáři Originální název: Výminkáři

Odeon - 1976

Odeon (1976)
Státní pedagogické nakladatelství (1961)
Státní pedagogické nakladatelství (1959)
Česká grafická Unie (1911) 187

V Raisových výminkářských příbězích je pravdivě zobrazen život české vesnice na konci 19. století. Poznáváme v nich, jak se vesničtí lidé plahočili, jak živořili, a jak umírali, jak hrabivost chamtivců ničila ubohé a bezbranné, jak shon po majetku narušoval vztah lásky a úcty i mezi nejbližšími. (Založil/a: borghi)

Crocuta
  1. 4. 2015, 23:59
Archaický jazyk prózy (vlastním vydání z roku 1918) možná může méně zkušené čtenáře zaskočit, ale Raisovu literárnímu mistrovství na síle nijak neubírá. Problematika rodinných, zejména mezigeneračních vztahů je i dnes vysoce aktuální, jakkoliv ty v současnosti nabyly poněkud jiných podob - ale patologické jevy jsou v lidských povahách přítomny neustále. Autorovo působivé líčení neradostných venkovských poměrů, bezcitnosti, chamtivosti a chorobné lakoty některých jedinců staví svým nepřikrášleným realismem Výminkáře vedle tvorby J. K. Šlejhara, byť u Raise chybí detailní naturalistické líčení nejodpudivějších jevů a drastická otevřenost próz Šlejharových.
Přestože jsou Výminkáři knihou nepříliš radostnou, čtou se velmi dobře a s klidným svědomím je mohu vřele doporučit nejen zájemcům o českou literaturu přelomu 19. a 20. století.
Broza
  4. 11. 2016, 10:42
Dlouho jsem takhle smutnou knihu nečetla. Každý ten příběh mě chytl za srdce a zamával se mnou. Mezilidské vztahy v té době, no to je něco otřesného. Rodinné vztahy byly přítěží.
Díky bohu za Kátlu a pana Lasíka - alespoň někdo měl srdce a porozumění.
jjitka
  26. 6. 2012, 0:30
Ke knize jsem se dostala skrze četbu na střední škole. Přečetla jsem ji jen s tím, že jsem musela. To, o čem je a jak je napsány není už příliš určeno pro tuto dobu a ani mně se to nelíbilo. Ba dokonce jsem měla i problémy se dostat ke konci.