Periferie

Artur - 2010

Artur (2010) 132
Dilia (1973)
František Borový (1948)

Příběh číšníka Franciho a jeho milé Anny z pražské periferie je osobitým pohledem na téma „zločinu a trestu“. Slavné drama Fr. Langera vychází jako 76. svazek edice D.

Franci se vrací z vězení, ale nemá kde bydlet. Najde si byt u Anny, se kterou i žije. Jelikož Anna nestačí vydělávat, vrací se k "řemeslu". Franci ji jednou přistihne a zabije jejího amanta. Na policii oznámí nález opilce a vše zůstane v pořádku. Vdova muže si dokonce France pozve, poděkuje mu a obdaruje ho za to, že ji zbavil manžela. Franci to chce někomu říct, ale Anna mu to zakáže. Franci se s tím však nedokáže vyrovnat, dojde na policii a přizná se, ale oni mu nevěří a vyhodí ho. Zamíří tedy za soudcem, a ten ho odsoudí k věčné lásce s Annou.

Langer zachytil drama mladého muže, který se trápí výčitkami svědomí, neboť se mu nepodařilo dosáhnout toho, aby někdo uvěřil v jeho zločin. Svéráznou atmosféru předměstí autor spojil s morálně-filosofickými otázkami viny, trestu a potřeby lidské spravedlnosti.

Broza
  28. 2. 2014, 12:26
Moc pěkné... otázka viny, zločinu a spravedlnosti(nebo odlehčení svědomí). Četla jsem oba konce a musím přiznat, že ten přepracovaný se mi líbí o mnoho víc. Každopádně doporučuji přečíst oba!
Ruffy
  18. 3. 2012, 14:56
Kniha se četla velmi dobře.. Zajímavé drama, které mi až moc připomínalo Zločin a trest (je však mnohem kratší a tak si myslím, že pro mnohé je lepší toto). Četla jsem obě vydání s oběma konci a opravdu byly i oba konce velmi dobré.