Originální název: The Tipping Point

ISBN: 978-80-265-0404-7

BizBooks (2015) 978-80-265-0404-7 254
Dokořán (2008) 978-80-7363-199-4 256
Dokořán (2006)

Jak je možné, že se některé změny ve společnosti odehrávají neuvěřitelně rychle? Proč v nějakém městě náhle klesne kriminalita? Jak se z nějakého výrobku nebo knihy stane módní hit? Americký novinář Malcolm Gladwell se na takové změny dívá optikou epidemií. Některé změny se šíří společností jako virus, pokud k tomu najdou vhodné prostředí a nositele. V knize nabité pozoruhodnými výsledky psychologických a sociologických výzkumů autor vysvětluje, proč jsou některé nápady a myšlenky nakažlivé, a popisuje typy lidí, díky nimž se mohou rozšířit rychlostí sociální epidemie. (Založil/a: tucnacky.obcan)

Malcolm Gladwell Malcolm Gladwell
*03.10.1963

Mariana.
  13. 3. 2016, 1:43
Přesně jak píše TrissRc - výborný psychologický vzhled do fungování společnosti. Nesmírně jsem si knihu užila, hltala, kroutila překvapením hlavou, udělala jsem si dokonce i výpisky, ke kterým se hodlám vrátit. Skvělá :)..
TrissRc
  29. 11. 2010, 12:58
Tato kniha mi pomohla vylepšit můj laický pohled na fungování společnosti. Koho by napadlo, že odstraněním graffiti z metra a nasazením 10 civilních policistů skoro vymizí kriminalita v tomto dopravním prostředku? Tato kniha obsahuje nespočet nesmírně zajímavých psychologických pokusů, díky nímž si čtenář uvědomí, jak moc záleží na vlivu našeho okolí. Nemůžete pochopit, proč se kouření znovu rozmohlo, když nyní existuje tolik protikuřáckých akcí? Na tuto otázku a mnohé jiné umí tato kniha skvěle odpovědět.
edulla
  11. 12. 2015, 10:34
Občasné točení se v kruzích, opakování, místy vyloženě nudné pasáže. Část myšlenek je přínosná, to ano, ale stačilo by je vydat jako jakési stručné desatero...
xlucka
  3. 1. 2016, 17:18
Výborná kniha, plná spousty reálných příkladů a situací a vysvětlování určitých jevů. Ukazuje, jak o věcech přemýšlet. I když se to zakládá na vědeckých výzkumech, je to psáno velmi čtivě. To, že se to místy opakovalo, mi vůbec nevadilo, naopak se mi to líbilo, jednak to bylo málo a jednak to bylo krásné provázání vykládané látky a uvedení do souvislostí s dříve napsaným.
Stilben
  20. 5. 2013, 15:27
Doporučuji k přečtení. I když ne všechny kapitoly jsou stejně přínosné (a některé mě vyloženě nudily), tak minimálně "efekt rozbitého okna" je dobré znát - opravdu funguje.
tvmaniak
  31. 1. 2011, 9:24
Tato kniha je velice dobře napsaná. Čtivým způsobem jsou popisovány různé sociologické výzkumy, jejichž výsledky jsou překvapivé. Přečtěte tuhle knihu a budete vnímat věci jinak.