Originální název: Es muss nicht immer Kaviar sein

ISBN: 978-80-249-2723-7

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2723-7 512
Ikar (1999) 80-7202-557-0 510
Galaxie (1991) 80-85204-08-8 503

Tajný agent proti své vůli Thomas Lieven, atraktivní, inteligentní muž německého původu hovořící několika světovými jazyky, původní profesí soukromý bankéř, má dvě životní lásky: ženy a vaření. Ženy ho obdivují, milují, podvádějí a nenávidí. Při vaření dostává nejlepší nápady, které mu leckdy zachrání život. S úsměvem a šarmem zvládá nebezpečí, do nichž se za druhé světové války dostává jako agent tajných služeb spojeneckých zemí a zároveň i německého abwehru. Prostředí bohatých průmyslníků, bankéřů, politiků, zločineckého podsvětí a nejvyšších vojenských kruhů neopouští ani v prvních poválečných letech a dějištěm jeho rušného života se stává kromě Německa, Francie, Anglie a Portugalska také řada dalších zemí. Charakterní a sympatický hrdina „bez bázně a hany" dokáže být i podvodníkem a svůdcem, ale nikdy nezradí své zásady, k nimž patří odpor k násilí, hlouposti a fanatismu, ale i schopnost racionálního jednání a pochopení pro lidské slabosti. Dobou prosycenou zlem, proradností a nebezpečím kráčí muž, který si v sobě nese vlastní životní filosofii: „Nemusí být vždycky kaviár". Životní osudy Thomase Lievena doprovází navíc i řada jeho vlastních receptů na vynikající lahůdky, v nichž opravdu není vždycky kaviár...

Morreluc
  21. 10. 2014, 12:07
Jedna z mých oblíbených knih. Četla jsem ji před pár lety, ale rozhodně to podle mě byla od Simmela nejvtipnější kniha, pokud se to tak dá napsat :-) . Ale jak píše ToVy v komentáři níže, asi bych ji nedoporučila jako první knížku od autora. První od Simmela jsem četla Láska je jen slovo a postupně přes několik dalších jsem se dostala k této. Dnes už mám přečteny téměř všechny, chybí mi Moje matka se to nikdy nesmí dozvědět a Plakat přísně zakázáno. Každopádně doporučuji zařadit k přečtení.
ToVy
  17. 3. 2014, 11:35
Šestá kniha JMS, která jej povznesla na významné místo německých spisovatelů. Užasná kniha, kterou ale nedoporučuji nováčkům Simmela. Byla to moje první kniha od Simmela, hluboce zahrabaná v domácí knihovně. Četl jsem ji, nebo spíš pokoušel se jí poprvé přečíst někdy na přelomu základní a střední školy a samozřejmě jsem ji nedočetl, a to ne kvůli tomu, že by byla nezajímavá. Prostě jsem se v ní ztratil. Není neobvyklé, že se na jedné stránce ocitnete ve třech různých časových obdobích a dávat si dou souvislostí všechny osoby a děje, to už musí mít člověk od JMS něco přečteného, aby plně pochopil a přivikl si na přeskakování dějů. JMS jsem propadl až jinou knihou a až jsem měl něco přečteno, vrátil jsem se k této knize a byl jsem ohromený a když jsem jí teď znovu četl v chronologickém pořádku jak JMS své knihy psal, musím říct, že je to skutečně jeho první velká kniha. Úžasné.