Moře

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

BB art - 2006
ISBN: 80-7341-809-6

BB art (2006) 80-7341-809-6 158

Kunsthistorik Max Morden se vrací do přímořské vesnice, kde kdysi, jako chlapec, trávil prázdniny. Snaží se tím uniknout před nedávnou ztrátou, ale i čelit traumatům, na která dávno téměř zapomněl. Tady se kdysi setkal s nevšední rodinou Graziových, kteří do jeho poklidného dětství v nudné středostavovské rodině vtrhli, jako by přišli z jiného světa. Pán a paní Graziovi byli protřelí a přímočaří a nepodobali se žádným dospělým, které předtím poznal. Malého Maxe však nejvíce fascinovaly jejich děti, dvojčata: zamlklý Myles a energická a sebejistá Chloe. Zestárlý Max Morden, který se nedávno musel smířit se smrtí své ženy, podniká výlet do vlastní minulosti i do vlastní rozbolavělé duše. Banvillův román Moře je zároveň příběhem o tom, jak se smiřujeme se ztrátami, i podivuhodnou úvahou o lidské identitě a paměti. Autor získal v roce 2005 za tuto knihu nejprestižnější britskou literární cenu, Booker Prize. (Založil/a: borghi)

John Banville John Banville
*08.12.1945

teite
  7. 12. 2013, 19:59
Čekala jsem asi od knihy více, po všech oslavných recenzích, které jsem četla. Vlastně mě příliš nezaujala, a to ani dějem, ani poselstvím, ale to je nejspíš záležitost osobního vkusu.