Alláh není povinen

Alláh není povinen Originální název: Allah n´est pas obligé

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-1011-2

Mladá fronta (2003) 80-204-1011-2 200

Kouroumův román Alláh není povinen vzbudil ihned po vydání ve Francii mimořádnou pozornost. Vyprávění dětského vojáka, který prošel občanskými válkami v Libérii a Sieře Leone devadesátých let, je neobvykle pojatou kronikou událostí, o nichž máme dosud jen matné tušení z několika fotografií Jana Šibíka, které poměrně nedávno vyvolaly obrovský zájem české veřejnosti i médií. Ahmadou Kourouma opět napsal originální, výjimečnou knihu, která zřejmě napsána být musela. (Založil/a: xjane)

Ahmadou Kourouma Ahmadou Kourouma
*24.11.1927 - †11.12.2003

vladislaus
  12. 11. 2012, 14:23
Kulturní šok zažijete u čtení této knihy. Život v této knize popsaný, je tak odlišný od našeho, ale přesto dokáže příběh malého chlapce pohltit i evropského čtenáře. Ze začátku knihy jsem sice chvíli váhal, zda knihu neodložit, ale dobře, že jsem to neudělal.
Ducii
  16. 7. 2013, 17:04
Tak tahle kniha se mi vůbec, ale vůbec nelíbila. Dávám jednu hvězdičku a to jen za pár historických informací o zemích, o kterých se toho moc neví. Samotný styl vyprávění "příběhu" mi ale vůbec nesedl a nelíbil se mi. U knihy jsem se vyloženě nudila a dočetla jsem pouze proto, že nemám ve zvyku knihy (i sebehorší) nedočítat. Nedávno jsem četla knihu s podobným námětem (o dětské vojačce) a tato jí nesahá tím, jak je napsána, ani po kotníky.
mosem
  11. 5. 2014, 14:50
Kniha která zaujme zvláštním stylem, plným vsuvek a vysvětlivek, které mohou připadat nadbytečné. Ve svém důsledku však osobitým způsobem vtáhnou čtenáře do světa dvanáctiletého chlapce, který nám příběh vypráví. Svět který mnohdy nechápe ale my jej vnímáme jako normální, svět který připadá normální jemu ale pro nás je zcela nepochopitelný. Syrové, drsné vyprávění, které popisem krutostí dospělého čtenáře vede k zamyšlení zda knihu přečíst, ale pro vypravěče je tento svět zcela běžný. Je to příběh z jiného světa - světa odlišného téměř ve všech směrech - geograficky, kulturně, mentálně, nábožensky.....Kniha která stojí za přečtení.