Lev, čarodějnice a skříň
Originální název: The Chronicles of Narnia - The Lion, the Witch and the Wardrobe
Poprvé vydáno celosvětově: 1950

Fragment - 2015
ISBN: 978-80-253-2325-0
v přečtených 1955x v přečtených

Fragment (2015) 978-80-253-2325-0 200
Fragment (2005) 80-253-0161-3 200
Návrat domů (1998) 126
Orbis Pictus (1991) 139

Anglické děti - Petr, Zuzana, Edmund a Lucie - se starou skříní dostanou do Narnie. Sledujte příběh těchto sourozenců v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí. Dokážou s pomocí moudrého a zároveň strašlivého lva Aslana zlomit její temnou nadvládu?

Anael
  31. 8. 2012, 18:17
Kniha se mi líbila a nadchlo mě i filmové zpracování mě nadchlo, protože se drželo knihy a ukázalo Narnii tak, jak jsem si ji představovala.
Rames
  22. 4. 2013, 15:40
Napsáno milým prostým jazykem ,vhodným pro děti. Čtyři sourozenci najdou ve starém sídle skříň která slouží jako vchod do kouzelné země. Zvířátka v ní mluví lidskou řečí a děti nazývají "synové Adama a dcery Evy."
LeaLea
  12. 3. 2012, 13:48
Z Narnie už jsem asi vyrostla. Pár dílů jsem četla na střední a už tehdy jsem bojovala s jejich přílišnou pohádkovostí. Je to pěkné, nápad se mi líbí, ale horlivě se k této sérii asi vracet nebudu.
Scathach
  27. 10. 2012, 20:53
Tahle kniha je rozhodně z celé série nejhezčí dle mého názoru, jsou tu sourozenci všichni čtyři poprvé a má to celkově své krásné kouzlo. Celá série si u mě zasloužila obdiv...
Shax
  28. 10. 2011, 22:35
Po přečtení jsem se vydala zkusit naši skříň - zklamala, má pevnou zadní stranu a do Narnie jsem se nedostala :( V kombinaci s filmem je to pro mě ale příjemný relax, kterým nikdy nepohrdnu.
prkali
  2. 2. 2013, 20:29
Letopisy Narnie je rozhodně lepší pořídit si nikoli v tomto souborném vydání, ale jako 7 knih. Protože - až je přečtete (anebo i dířve), dají se použít i jinak: musíte mít ale velkej stůl - a do středu toho stolu se místo síťky umístí 5 knih, je jedno, kterých dílů, postaví se na hranu, hřbetem nahoru, takže tvoří souvislou hradbu - a může se hrát pinec!
S.monika
  27. 1. 2014, 23:20
Hezká kniha, škoda jen, že jsem jí objevila už jako starší čtenář. A upřímně mě to nenadchlo tolik, abych dočetla celou sérii
ribička
  14. 9. 2010, 21:17
Já začala s Narnií až v pozdějším věku a asi mě to i trochu mrzí. Protože by se mi to v těch osmi letech líbilo asi víc. Určitě je to méně temné než Harry Potter, a zároveň víc pohádkovější(?). Já nevím... Prostě je to určeno malým čtenářům. Jo a tenhle díl se mi líbil nejvíc.
Vikyna
  13. 1. 2012, 11:40
Po přečtení knížky musím obdivovat film, co všechno z toho dokázal vytřískat :)
Ale tak s ohledem na to, že je to psáno vyloženě pro dětského čtenáře, je to docela pěkná pohádka :) Jediný, co mě na čtení dost obtěžovalo, byly průpovídky typu: "příšery popisovat nebudu, protože by vám to dospělí nedovolili číst" nebo neustále se opakující moralizující varování "nezavírejte se děti ve skříni, i Lucinka věděla, že to není moudré" :)
Lucie.Terezie
  4. 10. 2011, 12:59
Vždy říkám, že je lepší kniha než film. Zde je vidět, že výjimka potvrzuje pravidlo. Film byl mnohem lepší, i když byl stejně podprůměrný. Příběh sám o sobě zdá být jako průměrný námět, ale zprácování mě vyloženě znudilo. Je to věc názoru.
Fešná Bleška
  4. 8. 2014, 11:35
Tato kniha má jako jedna z mála Narnií i filmové zpracování, které se mě osobně velmi líbilo a pěkně dokreslilo román.
Navzdory tomu, že je to pohádka, zde Lewis celkem realisticky vystihl zlého člověka - čarodějnici Jadis. Není jako čert, který je prostě zlý. Jadisina osobnost má několik stránek - podlost, podlézavost a hlavně chytrost. Tím pádem se z ní stává nebezpečný protivník.
VaclavB
  22. 1. 2015, 13:35
Pohádkový příběh a křesťanská agitka v jednom. Tím ovšem nechci toto dílo nijak shazovat - myslím, že autor odvedl kus mistrovské práce a mnoho dětí díky němu mohlo alespoň zběžne pochopit principy, na kterých křesťanství a celá naše kultura stojí. Nevíce si mi líbila argumentace profesora o věrohodnosti a logice - krátké, trefné, geniální. Lewis tuto myšlenku dále rozvedl v jiných dílech, ale zde ukázal krásnou aplikaci. Myslím, že filmové zpracování a marketing tomuto dílku hodně ublížily - sposta lidí si knihu koupila s očekáváním něčeho jiného, než čím ve skutečnosti je.
Artep524
  2. 7. 2016, 14:11
Je to takové pohádkové pohlazení po duši. Líbí se mi nápad, jakým způsobem se děti dostanou do Narnie. Vstup do jiné země skrz skříň je opravdu originální.
Iwíček
  18. 12. 2015, 22:12
Krásná kniha s poutavým dějem. Myslím si, že mám dalšího autora, do kterého jsem se zamilovala. Více se dozvíte zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2015/12/tajuplna-zeme-ukryta-za-dvermi-skrine.html
Paity
  3. 9. 2013, 17:04
Ještě jako desetiletému se mi to docela líbilo, ale prostě na Pána prstenů to nemá ani náhodou. Film k Letopisům Narnie už pak naprosto ignoruji.
sokoba
  4. 6. 2013, 2:54
Tuto řadu děl, jsem přečetla silou vůle... tlačena ohromnou nudou. Idea v příběhu je v podstatě zajímavá, ale zpracování je pro malé děti. Věty typu: "Paní Bobrová řekla", mě skutečně děsily.
Katniss
  23. 8. 2010, 20:40
Jakkoliv můžeme autorovi zazlívat náboženský tón Narnie, tyhle knihy mě přivedly k fantasy, tyhle knihy mě provedly dětstvím a jsou kouzelným dokladem dětské fantazie. Narnie mě kdysi naprosto pohtila a tak nejsem schopna na ní cokoliv kritizovat.
monsulka
  10. 3. 2012, 21:52
Nejoblíbenější z celé série těchto knih. Zajímavá tím, že tam jsou čtyři sourozenci -Petr, Zuzana, Edmund a Lucie- a musím přiznat, že ten úsek, kdy byl Aslan "mrtvý" byl vážně smutný.
Honey0105
  3. 10. 2010, 16:04
Když jsem tuto knihu četla poprvé, tk musím přiznat, že jsem byla velice zklamána. Příběh by byl hezký, ale způsob kterým byl napsán, byl takový nemastný neslaný. Nyní jsem knihu přečetl podruhé a musím přiznat, že se mi líbila o kapku více. Příběh se mohl více rozvinout, ale šlo o pěkné počtení, které mi aspoň vyplnilo nudnou chvilku, kterou jsem měla strávit nad učením.
NiennaTasartir
  15. 12. 2014, 21:51
Narnie je krásnou pohádkou a tento díl mě bavil nejvíc. Měla jsem to štěstí, že jsem ji četla ve správném dětském čase. :)
Betty96
  19. 2. 2013, 16:44
Hrozně krásná knížka. Hodí se nejen pro děti, ale i dospělí si ji moou přečíst a tak probudit svou ztracenou fantazii.
Čikitka
  19. 11. 2012, 20:30
Neuvěřitelná slátanina... promiňte (samozřejmě je to jen můj názor) ale větší hovadinu sem v životě nečetla. Na můj vkus je tam těch fantasy bytostí až moc a jsou neuvěřitelně dětské a podle mého patří do večerníčků. Co já jsem tam četla - nějaké tříhlavé myši - to je trochu moc.
lucaaa8
  8. 11. 2012, 22:57
Letopisy Narnie jsou pro mě klasika. Umím si představit, jak je jednou budu číst svým dětem a stále pro mně budou zajímavé. Stojí za to si je přečíst a popřemýšlet i nad významy, které nejsou na první pohled patrné.
John L. Flow
  29. 4. 2010, 14:52
Svůj komentář na celou heptalogii napíši sem, protože tato kniha je podle data vydání první. Celkem jednoduchý styl psaní člověka vrací do dětských let. Příběh je z pohledu dítěte napínavý, ne složitý a hlavně s dobrým koncem. Naboženský podtext je zřejmý (hlavně v posledním díle), ikdyž náboženství nemám rád, tak bych s velkou radostí uctíval boha jako je Aslan.
Tumbik
  23. 12. 2015, 0:14
Tuto knihu ani celou sérii nemám chuť přečíst podruhé (což se mi u skvělých knížek nestává), protože mi to přijde až děsně pohádkové - vše vychází, nikdo důležitý neumře, snadno dokážu předvídat děj...
Amanita
  1. 10. 2014, 20:24
Byť jsem velký fanoušek fantasy žánru a byť si C. S. Lewise velmi vážím, narnijská dobrodružství mě příliš neoslovila. Možná se k sérii vrátím za několik let a najdu v ní kouzlo, které mi bylo dosud skryto.
alena.marie
  4. 10. 2011, 22:00
Na mě až příliš dětinské, ale moc se mi tam líbí postava profesora a ta jeho věta: "No co je v těch školách dnes učí.." =) A kupodivu je tam ukryta i spousta moudrosti. I když ono se vlastně není čemu divit, když to napsal takový filosof jako je Lewis =)
vojtechadamcik
  26. 12. 2010, 10:21
Mnohem lepší, než první díl, ale upřímně řečeno, je to jen na jedno přečtení. K tomuto dílu bych se už znovu nevrátil, přesto, že mě opravdu pobavil. Jen 4 hvězdy.
Seraphin
  10. 7. 2016, 13:15
Je to spíš pohádka pro děti než fantasy literatura. Pokud malé děti začínají s fantasy nejdřív bych jim doporučili Letopisy Narnie, Harryho Pottra a nakonec Pána prstenů. Ale stejně musím obdivovat jak se Lewis ponořil do toho popisu Narnie a celkově do příběhu, to bylo úžasné.
ondra k
  6. 3. 2016, 20:10
Tato kniha se mi velice líbila svým napínavým a dobrodružným příběhem. Hlavními hrdiny jsou děti, které se dostanou do Narnie a setkají se tam s mnoha kladnými i zápornými postavami. Jednou z nich je například čarodějnice, která kouzlem zaklela celou Narnii, aby v ní byla stále zima. Knihu jsem přečetl jedním dechem a těším se na další díly.
Lucka Sagi
  14. 2. 2016, 21:51
Tato knížka je sci-fi a dobrodružného žánru. Hlavními postavami jsou Lucinka, Edmund, Zuzana a Petr. Lucinka vstoupí do skříně a ocitne se v Narnii ale ostatní sourozenci jí to nevěří. Jakmile se všichni čtyři ocitnou v Narnii zažijí tam spoustu dobrodružství. Knížka se mi líbila a zamilovala jsem si jí. Všem bych jí doporučila. Já nemám moc ráda kentaury a podobné nestvůry ale Narnie patří mezi moje nejlepší knížky! A proto jí také dávám 5 hvězdiček z 5.
James Bond
  15. 1. 2016, 17:12
Jedná se o fantasy literauru pro děti od devíti let. Hlavními hrdiny jsou čtyři sourozenci, kteří se shodou okolností dostanou do kouzelné říše plné mluvících zvířat a dalších podivných tvorů. Tato zvláštní pohádková země se však nachází v těžké době pod krutovládou zlé Bílé čarodějnice, v zemi vládne strach. Děti se rozhodnou obyvatelům Narnie pomoci, což se jim nakonec spolu se lvem Aslanem podaří. Do země, kde dosud vládlo jen zlo a zima, se opět navrátilo jaro. Kniha se mi velmi líbila, je plná fantazie a dobrodružství. Ilustrace od P. Baynesové příběh krásně doplňují.
simca.narovcova
  5. 1. 2016, 17:39
Já si pamatuju, jak jsem jako dítě Narnii četla úplně u všeho, ve škole pod lavici, v noci s baterkou pod peřinou, dokonce i u jídla. Strašně se mi líbí ten nápad o jiném světě ve skříni. Nejvíc mě sice nadchl díl 1. Čarodějův synovec a 6. Stříbrná židle, ale jako série to bylo dokonalé :-) Nedávno jsem to předčítala před spaním své malé sestře a ta za mnou furt chodila a připomínala se ať ji to jdu dočíst
mart115
  9. 12. 2015, 19:27
Hodně se mi líbil film i kniha. Je to originální, fantastické. Líbí se mi, že se v příběhu objevil větší počet hlavních postav než bývá obvyklé.
Bludičkaa
  7. 8. 2015, 15:38
Přidám se k většině. Kniha je to pro děti a tak je taky psána pro děti. Jednoduchý prostý jazyk, který mi trochu vadil. Více než kniha se mi ale líbil film, který jsem po přečtení zhlédla.
Lucky25
  6. 6. 2015, 14:13
Film(y) mám poměrně ráda, ale když jsem si zkusila přečíst knihu, byla jsem zklamaná. Napsáno velmi nečtivě, zpracování příběhu vhodné pro malé děti, ale určitě ne pro dospělé.
Matej Trnovec
  1. 8. 2014, 20:49
Hodnotím prvý diel: Neviem, neviem, neviem... Je to asi najrozporuplnejšia kniha akú som kedy prečítal... Začnem zápormi: Nefunguje tu žiadna psychológia postáv, reakcie detí sú absolútne zvláštne, nepochopiteľné... Možno je kniha na mňa pridetská, no jednoduchý štýl písania mi proste nesadol. Do 90 strany som iba tápal a nedokázal sa poriadne vžiť do deja. Mal som chuť knihu odložiť. Poto sa to však prehuplo a do nejakej cca 130 to bolo skvelé čítanie... opäť sa to prehuplo a až okolo 160 strany opäť nabralo na obrátkach... Potom prišiel zvláštny koniec...veľmi zvláštny a úprimne povedané kniha bola zvláštna... Keby nebolo Aslana, ktorý bol skutočne skvelou postavou a odkazov na Bibliu dal by som 2* takto dávam tri s prižmúrením oka a prihliadnutím na cieľovú skupinu... 50%
StepankaK
  15. 10. 2013, 18:10
Pokud patříte mezi ty, kteří při čtení fantasy knih přemýšlí i nad hlubším smyslem příběhů, tak všechny díly Letopisů Narnie jsou pro Vás jako stvořeny. Neváhejte a začtěte se! Mimochodem filmové zpracování Vás občas donutí i k slzám :)
Dita17
  10. 10. 2013, 12:08
Letopisy Narnie, jsou jedním slovem kouzelné. Ti z vás co je odsuzují, nejspíš nepochopili, že je to pohádka a jako takovou by knížku měli hodnotit. V knížce je nádherně zobrazen dětský pohled na svět (vše je "černo - bílé") striktně je zde odděleno dobro od zla. Vytvoření nového světa, bohem (Aslanem)umě vede čtenáře k určité vizi a přesto dává prostor vlastní fantazii bez nepotřeby popsat tisíc stran . Také se mi líbí, jak kniha učí čtenáře nespoléhat na pomoc, sice Aslan na pomoc přijde, ale až v nejposlednějším okamžiku, až když hrdinové jsou v koncích.

Samozřejmě, že série má i slabší části, ale jako celek, je to poučný pohádkový příběh. Zajímavý je konec, který jasně dává čtenáři najevo, že existuje život po životě, celou sérii dobře zakončuje, ale není to pro každého (na můj vkus, moc prosazuje boha).
Za mě 90%

PS: Zajímavost: Lewis byl Tolkienovým přítelem, navzájem se motivovali a předháněli, kdo napíše dílo první. Zatímco Pán prstenů je asociace na válku, takže je to příběh pro dospělé s vámi oceňovanými "šedými" okamžiky (zastření hranice mezi dobrem a zlem např. Glum) Narnie je jednoduchá pohádka, která si zaslouží uznání.