Dnes ještě zapadá slunce nad atlantidou

Dnes ještě zapadá slunce nad atlantidou Originální název: Dnes ještě zapadá slunce nad atlantidou

Československý spisovatel - 1963

Československý spisovatel (1963)
Československý spisovatel (1956) 111

Již umístění příběhu je fantastické -odehrává se z větší části na bájné Atlantidě. Místní Vladař má dobyvačné choutky a touží po tom, aby porazil vojensky silnější armádu Athéňanů. Na pomoc si vezme zázračný kov se zhoubnými účinky, s jehož pomocí postaví létající stroje a ničivou zbraň, která jediným výbuchem rozpráší celou armádu. Ačkoliv to nikde není řečeno, jde zjevně o radioaktivní uran a o atomovou energii. Toto použití zbraně se Vladaři vymstí – uvolněnou sílu už není možné zastavit a Atlantida spěje ke zkáze.

28. dubna 1984 byla Nezvalova hra provedena také operně s hudbou Karla Horkého. (Založil/a: Galeana)

Vítězslav Nezval Vítězslav Nezval
*26.05.1900 - †06.04.1953

s-reader
  9. 5. 2011, 10:08
Zase jedno zklamání... Jednoznačně nejlepší na celé hře je název. Děj je příliš tendenční, varování před jadernou válkou ze hry trčí neohrabaně a prvoplánově. Postavy, vyjma vládce, jsou nevýrazné, ploché. Nakonec mě i vládce zklamal. Jeho monolog přes smrtí, jeho obrácení, jeho pochopení, vše je to křečovité a nevěrohodné.
Hru jsem kdysi viděl jako televizní záznam divadelní hry. Hlavní roli hrál Josef Vinklář. Ten dokázal Nezvalovu slabou hru zahrát s takovým nasazením, že jen pro ten jeho výkon stojí za to.