Zlatý řez

Originální název: The Golden Ratio

Dokořán - 2006
ISBN: 80-7363-064-8

Dokořán (2006) 80-7363-064-8 256

Izraelský astrofyzik Mario Livio provádí čtenáře „historií fí, nejpodivuhodnějšího čísla na světě“. Iracionální číslo 1,61803..., příbuzné známého pí, odvodili starořečtí matematici z prostého rozdělení úsečky na dva nestejné díly. Zklamání z nepřítomnosti zlatého řezu v lidských výtvorech je v Liviově knize bohatě vyváženo úžasem nad fascinujícími matematickými vlastnostmi tohoto čísla a nad tím, jak se poměr zlatého řezu nečekaně objevuje v celých komplexech jevů vnějšího světa – od nejmenších stavebních částí některých látek přes růst rostlin a živočichů až po strukturu vesmíru. (Založil/a: Jetelik)

Mario Livio Mario Livio
*??.??.1945

dollyk
  21. 11. 2016, 23:32
Příběh fí, nejpodivuhodnějšího čísla na světě. Autor tu vysvětluje, co je to zlatý řez, tedy fí. Je to geometrický podíl, kdy se poměr částí úsečky AB k části BC rovná poměru části AB k celé úsečce AC. Jde o číslo 1,618033998…. (jde o iracionální číslo)
Fí souvisí i s Fibonacciho čísly (jde o číselnou řadu, kdy součet předcházejících čísel dává číslo další. 1,1,2,3,5,8,13,21,34, 55,… Poměr dvou po sobě následujících čísel posloupnosti je roven 1/fí, tedy čím vyšší čísla jde, tím se 1/fí více blíží.
Zabývá se tím, zda lze zlatý řez hledat všude, kde se mu nějaká působnost připisuje. Třeba u pyramid nebo na Pantheonu. Podle autora je to nesmysl, protože měření poměru je prováděno dost benevolentně a platí zde spíše, že přání je otcem myšlenky. O účelném použítí zlatého řezu se dá mluvit nejdříve v renesanci.
Autor se zde zabývá souvislostmi zlatého řezu a Fibonancciho posloupnosti s přírodou, biologií a kosmologií. Spoustu stran jsem si okopíroval, abych se k nim mohl vracet.
paja777
  14. 11. 2012, 17:20
Liviovy knihy jsou prostě úžasné. Ohromující styl psaní, vyčerpávající informace. (I když "Je Bůh matematik" se mi líbila víc :-))
murk
  5. 8. 2013, 11:43
Česká obálka obsahuje také zlatý řez! Stačí vydělit délku od vrchní hrany k "pergamenu" délkou od spodní hrany k vykrojení v pergamenu. Se školním pravítkem a kalkulačkou jsem získal 1,6179, takže je to PRAVDA a s čísly nežongluju. :)