Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Kdo se bojí Virginie Woolfové?
Originální název: Who´s afraid of Virginia Woolf

Artur - 2008
ISBN: 978-80-87128-13-8

Artur (2008) 978-80-87128-13-8 140

Soukromý večírek, který pořádá dcera rektora univerzity Marta a její muž Jiří, kdysi nadějný historik. Hosty jsou mladí manželé biolog Nick a jeho žena Drahunka. Čtyři postavy hrají během noci kruté hry, ve kterých se probírají ta nejsoukromější témata, odkrývají se utajované komplexy, nenávisti i úzkosti. Autor tu odbourává konvence, přetvářku, ohledy i zábrany. V závěru Jiří s Martou, zbaveni svého snu, stojí spolu na pokraji něčeho, co by mohlo být začátkem. Vychází v edici D v překladu L. a R. Pellarových v autorské verzi z roku 2006. (Založil/a: borghi)

#drama

Radka Pařízková
  15. 3. 2015, 17:50
Tato kniha mě nechávala napjatě čekat na ten velký finálový konec, který zas nebyl tak megastický. Líbí se mi, jak se tam mísi lidské příběhy a hra na to, kdo vydrží víc a jak dlouho.
Karliiina
  25. 8. 2016, 16:12
Jako čtenáři jasně vidíme balancování na hraně stále ještě existující náklonnosti a odporu mezi manželským párem Martou a Jiřím, nepokryté odsuzování jednoho druhým, touha zvrátit vše zpět nebo potopit partnera na totální dno. Drama je dokonalou ukázkou toho, čeho je člověk schopen po dlouhé době manželství, při větším množstvím alkoholu a v hluboké noci, kdy už mu nezáleží na ničem jiném, než na vítězství při hádce, které má i tak tragický a skandální dopad na oba aktéry. Účastníci hádky již nevidí bariéry, tnou do živého masa jako důkaz obrany před zásahy do vlastního ega. Velice se mi zamlouval rychlý, jakoby utnutý, konec, kdy po dlouhé a hlasité hádce nastává ticho, ticho, které představuje konec všeho - manželství, lásky, náklonnosti a respektu.